شب کله پاچه گرگانی ها

بسیاری از خانواده های گرگانی شب گذشته بنا به یک رسم قدیمی کله پاچه تهیه کرده و آن را بر سر سفره های افطار یا شام خود قرار دادند.

گرگانیان از سالهای بسیار دور براساس سنتی که نسل اندر نسل به آنان رسیده است در شب بیست و هفتم ماه رمضان میبایست کله پاچه نوش جان کرده و از این رو علاوه بر آنکه در حدود ظهر دیروز کله پاچه خام در نعلبندان و بازارچه مرغ و ماهی نایاب شده بود ، در ساعات نزدیک به افطار و بعد از آن میشد زنان و مردان بسیاری را مشاهده کرد که ظرف به دست به نیت تهیه کله پاچه طبخ شده در کله پزی ها حضور داشتند که البته به جهت تقاضای زیاد ، بسیاری از آنان دست خالی به خانه برگشتند.

شب کله پاچه گرگان

لازم به ذکر است ظهر دیروز قیمت یک دست کله پاچه خام در گرگان ، تا 25 هزار تومان نیز رسیده بود.

زنان گرگانی همچنین براساس اعتقادی دیگر روز بیست و هفتم ماه رمضان میبایست بخشی از بدن و عموما دست یا پای خود را حنا کنند. در این بین برخی که بچه دار نمیشوند در این روز پیرهنی میدوزند تا سال دیگر صاحب بچه شوند.

گفته میشود در این ایام زنان در مسجد امام حسن عسگری محله قدیمی سبزه مشهد که بنا به روایات مستند قدمگاه امام عسگری است حضور می یابند.

هر چند که شاید در عصر کنونی و با پیشرفتهای شگرف تکنولوژی، اقدامات اینچنینی و دیگر رسوم خاص گرگانیها در ماه رمضان با نگاه سطحی عوامانه به نظر آید لیکن هر یک دارای فلسفه ای خاص بوده و ریشه در باورهای تاریخی استرابادی ها دارد.

البته با عدم تشریح فلسفه تاریخی این سنتها و نپرداختن به این موضوعات در رسانه ها ،و از همه مهمتر عدم ثبت و احیا و معرفی آن از سوی متولیان ذیربط همچون میراث فرهنگی و .... ، این رسوم رو به فراموشی و اضمحلال می رود.

/ 0 نظر / 46 بازدید