سُرایشگر "اهل گرگانیم" درگذشت

علی نصیبی، وبلاگ گرگان ما: در سال های دهه 40 و در نبود این چنینی نشریات محلی و البته صدا و سیما، شعری به گویش شیرین گرگانی که در آن سُراینده به زیبایی به معرفی گویش مردمان سرزمین استراباد پرداخته بود منتشر و در بین مردم دست به دست شد که بسیار مورد استقبال گرگانی ها و علاقه مندان به این گویش زیبا و آهنگین قرار گرفت.

این نصاب 25 بیتی با ابیات زیر آغاز میشود؛ "اهل گرگانیم و آب شهر ما اُو می شود/ خواب ما خُو، گاو ما گُو، تاب ما تُو میشود/ زَنبُلُق یعنی تلنگر، چمباتمه چُندِلَک/ قلقلک دادن در اینجا تَقتَقانُو میشود/" و در ادامه شاعر به شرح معنای دیگر کلمات این گویش ریشه دار می پردازد.

سُراینده این اشعار زیبا نصرت الله صفایی بوده که از سالیان پیش در کوی فرهنگیان گرگان می زیسته و در روز عید غدیر سال جاری در 83 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

صفایی در سال 1310 خورشیدی در محله سرپیر گرگان چشم به جهان گشود. پدر ایشان خیاطی خوشنام و معروف در منطقه گرگان بوده است.

صفایی که در سال 1330 وارد آموزش و پرورش شده بود در سال 43 لیسانس خود را از تهران اخذ کرد و در سال 59 نیز پس از سال ها تدریس و انجام وظایف در مناصب مدیریتی آموزش و پرورش در جای جای منطقه همچون گرگان، علی آباد کتول و .... به افتخار بازنشستگی نائل آمد.

وی در امور خیر نیز همیشه پیشگام بود که در این بین اجرای نمایش هایی به نفع کودکان بی بضاعت همراه با ایرج تنظیفی پدر مجسمه سازی نوین ایران در دهه های 30 و 40 از جمله این اقدامات بود. روحش شاد و یادش گرامی.

پی نوشت یک: مراسم تشییع جنازه نصرت الله صفایی ساعت 10 صبح فردا چهارشنبه از مقابل غسالخانه امامزاده عبدالله گرگان برگزار می شود.

پی نوشت دو: گفت و گوی سال 87 سایت حوزه هنری استان گلستان با ایشان را از اینجا بخوانید.

/ 0 نظر / 84 بازدید