مرال های گرگانی در ارسباران آذربایجان

سبزپرس - پنج راس از 27 راس مرال پارک جنگلی قرق شهرستان گرگان به منطقه آینالو در منطقه حفاظت شده ارسباران منتقل شدند .

 به گزارش خبرگزاری سبز ایران ، نسبت جنسی این مرال ها  دو نر به سه ماده است. مجوز این انتقال از سوی معاون محیط طبیعی آذربایجان شرقی گرفته شده و با همکاری تشکل محیط زیستی "کانون محیط بان" و دو تن از کارشناسان آن اداره کل، انتقال مرال ها انجام شد . 

گرگان - پارک جنگلی قرق


   هادی فهیمی کارشناس ارشد تنوع زیستی که علاوه بر همکاری در زنده گیری و انتقال، مسوولیت بیهوشی مرال ها را به عهده داشت در این باره به سبزپرس گفت:   خوشبختانه این کار بدون کوچک ترین آسیب به حیوانات انجام شد؛ اما در هر حال ریسک آن وجود داشت که به یکی از  مرال های ماده که مسن تر بود آسیب وارد شود؛ زیرا احتمال آن وجود داشت که آبستن باشد.
   وی درباره دلیل انتقال اخیر گفت: مرال هایی که در آینالو وجود داشتند قبلا در محوطه کوچک تری نگهداری می شدند و در حال حاضر به یک منطقه 180 هکتاری که توسط فنس احاطه شده است منتقل شده اند.
   او متذکر شد :با توجه به خویشاوندی مرال های موجود ، احتمال درون آمیزی در آنها بالا بوده و نظر به اینکه از تبار یکسانی هستند باید با اضافه کردن مرال های جدید به جمعیت آنها ، از کاهش تنوع ژنتیکی آنان جلوگیری شود. متاسفانه برای انتقال یک مرال وحشی که قبلا از شکارچیان متخلف از طبیعت گرگان گرفته شده بود، از طرف اداره کل محیط زیست استان گلستان مخالفت شد ؛ در صورتی که این مرال می تواند در تقویت تنوع زنتیکی مرال های آینالو نقش به سزایی داشته باشد.
   وی در ادامه گفت: منطقه قرق گرگان مانند یک پارک شهری است و گوزن ها در تماس نزدیک با مردم هستند و به صورت دستی هم  به آنها غذا داده می شود ؛ اما در ارسباران به علت موقعیت جنگلی و کوهستانی ،حیوانات بهتر می توانند پناه بگیرند و حالت نیمه وحشی دارند . 

یکی از مرال های گرگانی در ارسباران

   فهیمی با اشاره به اینکه غذای این گوزن ها نیز طبیعی است گفت :  وارد کردن تنها مرال نری که در اختیار اداره  محیط زیست گرگان است به دلیل اینکه کاملا وحشی است برحفظ تنوع ژنتیکی این جمعیت موثر است.
   نکته جالب اینکه زنده گیری این پنج مرال تنها یک روز به طول انجامید و از ساعت 9 صبح تا 2 بعد از ظهر کار به پایان رسید.
گفتنی است مرال ، بزرگترین گوزن ایران است که به گوزن سرخ نیز معروف است .

/ 2 نظر / 5 بازدید
جامه دران

برادر علی عزیز جسارتن به شماره همراه برادر مهدی بهرامی اعتباری همراه اول و ایرانسل وی و همچنین نمره تیلیفون شرکت وی شدیدا نیازمندیم. 09113762052 منتظر مسیج شما می مانیم[گل]