از شنبه تا سه شنبه از میرداماد تا برادران

     شنبه - غروب به مراسم رونمایی کتاب " گلستانه " در موسسه  میرداماد گرگان رفتم.

اول بگویم که مبهوت زیبایی ساختمان جدید موسسه در ورودی گرگان از سمت غرب شدم . ساختمانی زیبا و با امکاناتی در خور یک موسسه فرهنگی که میخواهد در جهت احیا فرهنگ و تاریخ گرگان زمین تلاش کند و مشتمل بر آمفی تئاتر ، کتابخانه های عمومی و کودک و نوجوان ، مرکز انفورماتیک و اطلاعات ، نمایشگاه ، نگارخانه و .... می باشد.

دوم انتقادی بر نام کتاب رونمایی شده که با وجودی که به تاریخ غنی گرگان و استراباد می پردازد نام بی هویت " گلستانه " را بر آن نهاده اند . اقدامی که البته از موسسه ای همچون میرداماد بعید مینمود.

کتاب گلستانه - موسسه میرداماد گرگان

اما مراسم برگزار شده برای کتابی که در مقالات معتبر به موضوعات مختلف این دیار همچون تاریخ ، جغر افیا ، طبیعت، زمین شناسی ، باستان شناسی ، جغرافیای تاریخی، صنایع دستی ، جایگاه علمی ، و استرآباد در سفر نامه ها می پردازد در نوع خود جالب بود . جالب هم به خاطر سنت باب شده در گرگان به جهت معرفی کتاب و هم استقبال گرگاندوستان از مراسم با وجود گرمای آزار دهنده هوا.

بگذریم با این امید که موسسه میرداماد در لباس جدید نیز همچون سابق با برگزاری برنامه های وزین فرهنگی همچون " بزرگداشت دو حکیم استراباد میرداماد و میرفندرسکی " که سبب ساز آشنایی گرگاندوستان و ایرانیان و ... با این دو فخر علمی گرگان شد ، در مسیر زدودن غبار از چهره تاریخ و فرهنگ گرگان کوشا باشد .

  علاوه بر " گلستانه " که به تازگی وارد بازار کتاب گرگان شده ، " تاریخ و پیشینه اجتماعی سرخنکلاته ، شاهکوه و زیارت " اثر جدید دکتر اسدالله معطوفی گرگان پژوه پرتلاش نیز به تازگی در کتابفروشی های سطح شهر و استان عرضه شده است.

سایت موسسه میرداماد گرگان

http://www.mirdamad.org/

   یکشنبه - شورای شهر و شهرداری و البته سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان مراسم روز خبرنگار را در باغ دادور در حاشیه روستای ولیک آباد گرگان برگزار کردند.

خیلی ها بودند و خیلی ها نبودند اما خدائیش حال داد و توی این روزهای بی حالی هم خندیدیم و هم خیلی از دوستای قدیمی رو دیدیم.

با اینکه مراسم جمع نقیضین بود و از هر مدل متضادی میشد در برنامه دید اما مسابقه خروس جنگی روزنامه نگارای اصلاح طلب و اصولگرا با هم ، رقابت هندوانه خوری و آب خوری و پیاز خوری و گلابی خوری که همه از شهردار و روزنامه نگار و صدا و سیماچی توش شرکت داشتند حاشیه های فراوان و البته دوستانه و خنده داری به همراه داشت که باید بودید و میدیدید.

   دوشنبه - اضافه وزن دیگه داره کم کم عذابم میده رو این حساب تک و توک میرم دوچرخه سواری . در این بین گاه با صحنه های عجیب و غریب هم مواجه میشم .

توی ناهارخوران درست کنار تابلوی شستن ماشین ممنوع جمع میشند و انگار رو حساب لجاجت و البته مشکل فرهنگی ، در مرکز گردشگری گرگان شروع به شستن ماشین و ... می کنند.

یارو انگار نه انگار که این همه ماشین داره از اونجا رد میشه با سطل آب پرت میکرد سمت ماشینش و البته تک و توک سرنشینان ماشین های عبوری رو هم که توی این هوای دمدار شیشه رو پائین کشیده بودند میشست !!!!!!!!!!!!!

