از پروژه های عمرانی گرگان چه خبر ؟

ورزشی :

1)     استادیوم 15 هزار نفری : عملیات اجرایی این پروژه از سال 80 واقع در کریم آباد گرگان آغاز شده و قرار بود در سال 85 به بهره برداری برسد . در حال حاضر این طرح با پیشرفت فیزیکی بیش از 95 درصد بناست در دهه فجر امسال به بهره برداری کامل برسد .

2)     سالن 6 هزار نفری : کلنگ زنی  این  پروژه  با  سالنی  بسیار  مجهز که  قابلیت  برگزاری  بازی های     بین المللی را دارد در جنب استادیوم 15 هزار نفری در سال 86 انجام  شده و از مصوبات سفر اول هیئت دولت به استان می باشد .  در حال حاضر هم پیمانکار مربوطه در حال اجرای عملیات این طرح می باشد .

3)     آکادمی المپیک : این طرح از مصوبات سفر اول و دوم هیئت دولت به استان بوده و قرار بود در زمینی به وسعت 4 هکتار در ناهارخوران به اجرا درآید که تا کنون هیچ عملیاتی برای اجرای آن انجام نشده است. لازم به ذکر است این پروژه از اوایل سال 70 تا کنون سه بار توسط مسئولان مختلف کلنگ زنی شده است.

4)     مجموعه هتل ورزشی : عملیات اجرایی این پروژه چند سالی ست در بلوار چاله باغ آغاز شده ولی تاکنون در حد فونداسیون رها شده وبنا به گفته رئیس تربیت بدنی گرگان (طهماسبی) با توجه به پیگیری های ایشان هیچ اقدامی تا به حال در این زمینه  صورت نگرفته است .

5)     مجموعه ورزشی بانوان : از موصوبات سفر هیئت دولت به استان بوده که بنا به گفته مدیر کل تربیت بدنی استان گلستان (پاشا) قرار است تا چند وقت دیگر کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شود .

6)     استخر استاندارد : این استخر با ابعاد 50*25 برای مسابقات بین المللی در نظر گرفته شده بود که البته به دست فراموشی سپرده شد .

7)     مجموعه سالن های تخصصی : بنا به گفته آقای پاشا ، 4 سالن تخصصی ژیمناستیک ، تیراندازی ، پینگ پونگ و دومیدانی برای مرکز استان در نظر گرفته شده (گلشن مهر 4/3/87) . اما تاکنون هیچ اقدام قابل توجهی در این زمینه  صورت نگرفته است.

 

علمی و فرهنگی :

1)     دانشگاه عالی پیام نور خانه کارگران : این واحد دانشگاهی قرار بود در زمینی به  وسعت 2 هکتار ، نزدیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان با هزینه 2 میلیارد تومان احداث شود (گلستان مهر) .اما تا به حال تا به حال کلنگ زنی نشده است.

2)     دانشگاه هتلداری : به گفته ساسان سنایی مجری هتل 5 ستاره گرگان این دانشگاه ، اولین دانشگاه هتلداری کشور بوده و قرار بود فعالیت خود را از ابتدای سال 86 بطور موقت در مدرسه قدیمی عمادیه (دربنو) آغاز کند و سپس ساختمان اصلی آن هم بنا بود در جنگل النگدره ساخته شود (همشهری 28/11/85). اما تاکنون هیچ خبری از این طرح در دست نیست و ظاهرا به فراموشی سپرده شده است .

3)     دانشکده پیرا پزشکی : ساختمان در دست احداث این دانشکده در پردیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان واقع بوده و ظاهراً تا چند وقت دیگر آماده بهره برداری می شود .

4)     دانشکده داروسازی : از موصوبات سفر اول هیئت دولت به استان بوده که خبر خاصی از آن در دست نیست .

5)     تالار مرکزی شهر : بزرگترین تالار شمال کشور بوده که مطالعات آن بنا به گفته مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان (دکتر منتظری)  به پایان رسیده است. کلنگ این پروژه نیز در سال 86 در زیبا شهر به زمین زده شد . زیربنای  آن 13 هزار متر مربع  در سه طبقه و با اعتبار 10 میلیارد تومان بوده که شامل سالن بزرگ همایش و سه سالن دیگر از جمله سالن اجرای کنسرت موسیقی ، نگارخانه و ... است .این پروژه از مصوبات سفر اول و دوم هیئت دولت به استان است .

