تلاش برای احقاق حق گرگان

تشکیل استان جدید با مرکزیت گرگان هر چند که در سال ٧۶ با تصویب نمایندگان مجلس پنجم و در سایه تلاشهای قربانعلی قندهاری نماینده فقید گرگان و آق‌قلا محقق شد لیک پروسه‌ای بس طولانی به قدمت دهها سال را گذرانده است.

در این بین و در طول دهه‌های مختلف، افراد و گروههای مختلفی که در دل عشقی به گرگان‌زمین داشتند هر یک به انحای مختلف در راستای استقلال استراباد کوشیده تا آرزوی دیرینه مردم این دیار به جهت بازیافت شکوه تاریخی گرگان به تحقق بپیوندد.

ارسال طومارهای مختلف به مرکز، درج مقالات در نشریات سراسری، نگارش کتابهای مختلف به جهت بیان پیشینه تاریخی گرگان، تلاشها و پیگیریها در جریان سفر مسئولان کشوری به منطقه، رایزنی با صدا و سیما به جهت پخش مستندهایی در زمینه توانمندیها و جاذبه‌های گرگان، برگزاری سمینارهای رشد و توسعه منطقه، و .... از سوی افراد و گروه‌های مختلف در طول چندین دهه، مواردی بود که زمینه روانی را برای تشکیل استان جدید محقق کرد.

گرگان ما به جهت یادکرد از یکی از گروههای فعال و پیگیر در زمینه تشکیل استان گرگان و یا تغییر مرکز استان مازندران از ساری به گرگان ، عینا مطلب درج شده در جریده‌ای در سال ۵١ خورشیدی را در زیر آورده است.

« هیات مشورتی روزنامه اطلاعات در گرگان با شرکت یازده تن از مهمترین شخصیت‌های نیکوکار محلی دکتر مهدی کوچک، هوشنگ رضایانی، محمدجعفر علیمی، جعفر قاضی‌اعظمی، سید صادق میرکریمی، دکتر محمود فلسفی، مرتضی شمائی، محمد هاشمی، دکتر ابوالقاسم فلسفی، دکتر مسعود صفافر و عبدالوهاب شفیعی تشکیل شد و اعضای هیات در اولین جلسه خود تبدیل این شهرستان به مرکز  استان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دکتر محمود فلسفی در این مورد اظهار داشت: اینکه شهرستان پرجمعیت، آباد و مستعد گرگان باید تبدیل به مرکز استان شود بحثی تازه نیست و تا به حال مکرر این مهم را از مسئولان امور خواستار شده‌ایم و بدیهی است چون شهرستان خود را واجد کلیه شرایط جهت توسعه می‌بینیم تا زمانی که این پیشنهاد مورد توجه و اقدام قرار نگیرد، آن را تکرار خواهیم کرد.

ناطق یادآور شد: حل شدن پاره‌ای از مشکلات مردم این سامان و معوق ماندن طرح‌های عمرانی اکثرا ناشی از عدم توجه مسئولان امور به مرکزیت بخشیدن گرگان است و بدین رو آرزو می‌کنیم که برای تبدیل گرگان به مرکز استان تصمیم قاطع و سریعی اتخاذ گردد.

در همین جلسه مقرر شد که اعضای هیات هر کدام زمینه‌های مختلفی را که ایجاب می‌کند گرگان تبدیل به مرکز استان شود تعقیب و در جلسات آتی هیات مشورتی مطرح سازند و یک بار دیگر توجه مقامات مسئول را به خواسته دیرینه مردم شهرستان گرگان که همان مرکزیت بخشیدن به این شهر است، جلب نمایند.

در پایان این بحث، موضوع پنج هزار متر زمین مورد نیاز جهت ایجاد تاسیسات مربوط به تلویزیون در گرگان مطرح شد و ... »

در این بین امید است با گذشت یک دهه از تشکیل استان جدید گرگان زیبا ، مستعد و تاریخی به آن شکوهی که استحقاقش را دارد دست یابد.

......................................................................

*-  این مطلب با تغییراتی در سال ٨٢ به قلم نگارنده در نشریات محلی درج شده است.

 

 

/ 4 نظر / 5 بازدید
موسوی

[گل]

نادر

صبحي دگر ز راه رسيد!ما هنوز بيداريم شايد تنها بيدار اينتر نت نشين!

احسان

سلام بعد از این همه سال آرزوی بزرگ مرکزیت گرگان محقق شد اما حیفی مرکز استانی که در استان خود نیز مورد بی مهری قرار می گیرد وکسی نیست که شجاعانه حقوق مسلم آن را باز ستاند...