برای بسکتبال گرگان / ده نکته در رابطه با تصمیم شورای شهر در قبال بسکتبال

علی نصیبی، وبلاگ گرگان ما: رای جنجالی هفت نفر از اعضای شورای شهر گرگان مبنی بر انحلال تیم بسکتبال شهرداری نماینده باسابقه و پرآوازه ورزش گرگان در لیگ برتر ایران، واکنش های متعددی را در پی داشت.

هر چند که براساس آئین نامه ها و قوانین موجود، اعضای محترم شورا به صورت قانونی حق تصمیم گیری در رابطه با تیمداری یا عدم فعالیت تیم شهرداری را دارا هستند لیکن هواداران و علاقمندان بیشمار بسکتبال گرگان به دلایل مختلف، خواهان لغو این مصوبه هستند.

مطلب زیر به عنوان دیدگاه یک شهروند گرگاندوست که از سال 67 به عنوان یک علاقمند به بسکتبال گرگان در میادین ورزشی حضور داشته، در ده نکته به بررسی این موضوع می پردازد.

بماند آنکه نگارنده وظیفه خود می داند با توجه به تاثیرات منفی این مصوبه در زوال تدریجی یکی از نمادهای هویتی و از عوامل همگرایی اجتماعی مردم این دیار، نگارش در این زمینه را تا اصلاح این تصمیم ادامه دهد.

1- ریشه لغوی کلمه شورا، شور و مشورت بوده و فلسفه تشکیل شوراها، بهره گیری مدیریت شهری از نظرات نمایندگان مردم در اداره امور شهر می باشد.

هر چند که اعضای شوراها با مشورت با یکدیگر به برنامه ریزی و جلب مشارکت برای اداره شهر می پردازند اما به جهت گستردگی وظایف مدیریت شهری و عدم تخصص لازم شورائیان در همه زمینه ها، شایسته است آنان پیش از تصمیم گیری در امورات مختلف، از نظرات کارشناسان اهل فن بهره مند شوند.

تصمیم گیری طی چند ساعت و تنها در دو یا سه جلسه در کمیسیون فرهنگی و صحن شورا، در رابطه با ورزش ریشه دار بسکتبال که در گرگان قدمتی 50 ساله دارد و براساس نظر کارشناسانی که شاید وجود خارجی نداشته و یا نامی از آنها اعلام نمی شود و بر این اساس سابقه ورزشی آنها مشخص نیست، چندان منطقی نمی نماید.

لذا پسندیده است اعضای شورا پیش از تصمیم گیری های این چنینی حتما مطالعه و بررسی لازم را داشته و با توجه به مردمی بودن نهاد شورا و تاثیرات مثبت مشورت در اخذ تصمیم، خود را از اخذ نظر کارشناسان حتی مخالف با دیدگاه خود بی نیاز ندانند.

بماند اینکه در موضوع خاص بسکتبال با توجه به نقش این رشته ورزشی در گرگان و چند وجهی بودن آن در این دیار، شایسته می نمود از دیدگاه های کارشناسان فرهنگی، اجتماعی، جامعه شناسی، روانشناسی، و ... که با ماهیت بسکتبال در گرگان آشنا بودند نیز بهره می بردند.

2- برخی از طراحان مصوبه مذکور، اذعان می دارند قصدشان از مصوبه مذکور کمک به دیگر رشته های ورزشی شهر گرگان بوده است.

اما جالب آنکه هر چند آنان بودجه بسکتبال را علیرغم افزایش بودجه شهرداری در سال 93، به شدت کاهش داده اند لیکن تنها 200 میلیون تومان برای بیش از 40 رشته ورزشی گرگان در بخش آقایان و خانم ها مصوب کرده اند که مطمئنا هر عقل سلیمی با توجه به هزینه های متعدد ورزش های تیمی و انفرادی اذعان می دارد اختصاص رقم تقریبی تنها دو و نیم میلیون تومان برای هر رشته ورزشی خانم ها و آقایان، دردی از این رشته ها دعوا نمی کند.

علاقمندان به بسکتبال گرگان مطمئنا با توجه به علاقه شان به شکوفایی استعدادهای ورزشی این دیار در رشته های مختلف و مطرح شدن نام گرگان از طریق آنها، از حمایت از سایر رشته های ورزشی پشتیبانی کرده و استمرار آن و افزایش حمایت های مادی و معنوی از سایر رشته ها را خواهان هستند. در این بین با توجه به بودجه 200 میلیارد تومانی شهرداری گرگان و سخنان اعضای شورا در زمان فعالیت انتخاباتی آنها، انتظار داشتند 1/200 این مبلغ و یا بهتر بگوئیم نیم درصد بودجه به حمایت از بسکتبال اختصاص داده می شد نه آنکه در یک تصمیم عجیب همان بودجه ناچیز بسکتبال در سال گذشته نیز نصف شده و چتر حمایتی شهرداری از تیم هم برداشته شود.

