چرا شیرکش؟

دکتر اسدالله معطوفی مورخ و پژوهشگر درباره وجه تسمیه محله شیرکش گرگان میگوید: دروازه‌های استراباد با باروهایی به یکدیگر متصل میشدند. دروازه های چهل‌دختران و بسطام که در محل فعلی میدانهای کاخ و امامرضا  قرار داشتند نیز با دیواره‌ای به هم متصل میشدند. هنگامی که حکومت تصمیم به تخریب دیواره‌های پیرامون استراباد قرار گرفت در محل سابق دیواره وصل‌کننده این دو دروازه ،خیابان ملل احداث شد.

وی می‌افزاید: با تخریب دیواره‌های پیرامون شهر، گاه حیوانات وحشی از جنگلهای اطراف وارد محلات گرگان میشدند.

نویسنده کتب مختلف درباره تاریخ، آداب و رسوم و ...  گرگان با اشاره به تحقیق و گفت‌وگویش با سالخوردگان این محله میگوید: اوایل دوره قاجار جوانمردی به نام عباس با یکی از حیواناتی که از محل تخریب دیواره متصل‌کننده دروازه‌های چهل‌دختران و بسطام وارد شهر شده و به کودکان حمله‌ور شده درگیر و وی را می‌کشد. از این پس محل زندگی آن فرد به نام وی عباس‌شیرکش نام گرفته که به مرور زمان با حذف نام عباس، آن محل شیرکش نام میگیرد.

دکتر معطوفی خاطرنشان میکند: مطمئنا حیوانی که توسط آن فرد کشته شده، شیر نبوده و احتمالا ببر یا پلنگ بوده که عوام از آن به عنوان شیر یاد کرده‌اند.

/ 3 نظر / 18 بازدید
حریر آبی

چه جالب ، دلم کلی تنگ شده واسه گرگان [گل][گل][گل]

سایه

سلام ...یعنی الان چنین روستایی هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این داستان مال کیه؟؟؟؟ اخه من فامیلیم شیرکش و میخواستم بدونم از کجا اومده؟