آقا محمدخان قاجار ؛ منفی ؟ خاکستری ؟ یا مثبت ؟

اول نوشت : بارها این سوژه به ذهنم آمده است اما با محافظه کاری از کنار آن بی تفاوت گذشتم . اکنون نیز مطمئنم که این نوشته با نظرات مخالف بسیاری مواجه میشود.

آقا محمدخان قاجار مرد نامدار تاریخ ایران در شهر استراباد متولد شد و در سن 11 سالگی در حالی که چهره ای به غایت زیبا و جذاب داشت به دستور عادلشاه از بستگان محمود افغان ، عقیم و خواجه شد لیکن در آن دوران که خواجه گان با تنی فربه نهایتا به عنوان محرم شاهان گوشه نشین حرمسراها بودند با تلاش بسیار و زیرکی فراوان از اسارت زندیه گریخت و با حضور در گرگان امروزی و جمع آوری سپاهی از میان طایفه خود و هم ولایتی هایش در استراباد ، توانست در روزهایی که در هر گوشه ای از ایران پادشاهی داعیه حکومت داشت به ضرب شمشیر ، امنیت و اقتدار را در این سرزمین برقرار و نیز بسیاری از سرزمین های از دست رفته ایران را به دامان وطن برگرداند.

در این بین تاریخ نگاران از آقا محمد خان به عنوان چهره ای منفور یاد کرده اند . این در حالیست که تاریخ نگاران آن زمان ایران به جهت وابستگی به دربار پادشاهان هر یک سعی کرده اند در نگارش تاریخ خوش آمد آن پادشاه و سلسله را نیز در نظر گرفته و از این رو نمی توان با قاطعیت مطالب بیان شده درباره آقا محمد خان توسط مورخان را پذیرفت.

هر چند که مورخی غیر ایرانی همچون ژان گور فرانسوی در کتاب خواجه تاجدار تصویری کاملا مثبت از پادشاه زاده گرگان آقا محمدخان به تصویر کشیده است.

خواجه تاجدار - گرگان - آقا محمدخان قاجار

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز در ماه های اخیر چه در گفت و گو در تلویزیون ایران و چه در مناظره های برگزار شده اش در دانشگاه های مختلف کشور ، ایران را مدیون شمشیر آقا محمدخان قاجار که دوست و دشمن بر شجاعت ، ذکاوت ، با دانش بودن ، و ... او صحه گذاشته بودند دانست.

از این رو و با توجه به نوشته های ژان گور و نیز نظرات دکتر زیباکلام ، بازشناخت  آقا محمدخان قاجار و تغییر بخشی از نگاه کنونی و مطلقا منفی به وی ضروری تلقی میشود.

در این بین افسوس که با مرگ آقا محمدخان قاجار ، بازماندگان وی که کمتر شخصیتی خودساخته به مانند او داشتند چندان کفایتی از خود در حکومت داری و ... نشان نداده و در دوره زمام داری هر یک گوشه ای از خاک وطن که با زحمت طاقت فرسای بسیار پادشاه گرگانی ، به میهن بازگشته بود از دست رفت.

- - - - - - - -

پی نوشت یک : کتاب دو جلدی " خواجه تاجدار " اثر ژان گور فرانسوی را که بسیاری از وقایعش در گرگان و محلات آن میگذرد سالها پیش خوانده بودم لیکن در دو سال اخیر که به کتابفروشی های گرگان برای خرید آن مراجعه کردم نشانی از کتاب در بازار نبود . اما میتوان از طریق وبلاگ ها و سایت های مختلفی کتاب مذکور را دانلود کرد.

پی نوشت دو : سایت ها و کلوپ های مختلفی با نام " لطفعلی خان زند " در فضای مجازی وجود دارد.

 

/ 20 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جامه دران

علی جان خوشحالم که بازگشتی.جایت در وبلاگستان خالی بود.امیدوارم دوباره همان دلنوشته هایت را ببینم وبخوانم. ضمنا با این که در شرق استان زندکی می کنم اما به گرگان تعلق خاطر دارم و در سفرهای گاه وبیگاهم به مرکز،سعی می کنم دقایق بیشتری را در این شهر سپری کنم.شهری که تو و مهدی وبهرامی و رضا زاهدی و مهدی صفایی و مهیمنی ها و ...را دارد.

گنجي

سلام جناب نصيبي چقدر خوبه نظر آقاي دكتر معتضد ( تاريخ نگار معاصر)را بخواهيم و يا يك دعوت از ايشان در استان داشته باشيم تا مستندا تاريخ استان و گرگان را توضيح دهند كمكي هم از دست ما بر ايد كوتاهي نخواهيم كرد. به اميد موفقيت شما.

بینا

درود تا آنجا که می دانم، محمد خان زادۀ کلاجان قاجار بوده ولی در گرگان زیست می کرده. از تبار ترکمن هایی که با گذشت زمان، ترک شدند. مانند مردمان سرزمین های سوریه و مصر و کشورهای آفریقایی که تازی نبودند ولی پس از ورود اسلام به خاکشان، تازی شدند. اینکه lمحمد خان بدرستی زادۀ کجا بوده و تبارش چه بوده، دردی را درمان نمی کند ولی اینکه چرا نامش اینگونه ننگین شده برمی گردد به یک سری نابخردان و چاپلوسان و کهن نگاران خود فروخته و .... دکتر خسرو معتضد هم در نکوهش و لگدمال کردن خاندان قاجاری، چه از بزرگ و چه از کوچکشان، تا به امروز چیزی کم نگذاشته اند. چندین نسک دربارۀ آنها نوشته اند که یکی از دیگری تندتر و گزنده تر است. ای کاش، بودند فرهیختگانی که در گرو پاسداری از کهن نگار و پیشینۀ درست ایران زمین و مردمانش داشتند و از روی خشم و یکسو نگری سخنی به میان نمی آوردند. اگر اینگونه می گویم نه از روی وابستگی خونی با خاندان قاجاریست بلکه از روی دانستن دانشی درست و پرمایه از مردمان و پادشاهان و خاکم است. به امید اینکه روزی، ژرف نگری ها در این باره، گسترده تر شود و دورغ ها نیز برچیده گردند. پیروز باشید.

بینا

درودی دوباره پیوندی برای دریافت دو نسک خواجۀ تاجدار: http://www.aryapdf.com/article507.html

سیدباقر خرابه

البته آقای معتضد نشون دادند که تاریخ رو هر جور مصلحت باشه روایت می کنند.......مانند کودتا بر علیه دکتر مصدق مظلوم....

سمانه

سلام جناب نصیبی حال شما؟ حال گرگان؟ اخبار جدید؟

سمانه سعادتیان

به تماشا سوگند و به آغاز کلام و به پرواز کبوتر از ذهن واژهای در قفس است حرفهایم مثل یک تکه چمن روشن بود من به آنان گفتم آفتابی لب درگاه شماست که اگر در بگشایید به رفتار شما می تابد... سلام و عرض ارادت

soniya

والا تا اونجایی که من میدونم این اقا محمد خان ادم به شدت وحشی بوده و موقعی که دنبال لطفعلی خان رفت به هر شهری که میرسید چشم های مردم اون شهر رو در می اورد ... و یه موضوع دیگه اینکه بخاطر خواجه بودنش همین که بزرگتز میشد زشت و زشت تز میشد و برعکس لطفعلی خان زیبا تر و حتی بعضی ها میگن یکی از دلایل نفرتش همین بوده... درضمن مدت حکومفش هم خیلی کم بوده... نمیدونم چرا شما اینقدر اغراق کردی راجع خوب بودنش... مردم که احمق نیستن!