این گونه است که حاصل این تصمیم با اختصاص بودجه ناچیز به بسکتبال و سایر رشته های ورزشی، هم زوال تیم ریشه دار گرگان و هم عدم اتفاق مثبت در سایر رشته های ورزشی می شود.

اعضای محترم شورا؛ یک دِه آباد بهتر از 10 شهر خراب است.

3- برخی از اعضای شورا در توجیه تصمیم خود از واژه زیبای خصوصی سازی استفاده می کنند.

هر چند که با توجه به ماهیت غیردولتی شهرداری ها، می توان از تیمداری شهرداری گرگان نیز به فعالیت بخش خصوصی و حضور نهاد و سازمانی که درآمدش به مردم متکی است در ورزش یاد کرد، اما اگر مراد آن چند عضو به ورود کارخانجات و صنایع و ... در تیمداری است باید گفت هر چند که این موضوع پسندیده بوده اما با توجه به وضعیت خاص اقتصادی صنعت در ایران و استان گلستان و البته غیرصنعتی بودن این دیار، انجام آن هم اکنون و در بازه زمانی کوتاه مدت غیرممکن است.

لذا پسندیده بود اگر به واقع مراد از این تصمیم خصوصی سازی بود ابتدا اعضای شورا به عنوان نمایندگان مردم پیش از مصوبه رها کردن تیم، خود گام هایی در جهت جذب اسپانسر برای تیمی که متعلق به شهرداری بود بر می داشتند نه آنکه ساده ترین کار ممکن یعنی انحلال تیم را انتخاب کنند.

بماند آنکه بهتر است قطع حمایت شهرداری از تیم، در یک دوره زمانی سه یا پنج ساله و به تدریج و براساس برنامه صورت می گرفت نه آنکه طی چند ساعت و بدون ارائه برنامه لازم، تصمیمی اتخاذ و تیمی با این ریشه و قدمت رها شود.

4- هر چند که شورا و شهرداری الزامی به تیمداری در بسکتبال ندارند اما فعالیت های ورزشی و فرهنگی با بخشی از وظایف آنها مرتبط است.

رونق بسکتبال در گرگان با تکیه بر فعالیت تیم سوپر لیگی شهرداری، موجب گرایش بسیاری از نوجوانان و جوانان به ورزش و سپری شدن اوقات فراغت آنان در محیط های ورزشی به جای ناکجا آبادها شده است.

اگر هزینه کرد شهرداری برای بسکتبال در سال گذشته را 800 میلیون تومان در نظر بگیریم باید گفت بسکتبال در گرگان طی بازی های برگزار شده در این شهر در چهارچوب رقابت های لیگ برتر، حداقل در هر بازی دو تا سه هزار نوجوان و جوان و میانسال را به سالن ورزشی کشانده و از سویی با توجه به پخش بازی های تیم از طریق سیما و بعضا شبکه های سراسری سه و ورزش، دهها هزار نفر در سراسر ایران و گاه خارج از کشور، ساعاتی را به تماشای فعالیت های ورزشی مرتبط با گرگان اختصاص داده و از آن سو با پرداختن بخش های مختلف خبری رادیو و تلویزیون و نیز رسانه های مکتوب به این ورزش، زمینه تبلیغ بیش از پیش نام شهرداری و گرگان فراهم شده است.

فعالیت های فرهنگی و ورزشی را نمی توان با ریال و تومان محاسبه کرد اما آیا تبعات مثبت فعالیت شهرداری در بسکتبال که بخشی از آن ذکر شد بیش از 800 میلیون تومان نمی ارزد؟

بماند اینکه با توجه به کمبود شدید امکانات فرهنگی، ورزشی، تفریحی و ... در گرگان، فعالیت تیم بسکتبال شهرداری و رونق بسکتبال در گرگان، بسیاری از این خلا ها را پوشش می داد.

این نکته نیز قابل ذکر است که هواداران بسکتبال در گرگان، عمدتا از مظلومترین اقشار اجتماعی بوده که متاسفانه این مصوبه علاقه دیرینه شان را هدف گرفته است.

5- بسیاری از مخالفان با مصوبه شورا، آنانی هستند که خود به روش تیمداری سنتی شهرداری و برخی اما و اگرهای این باشگاه اعتراض دارند اما ذر عین حال معتقدند که این مصوبه به جای اصلاحات در تیمداری شهرداری و رفع برخی مشکلات که همگان به آن معترف و البته معترضند، خواسته یا ناخواسته ماهیت بسکتبال در گرگان را هدف قرار داده است.

