30فروردین سالروز تولد حکیم جرجانی، ای در وطن خویش غریب

روز گذشته ۳۰فروردین مصادف با سالروز تولد پزشک نامدار گرگان‌زمین حکیم سید اسماعیل جرجانی (گرگانی) بود.

حکیم جرجانی (گرگانی)پزشک نامدار ایرانی، در سال ۴۳۴ هجری قمری در گرگان تاریخی دیده به جهان گشود و ابتدا طب را در زادگاه خود فراگرفت و سپس به جهت افزودن بر معلومات خود رنج سفر را به جان خرید و عازم دیگر نقاط ایران شد.

طبیب زبردست گرگانی، در سال ۵۰۴ هجری رهسپار خوارزم و دربار قطب‌الدین‌محمد سرسلسله خوارزمشاهیان که دربارش مجمع فضلا و دانشمندان بود شد. وی در خوارزم مسئولیت بیمارستان بزرگ آن دیار را پذیرفت.

حکیم سید‌اسماعیل جرجانی در اولین سال حضورش در خوارزم تدوین کتاب عظیم خود ذخیره خوارزمشاهی را که مشتمل بر ۷۵۰هزار اصطلاح مرتبط با علم پزشکی بود به پایان برد.

جرجانی علاوه بر ذخیره خوارزمشاهی دارای آثار دیگری در زمینه علم پزشکی همچون خفی‌علایی، طب الملوکی، الاغراض‌الطبییه و یادگار نیز میباشد که بسیاری از آنان راهگشای طبیبان آن عصر  و نیز مشخص‌کننده روش پزشکان گذشته برای طبیبان فعلی می‌باشد. از این روست که بسیاری جرجانی را در ترازوی زمان یکی از بزرگترین پزشکان آن عصر دنیا نامیده‌اند.

نکته جالب اینجاست که در آن عصر که زبان عربی در  ایران بزرگ رایج بود حکیم جرجانی آثارش را به زبان پارسی نگاشته است.

پزشک گرگانی که ۹۷ سال عمر کرد بیشتر از دید مشاهدات آزمایشگاهی به تشخیص بیماریها پرداخته و از این رو علاوه بر ذکر نام او به عنوان پدر علوم آزمایشگاهی، سالروز تولد او ۳۰ فروردین را در ایران روز علوم آزمایشگاهی نام نهاده‌اند.

اما علاوه بر این ،تا چه حد به جهت معرفی حکیم جرجانی برای ساکنان گرگان‌زمین زادگاه او و نیز دیگر ایرانیان تلاش شده است؟

- یکی از بیمارستانهای قدیمی تهران نام جرجانی را بر پیشانی خود دارد.

- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران نام جایزه معرفی پزشک برتر خود را جایزه حکیم جرجانی نهاده است.

- یک موسسه غیرانتفاعی دانشگاهی ، یک تشکل غیردولتی و یک داروخانه در گرگان، نام حکیم جرجانی را برای خود برگزیده‌اند.

- بیمارستان تامین اجتماعی گرگان به نام حکیم جرجانی نام نهاده شده است.

- همایش نکوداشت حکیم جرجانی از پنجم تا هشتم مهرماه ۸۱ با مشارکت فرهنگستان علوم پزشکی ایران، استانداری گلستان و دانشگاه علوم پزشکی استان با حضور مهمانانی از فرانسه،هند، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان در گرگان برگزار شد.

اما هنوز نیز حکیم جرجانی پزشک نامدار ایرانی برای گرگانیان و دیگر هموطنان ناشناخته بوده و ضرورت اقدامات بیشتر برای معرفی این طبیب بزرگ به جهت ایجاد حس‌خودباوری در بین گرگانی‌ها،گلستانی‌ها و ایرانیان احساس میشود.

هر چند که دانشگاه علوم پزشکی گلستان در سالروز تولد این پزشک نامدار گرگانی اقدام به نصب پارچه‌های سبز کوچکی به جهت گرامیداشت زادروز او و روز علوم آزمایشگاهی نموده بود لیکن پیشنهاد میشود دانشگاه سالروز تولد افتخار گرگان‌زمین را با مشارکت نهادهایی همچون صدا و سیما و فرهنگ و ارشاد بسیار باشکوهتر برگزار کند.

همچنین پیشنهاد میشود همانگونه که تندیس میرداماد استرابادی در ورودی شرقی گرگان نصب و شکوه تاریخی و فرهنگی این دیار را به مسافران و گردشگران یادآور میشود تندیس حکیم جرجانی نیز از سوی شهرداری در ورودی غربی گرگان‌زمین برپا شود.

 

/ 0 نظر / 20 بازدید