فقر و فقر و فقر

گاه در گوشه و کنار گرگان همشهریانی را میبینم یا از حال‌شان با خبر میشوم که عفریت فقر به سختی احاطه‌شان کرده و به ناچار به جهت حفظ کانون خانواده، در میان بی‌تفاوتیها به نبردی نابرابر با زندگی مشغولند.

دیروز نعلبندان، خانمی محجوب که به جهت ناشناخته ماندن مقنعه‌اش را بر روی دهان و بینی کشیده بود و با صدایی لرزان خواهان خرید نان توسط همشهریان از او بود.

و خانواده ای را که می‌شناسم و میدانم که هزینه تحصیل تک پسر پذیرفته شده شان در رشته ای مناسب در دوره شبانه دانشگاه سراسری را نداشته و به ناچار وی پس از سه ترم تحصیل ، به اجبار انصراف داده و به سربازی اعزام شد و در این بین زجرهای پسر در مواجهه با دوستان و هم‌کلاسانش به ذهنم می‌آید .

گفت و گویم با پیرمردی آبرومند به یادم می‌آید که میگفت در این سن و سال در هزینه جهیزیه دو دختر عقدکرده اش و حتی یک مهمانی به خانواده دامادهایش مانده است و از این رو جز شرم و شرم ارمغانی برای خانواده اش ندارد.

و آن پیرمرد همیشه حاضر در خیابان امام خمینی که شیرین ٨۵ سالی دارد و البته باربری پیشه‌اش بوده و در آن سن و سال به اجبار به جای استراحت مشغول تلاش برای کسب روزی است.

یاد آن زنان کارگر فعال در گوشه و کنار دیار ما که یا شوهر فوت کرده یا در زندان و یا بیمار دارند لیک آبرومندانه با کار در خانه ها و ... روزگار را سپری و چراغ خانه شان را همچنان روشن نگاه می‌دارند.

و هزار درود نثار این همشهریان محجوب و گم شده در هیاهوها و البته سلام بر آنانی که با به یادآوری وظیفه انسانی شان آنها را از یاد نبرده و به سهم خود گامهایی در جهت یاری به اینان بر میدارند.

  

/ 5 نظر / 6 بازدید
فلفل شیرین

سلام... بالاخره انتظار به پایان رسید... پسرا نه! رو آپیدم... بیا[عینک]

شب بلند زمستانی

دوست عزیز فقر مسئله ای بوده که مردم همیشه باهاش مواجه بودند اما من فکر می کردم زندگی کردن در شهرستان باید به مراتب اسانتر از تهران و ارزانتر باشه اما با این اوضاع خراب اقتصادی که مملکت و احاطه کرده مردم به شدت در فشار قرار دارن هر روز هم داره بدتر میشه الان باید هوای شهرتون عالی باشه دلم هوای شهرتون و نهارخوران و کرده دلم می خواد برم النگ دره [گل][ناراحت][شوخی]

سحر

سلام خوبی ......دیروز گذرم به یه سایت افتاد میدونی توش چی نوشته بود نوشته بود طبق آمار گرفته شده از بهشت زهرا 9 ماهه اول امسال 37 هزار و 288 نفر مردند که اگه بگم فقط 14 نفرشون به مرگ طبیعی مردن باور نمی کنی[تعجب]طبق این آمار 98 درصد این افراد بر اثر سرطان و بیماریهای قلبی دار فانی وداع گفتن ..ناگفته نماند که 14000 نفر میانگین خودکشی هم هست .....از بین همه اینا هم 16 نفر در اثر سوتغذیه جان خودشون از دست دادن.........به هرصورت خبر تعجب انگیزی بود .....ممنون که باحضور گرمت همیشه چراغ کلبمو روشن نگه می داری روز قشنگی داشته باشی[گل][گل][گل]