لذا انتظار بود اعضای شورا در مسیر تعیین هیئت مدیره قوی برای تیم با شرح وظایف مشخص برای مدیرعامل و هیئت مدیره و نیز تعیین سخنگو و ... باشگاه، تغییر شیوه تیمداری از سنتی به حرفه ای، آسیب شناسی مشکلات سال های گذشته و رفع آنها، راه اندازی تیم های پایه باشگاه و ... گام بر می داشتند نه آنکه با رای به عدم تیمداری شهرداری از خود سلب مسئولیت کنند.

بماند آنکه تعیین هیئت مدیره قوی و متشکل از افراد کاردان، فعالان اقتصادی، مسئولان و ...، نه چهره های صوری و دوست و آشنا، و گماردن بخشی از مسئولیت جذب اسپانسر به آنها و وظیفه تامین 30 و 40 و 50 درصد هزینه ها به ترتیب در سال های اول و دوم و سوم، می توانست تیم را در مسیر خصوصی سازی نیز قرار دهد.

6- سکوت معنادار و ابهام گونه مسئولان بسکتبال گرگان و استان، مدیران ورزش و جوانان استان و گرگان، و ... سئوالات بسیاری را در ذهن علاقه مندان به بسکتبال به وجود آورده و بر این شایعه که توافقی در رابطه با این مصوبه با برخی از آنها صورت گرفته قوت می بخشد.

آنان اگر با مصوبه مذکور موافقند چه بهتر که شجاعانه این موضوع را اعلام نمایند و اگر مخالف آن هستند شایسته است محافظه کاری را کنار گذاشته و اعلام نظر کنند.

افراد مذکور که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بسکتبال و ورزش مسئولیت دارند و برخی افراد دیگر که در زمان های انتخابات و ... سعی می کنند از قِبل بسکتبال برای خود پل ترقی بسازند بدانند که اظهار نظر و یا سکوت آنان در تاریخ ثبت خواهد شد.

بماند اینکه بسکتبال گرگان که این چنین مورد هجمه قرار گرفته این روزها بیش از هر زمان دیگری به حمایت نیاز دارد.

در این بین انتظار است فرماندار گرگان با توجه به جایگاه خود به عنوان بالاترین مقام مسئول سیاسی اداری شهرستان، در این زمینه که به نحوی دغدغه هزاران شهروند گرگانی است ورود پیدا کند.

بماند آنکه از لحاظ قانونی مصوبات شوراهای شهر در فرمانداری ها بررسی شده و تنها با تایید فرمانداری ها این مصوبات قابلیت اجرایی پیدا می کند.

همچنین علاقه مندان به بسکتبال گرگان با توجه به ماهیت این رشته ورزشی در این دیار و سابقه این تیم در کشور، انتظار دارند نمایندگان مردم در مجلس نیز واکنش جدی نسبت به مصوبه مذکور داشته باشند.

البته این نکته نیز قابل ذکر است که مخالفت و یا موافقت با مصوبه مذکور حق هر شهروندی بوده و نمی توان انتظار داشت همه با مصوبه مذکور مخالف و یا با آن موافق باشند اما لااقل از مسئولان انتظار است به جهت شفاف شدن فضا و اخذ تصمیم صحیح، به ارائه دیدگاه های خود در این زمینه بپردازند.

7- ما معتقدیم اختصاص تنها 400 میلیون برای بسکتبال گرگان در سال 93 و سلب مسئولیت شهرداری از تیم مذکور، با توجه به عدم فرصت کافی برای جذب اسپانسر و ... سبب ضعف نماینده گرگان در رقابت با تیم هایی که بعضا" یک تا 20 میلیارد تومان در این ورزش هزینه کرده شده و از این رو سقوط نماینده ریشه دار گرگان از لیگ برتر و زوال تدریجی آن علیرغم آن همه سابقه و هوادار بسیار محتمل و از هم اکنون قابل پیش بینی است.

از آن سو برخی موافقان این مصوبه اذعان می دارند اگر شهرداری سال آینده تیمداری نکند گرگان با سولن بهشت هیرکان در لیگ برتر حضور می یابد.

