با دکتر اسدالله معطوفی مرد پرتلاش عرصه تاریخ و فرهنگ گرگان

اسدالله معطوفی، دکتر اسدالله معطوفی. فرزند پرتلاش گرگان زمین که با سالها تحقیق و تلاش سعی کرده به سهم خود در شناساندن این دیار  به ایرانیان و جهانیان و نیز زدودن غبار از چهره تاریخ و فرهنگ منطقه کوشا باشد، دکتر اسدالله معطوفی مردی که به گفته خودش تمام وجودش سرشار از عشق به گرگان تاریخی بوده و از این رو بزرگترین آرزویش این است که اجل هنگامی به سراغش بیاید که تمامی کارهای نیمه تمامش درباره گرگان را به پایان رسانده و به واقع دینش را به این دیار ادا کرده باشد، آری اسدالله معطوفی فردی که با وجود دهها سال تلاش برای احقاق حق این دیار در عرصه تاریخ و فرهنگ ، لیک امروزه روز به مانند گذشته بدون حامی و پشتیبان و حتی دلگرمی همچنان به راهش ادامه میدهد.

در این بین وظیفه ما و همه گرگاندوستانی که دل در گرو این دیار داریم در قبال معطوفی و معطوفی ها چیست؟

غروب یکشنبه هجدمین روز اسفند ماه هفتاد تن از فعالان فرهنگی، اجتماعی، و حتی ورزشی و اقتصادی این دیار به همراه شهروندان گرگاندوست گرد هم آمده بودند که نه به پاسداشت ایشان که وی البته با اطلاق این عنوان بر جلسه شدیدا مخالف بود بلکه در نشستی با حضور او با آثار و دغدغه هایش بیش از پیش آشنا و از آن سو ضمن طرح سئوالات به بیان نقدهای خویش به نوشته های معطوفی نیز بپردازند.

احسان مکتبی صاحب امتیاز دوروزنامه گلشن مهر اولین سخنران مراسم بود که با اشاره به معدود بودن افرادی به مانند معطوفی که با گذشتن از بسیاری دوست داشتنیهای دنیا سعی در خدمت فرهنگی به جامعه دارند ابراز امیدواری کرد همه آنانی که ذوقی دارند و توانی، به مانند وی با احساس وظیفه منشا اثر خیر در جامعه شوند.

پس از مکتبی، محمود اخوان مهدوی محقق جوان این دیار در پشت تریبون قرار گرفت و با حاضران از سختی های کار تحقیق و از آن سو ارزش کارهای معطوفی و دیگر پژوهشگران این دیار گفت. اخوان مهدوی همچنین اظهار داشت  جرقه فعالیت در ذهن وی به جهت تحقیق بر روی تاریخ و اسناد منطقه ، با مطالعه یکی از آثار معطوفی زده شده است.

عبدالرضا چراغعلی مدرس دانشگاههای استان و رئیس کمیسیون فرهنگی ، اجتماعی و زیست شهری شورای شهر نیز با اشاره به فعالیت معطوفی در شناساندن زوایای مختلف تاریخ گرگان به ایران و ایرانی اظهار داشت افراد متفاوتی همچون معطوفی ها با پشتکارشان گاه سبب تاثیرگذاری در مسیر حرکت جامعه شده و از آن رو حق بزرگی بر همگان دارند.

اسدالله معطوفی نیز خود در سخنانی کوتاه هدف از سالها تلاش برای گرگان را مظلوم واقع شدن این دیار در عرصه تاریخ غنی ایران معرفی کرد و البته گفت عشق او به استراباد نافی عشق بزرگ او به ایالت تاریخی گرگان از نوکنده تا مراوه تپه نبوده و از این رو مرادش از گرگان و گرگان تاریخی همه استان فعلی می باشد.

 در ادامه  نشست علی نصیبی و اسدالله معطوفی به گفت وگوی زنده درباره فعالیتها، آثار و نقدهای مطرح درباره این محقق گرگانی پرداخته و البته در خلال این گفت و گو نیز حاضران وارد بحث شده و به اظهار نظر یا طرح پرسش می پرداختند.

و انتهای مراسم با قرائت شعری با گویش گرگانی از سوی سیدمهدی شریف موسوی  فعال زیست محیطی این دیار همراه بود. شعری که البته موسیقی وی نیز با استفاده از دو قطعه  چوب درخت منحصر به فرد این دیار "انجیلی" توسط این مرد سبز اجرا میشد.

خبر ایرنا از نشست مذکور را از طریق نشانی زیر بخوانید.

http://www5.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=389906&IdZone=55

 

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
بچه سیاسی

سلام وبلگ قشنگي داري از ديدنش لذت بردم اگه وقت كردي سري هم به من بزن واگه قابل دونستي ماراهم لينك كن موفق باشي

بچه دباغان

علی جان دادش .. سلام یه سری هم به فقیر فقرا بزن که به قول معروف ............ عید آمد و ما لختیم ...................[گل][گریه]

شب بلند زمستانی

[گل]سلام چه قدر خوبه که شما به فکر همشهریان فرهیخته خودتون هستید این علاقه ای که به شهرتون دارید قابل تحسین ....تبریک می گم به این همه عشق و علاقه که به شهرتون دارید ....من آپم و منتظر حضور سبزتون[گل]

سیدعلیرضارئیسی

با سلام جناب آقای دکتر معطوفی وبلاگ یا ایمیلی دارد که بشود با ایشان تماس حاصل کرد