   سه شنبه - غروب امروز با جمعی از دوستان میریم دیدن محمد ابراهیم برادران 106 ساله روزنامه نگار پیشکسوت گرگانی ، عضو انجمن شهر و تاجر خوشنام و صدالبته یک گرگاندوست واقعی که به حق میتوان او را تاریخ زنده گرگان نامید.

مطلب آرشیوی مرتبط گرگان ما

http://gorganma.persianblog.ir/post/255/

 

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
90گرگان

تو انتخاب اسم میشد بهتر هم عمل کرد.. ما رو دیدن آقای برادران نمی برید؟ ضمنا علی جان کسی با دوچرخه سواری لاغر نشده!

سفید مثل شب

[گل][گل][گل] چند روز پیش تو سلیم خوندم کتابی به نام چمبلوک با لهجه شیرین گرگانی در حال آماده سازی هست .خیلی خوشحالم که چنین کارهایی در دست اقدام.با اینکه از قدیما پای ثابت طوقبندان مللم ولی امسال بعد از خوندن کتابچه ای که در این مورد چاپ شده بود فلسفش رو فهمیدم. راستی خبری از حسنک کتابای ابتدایی دارید؟؟؟آیا کبری هنوز تصمیم بزرگی دارد؟؟چوپان دروغگو هنوز دروغ می گوید[تعجب]همه و همه در پست جدید سفید مثل شب. [گل][گل]

شهروند

هر چی از نام گلستان بدمان میاد ، اینها برعکس میکنند [تعجب]

جامه دران

خدائیش خوندم.زیبایی موسسه که از همون طرح اولی که چند سال قبل زدند به چشم می اومد.البته من جدیدا گرگان نیومدم تا ببینم چی ازآب دراومده. یکشنبه دوشنبه وسه شنبه ت خیلی خوب بود اما درباره یکشنبه باید وارد ریز مراسم میشدی بلکه ما هم می تونستیم بخونیم وبفهمیم که از برو بچ آشنای ما کیا اومده بودن؟!!

وحیده

سلام...خوشحالم که باز اومدم[نیشخند]...در مورد اسم حق با شماست...اما کاری که موسسه میرداماد کرده واقعا جای تقدیر داره...دستشون درد نکنه[تایید]

samuel

mer30 aliye nasibiye aziz. rastesh to hamishe yade in doosteto mikoni. vali man shakhsi be in esm nemishnasam. yadesh gerami. tehran nemiyay ? mer30 babate lotfet....[گل]

کیمیا

اسم گلستانه خیلی اسم زیبایی هست...خیلی لطیف و دوست داشتنیه...به معنای اسم توجه نمی کنید...در ضمن به نظرم بنای موسسه میرداماد اخر بی سلیقگی طراحی شهری هست...شبیه قلعه هزار اردکه...کسی این ساختمان رو با اون سقف های رنگی قرمز نوک تیز ببینه فکر نمی کنه که یه موسسه فرهنگیه...کنار قرار دادن یه همچین طراحی در کنار طراحی ابی رنگ و زیبای حوزه علمیه تضاد بسیار چشم ازاری هست...

اهورا مزدا

[گل] . . . . . . . . . . . . [گل]

همکار آذری

علی جان سلام وارد موضوع گرگان وگلستان نمی خواهم بشوم.اما در مورد اضافه وزن بهترین فرصت برای کاهش وزن حلول ماه مبارک رمضان است امیدوارم که ازاین فرصت نهایت استفاده را داشته باشی.تعطیلی بوفه اداره هم میتونه کمکی برای این قضیه باشه.

Perpetual Love

وقتی شنیدم استان ما اسمش رو گذاشتن گلستان حالم به هم خورد از این بی تدبیری نمایندگان استان. اسما های قشنگتری جلوی رو شون بود ندیدن(گرگان،جرجان،استرابادو...). حالا این اقایون با گلستانه شون میخوان داغ دلمون رو تازه کنند....