سئوال اینجاست اگر سولن بهشت هیرکان علیرغم همه تلاش های مدیران آن کلانتری و ایرج زاد و ممارست های کادر فنی و بازیکنان خدای ناکرده به لیگ برتر صعود نکرد تکلیف چیست؟

اگر مدیران سولن بهشت هیرکان پس از یک یا چند سال تیمداری در لیگ برتر به دلیل عدم حمایت ها و ... خواستند از هزینه کرد برای تیم خودداری کنند تکلیف چیست؟

راستی شمایانی که دم از خصوصی سازی و حمایت از سرمایه گذار می زنید تا به حال چه پشتیبانی هایی از تیم خصوصی سولن بهشت هیرکان و یا سرمایه گذاران آنها داشته اید که انتظار داشته باشیم فردا روز فعال اقتصادی دیگری نیز در این عرصه ورود پیدا کند؟

حداقل حُسن فعالیت سولن بهشت هیرکان معرفی چند چهره جوان برای فردای بسکتبال گرگان است و از این رو رقابت و حضور توام با دوستی دو تیم مذکور در عرصه بسکتبال، سبب شکوفایی بیش از پیش استعدادهای این دیار و رونق بسکتبال خواهد شد. لذا از این رو ما امیدواریم با حمایت مسئولان از بسکتبال دو تیم قدرتمند در این رشته پرطرفدار به نمایندگی از سرزمین گرگان باشیم.

8- برخی تلاش دارند موضوع بسکتبال در گرگان را ضد اجتماعی کرده و این گونه به مخالفان با مصوبه مذکور بتازند.

در این رابطه باید گفت علاقمندان به بسکتبال در گرگان عمدتا از قشر تحصیلکرده بوده و خود را ملزم به رعایت قوانین دانسته و اعتراض خود به این مصوبه را در چهارچوب قوانین پیگیری خواهند کرد.

بماند آنکه فضای کشور و قوانین موجود، اجازه انتقاد به مصوبه عجیب شورای شهر را براساس ظرفیت های موجود خواهد داد.

البته انتظار است با توجه به بازتاب منفی این مصوبه، مسئولان سیاسی امنیتی و ... نیز با بررسی تاثیر منفی اتخاذ تصمیم مذکور، با ورود به موضوع پیگیری های لازم را داشته و زمینه خوشحالی قشر عظیمی از علاقه مندان به بسکتبال اعم از نوجوان و جوان و ... را فراهم کنند.

از آن سو اعضایی که با رای مردم بر مسندی انتخابی تکیه زده اند نیز باید بدانند اظهار نظر در این رابطه حق مسلم شهروندان بوده و آنان نبایست از این موضوع در هراس بوده و بعضا واکنش های غیرمنطقی بروز دهند.

بماند آنکه خوشبختانه عمده مخالفان مصوبه مذکور با ذکر نام به اعلام نظر و نگارش مطلب پرداخته اما متاسفانه گاه از آن سو بعضا رای دهندگان به این مصوبه و یا برخی موافقان آن، علاقه چندانی به انتشار نام خود ندارند.

9- بسکتبال در گرگان با بیش از پنج دهه سابقه و به عنوان ورزشی که با زندگی اهالی گرگان پیوند خورده متعلق به یک نفر یا یک گروه خاص نیست و مالک اصلی آن مردم گرگان هستند که در همه حال با تحمل مشقات بسیار یاور آن بوده و با حمایت هایشان تیم مذکور را علیرغم همه مشکلات متعدد و کمرشکن، در بالاترین سطح بسکتبال کشور حفظ کرده اند.

لذا مخالفت با بسکتبال به خاطر یک یا چند نفر یا یک گروه یا فراکسیون به هیچوجه پسندیده و منطقی نمی نماید.

بماند آنکه شائبه بروز احساسات یا رقابت شخصی در تصمیمات این چنینی مورد موافقت هیچ عقل سلیمی نیست.

10- اعضای محترم شورای شهر؛ امیدواریم مجددا با بررسی بیشتر موضوع و اخذ نظر کارشناسان، در رابطه با موضوع بسکتبال که موجب نگرانی هزاران شهروند شده، تصمیم منطقی بگیرید.

اگر خود در ضمیر درونی تان، به قابل نقد بودن مصوبه مذکور واقف شدید شجاعانه تصمیم گرفته و با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود، زمینه اتخاذ تصمیم جدید را که موجب خوشحالی هزاران شهروند گرگاندوست خواهد شد را فراهم نمائید.

ما امیدواریم با تصمیم شجاعانه شما و صد البته حمایت تان از بسکتبال، این رشته زمینه ساز معرفی بیش از پیش ظرفیت های ورزشی و فرهنگی گرگان به ایرانیان شود.

ما میخواهیم نام شما به عنوان حامیان ورزش مردمی گرگان در تاریخ ثبت شود نه عاملان نابودی این رشته پرطرفدار و به تبع آن سَر خوردگی هزاران جوان.

ما در انتظار تصمیم شجاعانه تان می مانیم.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید