نقدی بر نخستین جشنواره شهروند ماندگار گرگان

نفس برگزاری جشنواره شهروند ماندگار گرگان را از آن جهت میتوان ارزشمند قلمداد کرد که علاوه بر سپاس و نکوداشت چهره های تلاشگر و کوشای این دیار، سبب تقویت حس اعتماد به نفس و نیز ایجاد انگیزه در نسل حاضر شده و آنان را نسبت به هویت گرگانی خود دلگرمتر نیز می نماید. 

در این بین هر چند که در بررسی میزان موفقیت جشنواره مذکور و با ساده ترین ارزیابی بر مبنای لبخندهای رضایت و ابراز شادمانی های افراد حاضر در تالار فخرالدین اسعد گرگانی پس از پایان مراسم، میشود نمره قبولی به نخستین جشنواره و برگزارکنندگان آن داد لیکن نقد جشنواره مذکور به جهت رفع معدود اشکالات طبیعی ضروری تلقی میشود.

از این رو ضمن سپاس از همه کسانی که در جهت برگزاری جشنواره کوشا بودند با اذعان به این نکته که دیکته نانوشته غلط ندارد به موارد زیر به عنوان برخی کاستی های البته طبیعی جشنواره اشاره میشود؛ 

-نمایشگاه جنبی برگزار شده در حاشیه جشنواره میتوانست بسیار پربارتر و غنی تر از این بوده و تنها منحصر به عکس های شهرداران گرگان و تصاویر تاریخی شهر نباشد. بلکه با توجه به عنوان جشنواره پرداختن به برخی اقدامات شهروندان ماندگار و نیز دیگر ساکنان این دیار در جهت ادای دین به خاستگاه شان استراباد و ... بسیار مفید فایده بود. 

- پس از قرائت اسامی افراد حاضر در هیئت داوری انتخاب برگزیدگان، ابهامهایی در رابطه با ضرورت حضور نماینده یا نمایندگان برخی گروه ها در هیئت داوری جشنواره ای تحت عنوان شهروند ماندگار پدید آمد و از این رو میتوان گفت هیئت مذکور علاوه بر آنکه جامعیت مذکور را نداشته بلکه شاهد حضور غیر ضرور نمایندگان بعضی گروه ها نیز بوده است.

-سن برنامه در هنگام تقدیر از برگزیدگان بسیار شلوغ بوده و در این بین ضرورتی به جز تعارفهای دست و پاگیر و ... برای حضور همه شوراییان حاضر در جلسه بر بالای سن وجود نداشت . این موضوع باعث شد برخی برگزیدگان حتی در مدت زمان طولانی اهدای لوح ها و ... جایی برای نشستن نداشته باشند.

- به زعم نگارنده جامعیت ناکافی هیئت داوری انتخاب برگزیدگان و یا شاید برخی مسائل سبب شد برخی افراد به رغم شایستگی از حضور در جمع نه برگزیده باز مانند. هر چند همگان میدانند جشنواره در سالهای بعد نیز برگزار و فرصت انتخاب باز هم وجود دارد لیکن شان و فعالیتهای مستمر بعضی از شهروندان ایجاب میکرد آنان نیز در نخستین جشنواره در جمع برگزیدگان قرار گیرند. چهره هایی مانند اسدالله معطوفی، محمد ابراهیم برادران، علی اکبر جلالی، علی رشیدی، زنده یاد حسینعلی هروی و ... افتخار این شهر بوده و تلاشهایشان در زمینه های مختلف تحت نام گرگان جای تقدیر بسیار دارد. هر چند که فلسفه عدد 9 برای انتخاب 9 برگزیده نیز پوشیده ماند.

- در خلال برنامه نماهنگی پخش شد که در آن تصنیف وطن بر روی تصاویری سیاه و سفید از شهر گرگان، ساختمانهای شورا و شهرداری و پروژه های در حال اجرا می آمد که در این بین نقدهایی بر انتخاب تصاویر و نیز عدم وضوح آنها وارد است.

و در نهایت کوتاه سخن آنکه؛ برگزاری جشنواره شهروند ماندگار از سوی شهرداری و شورای شهر گرگان با همکاری و تلاش داوطلبانه برخی دلسوزان شهر را میتوان گامی بلند و ضروری در راستای معرفی و تقدیر از گرگانیانی که با شکستن پوسته بی تفاوتی و مجاهدت بسیار در راستای خدمت به همشهریان خود کوشا بوده اند دانست و از این رو لازم است صد سپاس و هزار آفرین نصیب کسانی کرد که در راستای قدرشناسی از این مفاخر گرگان از ماه ها پیش در قالب هیئت داوران، کمیته برگزاری و ... تلاش داشته اند.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید