گرگان پایتخت پیاده روی جهان / پیام های پیاده روی همگانی گرگان

پس از حضور صدها هزار گرگانی در پیاده روی همگانی روز جمعه ، بنا بر اعلام رسمی فدراسیون ورزش های همگانی کشور ، گرگان به عنوان پایتخت پیاده روی جهان معرفی شد.

بنا بر خبر اعلام شده از دلایل این انتخاب ، مشارکت و نظم مردم ، حضور گسترده و 500 هزار نفری مردم ، و نوع برگزاری بوده است.

همایش پیاده روی خانوادگی در گرگان/عکس:حامد بارچیان

عکس : حامد بارچیان

در این بین امید است بنا بر اعلام رسمی موضوع از سوی فدراسیون و نیز مستندات موجود اعم از عکس و فیلم و ... ، انتخاب مذکور منحصر به ایران نبوده و پیگیری لازم از سوی مسئولان مربوطه به جهت ثبت آن در " کتاب رکوردهای گینس " که مهمترین و رسمی ترین مرجع به جهت ثبت رکوردهای بین المللی بوده و هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ میشود انجام گردد.

اما حضور اینچنینی مردم در پیاده روی همگانی 21 آبان 89 گرگان با خود پیام های بسیاری به همراه دارد که از آن جمله میل به مشارکت مردم این دیار در برنامه های فرهنگی ورزشی و البته تفریحی است.

هر چند شاید برخی معتقد باشند که جوایز پیاده روی مذکور یکی از عوامل حضور اینچنینی مردم در برنامه روز جمعه بوده باشد لیکن استقبال گرگانی ها از برنامه های بعضا متفاوت با یکدیگری  همچون برنامه فرهنگی کنسرت شهرام ناظری در گرگان با قیمت نسبتا بالای بلیت برای یک شهرستانی ، مسابقات بسکتبال تیم گرگان به عنوان یک برنامه ورزشی و برنامه های نسبتا ساده تفریحی همچون جشن بادبادک ها و سیرک پرشین و ... ، نشان می دهد که میل به تغذیه روح و برنامه های فرهنگی ورزشی متنوع تا چه میزان در جان و جسم گرگانی ها وجود دارد هر چند که شاید مخاطبان برنامه های اجرا شده در این دیار متفاوت باشند.

در این بین نکته جالب آنجاست که امکانات و برنامه های اجرا شده در شهرستان 400 هزار نفری گرگان که علاوه بر ساکنان خود عمدتا به اهالی  شهرستان های پیرامون و حوزه نفوذ خود نیز سرویس می دهد با این ذائقه و میل بالای گرگانی ها به هیچوجه تناسب ندارد و از این روست که مردم مشتاق و تنوع طلب گرگان که برخلاف بسیاری از نقاط ایران میل بسیاری به حضور در برنامه های فرهنگی و تفریحی البته از نوع با کیفیت آن دارند عمدتا در حسرت  می مانند.

و البته این تعجب آنجا چندین برابر میشود که با وجود این استقبال و کشش های گرگان ، گاه و بیگاه اجرای برنامه های موسیقی در این دیار با مخالفت جدی مواجه میشود ، پایتخت بسکتبال ایران با آن همه مشتاق همچنان از سالنی بزرگ و متناسب با استقبال گرگانی ها بی بهره است ، به جهت نبود سالن مناسب کنسرت های موسیقی هزاران مشتاق به جای تالارهای فرهنگی باید روانه محوطه شرکت نمایشگاه و حاشیه هتل ها شوند و البته گاه نیز با سو استفاده از این اشتیاق گرگانی ها ، با اجرای برنامه های فرهنگی از سوی گروه های دست چندم پایتخت و گاه دیگر شهرها زمینه سودجویی و دهن کجی به مردم فراهم میشود.

در این بین در بحث پیاده روی 500 هزار نفری گرگان عدم استفاده تبلیغی از آن برای این دیار توسط صدا و سیما و ... یکی از اشکالات مهم بود . در حالی که شاهدیم برنامه هایی به مراتب ضعیفتر و البته رکوردشکنی هایی همچون پخت بزرگترین آش و کیک و املت و .... !!!! در بخش های مختلف خبری سیما انعکاس گسترده می یابد شاهد بودیم که این حضور گسترده گرگانی ها نه در اخبار و برنامه های استان نه بخش های خبری رادیو و تلویزیون ایران ،  آنگونه که باید و شاید انعکاس رسانه ای پیدا نکرد.

همچنین آسیب به طبیعت  زیبای ناهارخوران در خلال این پیاده روی و کارساز نبودن تدابیر ترافیکی اتخاذ شده ، از نکات قابل توجه  بود که میشد با اتخاذ تمهیدات لازم تا حد امکان از آن کاست.

این نکته نیز قابل ذکر است که به جهت حضور بسیاری از هم استانی ها در پیاده روی همگانی و ماندگاری عمده آنها در ناهارخوران و سطح شهر بعد از پیاده روی ، کاش تدابیر لازم چه از سوی بخش دولتی جهت اتخاذ برنامه برای افراد مذکور و نیز برخی اصناف و ...  اتخاذ میشد.

- - - - - -

پی نوشت یک : رکورد قبلی پیاده روی همگانی کشور نیز با توجه به حضور چند صد هزار نفری مردم در برنامه آذر 87 نیز متعلق به گرگان بود.

