شهر در تسخیر باندهای حرفه ای گدایان

در داخل ماشین ، پشت چراغ قرمز در انتظاری و در این سو و آن سو نیز مسافران و گردشگران داخل ماشین ها همچون تو منتظر سبز شدن چراغ و به حرکت درآوردن خودروهایشان هستند ، ناگاه چشمت به دو زن بچه به بغل با لباس های غیربومی می افتد که با وضعیتی نامطلوب در حال کوبیدن بر شیشه ماشین ها و طلب پول هستند .

چراغ راهنمایی زرد و سپس سبز میشود و خودروها به حرکت در می آیند . به چهارراه بعدی و چراغ قرمزی دیگر میرسی . این بار دو زن و دو مرد در حال چرخیدن بین ماشین ها هستند.

به پمپ بنزین میروی ، در میانه انتظار و معطلی برای رسیدن نوبت ، سرت را به راست میچرخانی و شاهد سماجت زنی ژولیده برای طلب پول از مسافر ماشین لاین کناری میشوی . به ذهنت می آید که گردشگر پای به گرگان گذاشته با مشاهده این همه گدای پراکنده در سطح شهر چه تصوری از این دیار پیدا میکند . در این افکار غوطه وری که ناگاه مردی را میبنی که برای دریافت پول بر شیشه ماشین مسافری که در جلوی تو توقف کرده میکوبد.

کارت به پایان میرسد و قصد خروج از پمپ بنزین را داری که چشمت دوباره به همان زن و مرد می افتد که این بار در گوشه ای مشغول شمردن پول های جمع آوری شده هستند . صدی و دویستی و پانصدی ، اسکناس هایی که با حراج آبروی دیاری که به سرزمین فرهنگ و تاریخ شهره می باشد به دست آمده است.

بریدگی را دور میزنی و دوباره به سمت چهارراه هایی که ساعتی پیش از آن ها گذر کرده ای میروی . گویی شیفت عوض شده است و این بار زن و مردهایی دیگر اما با همان پوشش و ... ، میبینی که به جای قبلی ها بر سر آن چهارراه ایستاده اند.

قبلی ها که به مدد سکوت بهزیستی ، نیروی انتظامی ، دادگستری ، شهرداری و ... با چند ساعت چرخه در بین ماشین ها و ... کاسبی نون و آبداری داشته اند رفته اند تا درصد رئیس را داده و استراحتی برای فردا کنند و نیروهای شیفت جدید با انرژی  بیشتر در حال کاسبی هستند . چهارراه نباید حتی یک لحظه هم خالی بماند.

***

از آنسوی خیابان مهین زن پنجاه و چند ساله رنجور از درد روماتیسم و خستگی حاصل از ده ساعت رختشویی و نظافت و ... منازل مردم روانه خانه است تا شاید با 12 هزار تومان دستمزد امروز ، هم خرج دوا و دکتر شوهر از داربست افتاده و بدون بیمه اش را بدهد و هم نانی بر سر سفره بگذارد تا فرزندانش سیر سر به بالین بگذارند .

مهین سخت در فکر است ، در فکر اجاره عقب افتاده خانه ، در حسرت پولی که نبود تا شیرینی عید با آن خریداری شود ، در آرزوی دیدن لبخند بر لب پسر دوازده ساله اش که ماههاست قول خرید کفش را از مادر گرفته اما ، اما ... . مهین در این فکرهاست که چشمش به کولی هایی می افتد که صدی ها و دویستی ها را از لای شیشه ی ماشین ها قاپ می زنند . 

لبخندی تلخ بر لب مهین نقش می بندد.

 

مطلب آرشیوی مرتبط گرگان ما

http://gorganma.persianblog.ir/post/679/

/ 26 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیرا

سلام دوست گرامی سال نو شما مبارک انشالله سال خوبی باشه من به دنبال عکسهایی از ناهار خوران گرگان بودم که به وبلاگ شما رسیدم با خوشحالی از آشنایی با یک گرگانی چون زمان دانشگاه دوست بسیار عزیز گرگانی داشتم به اسم خانم نیاکان سریال پایتخت مرا به فکر این انداحت که در مورد گر کان و علی آباد کتول مطلبی بنویسم به نظر من این سریال نه تنها توهین نیست بلکه خوبی و صداقت و ساده گی مردم خوب علی آباد را نشان میدهد سرتان را درد نیاورم خواستم اجازه بگیرم از عکسها و مطالبتان کمی در وبلاگم البته با ذکر اسم وبلاگتان استفاده کنم اگر راضی بودید لطفا به من اطلا ع دهید با تشکر

مائده

سلام دوست عزیز قشنگ نوشته بودین واقعاچراانقدرگداهازیادشدن درخونه هرساعتی پامیشن میان شهرداری مینودشت کارخوبی کرده همه گداهای شهرشون روجمع کرده واطلاعیه زده اگرکسی برای گدایی اومد اهل مینودشت نیست وبه اون کمک نکنین[ابرو][متفکر]

ذبیح الله میقانی

سلام به علی آقای عزیز سال نو مبارک انشالله در سایه لطف الهی در کنار خانواده ات سال خوب و خوشی داشته باشی در مورد متکدیان شهر باید عرض کنم که برخورد و جمع آوری آن از جمله وظایف شهرداریه ولی در این راستا چند تا سازمان در این رابطه باید با شهرداری همکاری کنند شما که یک فرد آگاه به مسائل روز اجتماع هستید محبت بفرمایید شهرداری را کمک نمائئد مثلا سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی و فرمانداری در این رابطه باید با شهرداری همکاری نمایند ولی آیا این اتفاق میافتد!!!

مائده

[چشمک][نیشخند]سلام باعث خوشحالیمه سربزنین[ابرو][گل]

طاها

سلام خوشحالم به وبلاگم سر زدی . وبلاگتو بارها دیدمو نظر دادم . ولی اولین باره شما واسم پیام فرستادی ممنون . نصیبی ها از گرگانی های اصیل هستند . منم خوشحالم که مطالب قشنگ شمارو میخونم . معلومه که وقت زیادی میزارین . من سرم بدجور شلوغه . ولی در همین مقدار هم تلاش میکنم . منم لینک کردم . ممنونم . موفق باشی

آقا يوسف

سلام علي آقاي عزيز سيزدهمين روز بهاري شما به خوب و خوشي گذشته باشه ابتدا در باره كتاب جالب چمبلوك بهتون دست مريزاد ميگم بهرحال در نوع خودش جالبه اميدوارم جميع اهل مطالعه و اصحاب فرهنگ از حمايت از نويسنده اين كتاب و ايضا فرهنگ فصيح و باستاني گرگاني دريغ انصاف و حمايت نورزند اين وبلاگ رو كه مي بيني يه مدتيه راه اندازي كردم خوب اهداف متعددي ميشه براش گفت ولي خودم دنبال چيزاي مهمتري هستم خوشحال ميشم باز بخونيدش و با قلم محترمتون نظر بذارين نظر گذاشتن شما غير از ارزشي كه بخودي خود داره سبب ميشه–يادتون باشم ضمنا دوس دارم اين وبلاگمو با نام يوسف مهقاني لينك كنين اسم مورد غلاقتون را براي ثبت شدن در دفتر نامه ام بفرمائيد زنده باد قلمي كه با دو بال معرفت اخلاقي و استدلال عقلاني همراه باشه يوسف مهقاني

حسین بیاری

با سلام و درود بی پایان به شما دوست عزیز... در خواست تبادل لینک با سایت شما را داشتم نام سایت ما ناشنوایان استان گلستان می باشد خواهشمندم ضمن بررسی سایت ما در صورت تمایل در جهت تبادل لینک با قرار دادن نام سایت ما در سایت زیبای خود در قسمت نظرات سایت ناشنوایان استان گلستان به ما اطلاع بدهید تا اقدام متقابل صورت گیرد ...با تشکر و سپاس از همراهی شما...احتراما...حسین بیاری www.deafgolestan.mihanblog.com

مصطفی محمودی

از ما دلخوری به ما مشکوکی ما رو دوست داری نمی دانم اما مدت زیادی است تحویل نمی گیری بابا ما به همان سه تا شاخه گل هم قانعیم