پی نوشت دو ( بی ربط به متن ) : بنا بر شنیده ها پس از درج مطالب انتقادی نسبت به تصمیم میراث فرهنگی در حذف گرگان از جشنواره فرهنگ اقوام ، شنیده شده که فعالی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان در گفت و گو با چراغعلی مدیر وبلاگ گرگان نامه و عضو شورای شهر و نیز کریمی شهردار گرگان از اختصاص غرفه ای وسیع به گرگان خبر داده است . منتظر خبرهای تکمیلی در این باره باشید.

 

/ 22 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آفتابه

من هر چی فکر کردم ربط بین بانک ملی و تراکتورو پیاده روی و لپ تاپ و نفهمیدم واقعآ مردمو مسخره کردن واقعآ این پیاده روی بوده یا موش و گربه بازی؟ من به شدت مخالفم

اهورا مزدا

خودمانیم . . . . . مردم ما برا پول چه رکوردها که نشکستند . . . . [نیشخند][خنده][قهقهه]

گرگان نامه

متاسفانه نبود برنامه در اجرای همایشهای اینگونه خسارات سنگینی را به گرگان وارد می نماید .... براستی برگزاری این همایش چه نکات مثبتی را به همراه داشت ؟ من که نمی دانم اگر کسی میداند برایم بنویسد ... اما من فقط چند نکته منفی آن را بصورت خلاصه می گویم ..... تخریب اندک فضای سبز موجود گرگان در جاده ناهارخوران - تعطیلی شهر گرگان از ساعت شش صبح تا 13.30 - ثبت دهها تصادف وچندین مجروح در یک روز تعطیل - سرگردانی مردمی که از نقاط دور و نزدیک استان به این شهر آمده بودند - آلوده گی محیط زیست و شهر گرگان با پراکنده نمودن حجم بسیار زیادی از زباله و از همه مهمتر نارضایتی گسترده شهروندان گرگانی که از کار روزمره خود بازمانده بودند و..... به نظر من برنده اصلی این همایش یکی بانک ملی بعنوان اسپانسرمراسم و تعدادی دیگر از آقایان که در روی سن هدایا را در مقابل چندین دوربین تقدیم مردم کردند بودند و بازنده اصلی این همایش سیاسی هم مردم مظلوم و شهروندان گرگانی بودند که شهرداری شهرشان هزینه های زیادی را بابت آن پرداخت نمود و مسئولین امر حتی یکبار هم اسمی از شهرداری به میان نیاوردند .......؟؟؟؟؟!!!!!

مریم

به شدت به شدت به شدت با گرگان نامه و امیر رضا و آفتابه(ببخشید خوب اسم دیگه ای نداشتین) موافقم. من خودم در این پیاده روی نبودم اما شاهد اتفاقات بعدش بودم که واقعا تاسف خوردم به راستی گرگانی که 400000 نفر جمعیت داره چطوری 500000 نفر توی این پیاده روی شرکت کردن؟ این یعنی افرادی شرکت کردن که فقط برای ماشین و جوایز دیگه اش اومده بودن . بخدا این اصلا مایه افتخار نیست ، این برعکس مایه ننگه . باز هم آبروی گرگان رفت........

همکار آذری

علی جان سلام عیدسعید قربان را تبریک عرض می کنم.من مراسم پیاده روی را از تلویزیون تماشا می کردم بعد ازانجام قرعه کشی چند کیسه از برگه های قرعه کشی روتازه داخل جعبه شیشه ای میریختند که این نشان از عدم برنامه ریزی خوب میداد.چون حق خیلی ها پایمال شد. خیلی از شرکت کننده ها از شهر های دیگر و حتی استان های دیگر آمده بودند.من برخلاف شرکت کنندگان که دم از ورزش و سلامتی و دیگر فواید پیاده روی میزدند فکر میکنم فقط انگیزه جوایز آن بوده.

زمین خود شمایید

جدا از بحث مربوط به جوایز خیلی ها هم با جنبه ی تفریحی به این قضیه نگاه کردند.چرا که گرگان نسبت به بسیاری از شهرهای دیگه فاقد اماکن تفریحی لازم برای شهروندان خودشه.نمی شه استقبال500000 نفر رو گذاشت به حساب فقط ماشین!!!

مصطفی م

گرگان به نظر من می تواند پایتخت موسیقی هنری و ملی ایران نیز باشد چون نسبت نخبگان و بزرگان موسیقی گرگان به نسبت جمعیت شهر قابل توجه هستند: 1- استاد محمدرضا لطفی سرپرست گروه شیدا 2-استاد زیداله طلوعی مدرس و نوازنده تار 3- استاد جمشید داوری مدرس و نوازنده سنتور 4- پژمان طاهری سرپرست گروه ایرانی 5- رامین صفایی نوازنده سنتور گروه شهناز(استادشجریان) و جوانان نام آوری چون آرش کمانگری و... که در سطح کشور مطرح هستند.

امین

سلام آهنگ وبلاگت خیلی قشنگه.میشه برام ایمیلش کنی باتشکر

aa

واقعا چرا هیچ عکسی یا فیلمی از این حماسه نیست ؟ چرا بازتاب نشد ؟ سوال شده واسه همه