6)     کتابخانه مرکزی : این پروژه از مصوبات سفر دوم هیئت دولت به استان بوده که تا به حال اجرایی نشده . اما به گفته نماینده محترم گرگان در مجلس شورای اسلامی (دکتر طاهری) ، در جلساتی که با فرماندارگرگان ، شورای شهر و شهردار گرگان داشته اند مقرر شد ، زمینی در محدوده مصلی گرگان (خیابان رجایی _ سبزه مشهد ) به این امر اختصاص یابد و این پروژه با معماری سنتی ساخته  شود .

7)     کتابخانه میرداماد : مجری این طرح موسسه فرهنگی میرداماد بوده و سال هاست که این پروژه با پیشرفت بسیار کند فیزیکی واقع در بلوار شهید مفتح جنب حوزه علمیه امام خمینی در حال اجر بوده و قرار است در آینده نه چندان دور به بهره برداری برسد .در ضمن این پروژه یکی از بزرگترین کتابخانه های شمال کشور نیز می باشد .

8)     مجتمع فرهنگی و هنری : این پروژه در 2 طبقه واقع در شهرک بهارستان در حال اجرا بوده که از مصوبات سفر اول هیئت دولت به استان است و شامل قسمت های مختلف اداری ، آموزشی ، نگارخانه ، نمایشگاه ، کارگاه های هنری ، سالن نمایش به ظرفیت 800 نفر و ... می باشد .

9)     فرهنگسرای کودک : این طرحدر سفر دوم هیئت دولت به استان کلنگ زنی شد و در زمینی به مساحت 2600 متر مربع واقع در ویلاشهر با اعتبار 2/1 میلیارد تومان  در حال اجرا  می باشد و شامل کلاس ها و کارگاه های مختلف فرهنگی ، هنری و علمی ، سینما ، استخر و   ...    برای کودکان و نوجوانان استان می باشد .

10) مرکز فنی و حرفه ای خواهران : این پروژه در ویلاشهر واقع بوده و در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی کم ، راکد مانده است .

11) مجتمع سینمایی و فرهنگی کاپری : این پروژه در خیابان ولی عصر با 7500 متر مربع زیر بنا در 4 طبقه توسط بخش خصوصی در حال اجراست که شامل 2 سالن پیشرفته سینما با ظرفیت 400 نفر به همراه کافه تریا ، شهربازی ، بخش تجاری و...می باشد .

12) مدرسه خلبانی : این طرح بنا به گفته استاندار محترم گلستان (مهندس محمود زاده ) قرار بود در اواخر سال 86 به اجرا درآید ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است .

  

تفریحی و توریستی :

1)     هتل بین المللی پارتیا : این هتل 5 ستاره  با 19 هزارمتر زیر بنا در 13 طبقه با اعتبار 11 میلیار تومان در زمینی به مساحت 2654 متر مربع واقع در بلوار ناهارخوران توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی در حال اجراست که شامل 80 اتاق و واحد های اقامتی ، رستوران ، شهربازی ، سالن همایش ، ورزش های بدن سازی و آبی ، واحدهای تجاری و ..... می باشد و قرار است تا سال 90 به بهره برداری برسد .

2)     هتل بوتانیک : این هتل 5 ستاره به سبک هتل های اروپایی بوده که با زیربنای 6 هزار متر مربع در دو طبقه واقع در کیلومتر 5 محور گرگان به تهران (نودیجه) در مرحله گود برداری توسط بخش خصوصی در حال اجراست و بناست مجموعه ایی بی نظیر از انواع گل و گیاهان نادر جهان را در خود جای دهد .

3)     هتل جهانگردی :  این هتل 5 ستاره قرار است در مجتمع ایرانگردی و جهانگردی ناهارخوران با 80 اتاق و 15 سوئیت در سه طبقه با اعتبار 5/1 میلیارد تومان توسط  شرکت سرمایه گذاری و جهانگردی کشور به اجرا درآید که در سال 86 کلنگ زنی شد (ایسنا 2/10/86 _ ابرار اقتصادی 15/12/86). اما ظاهراً اقدامی در این خصوص صورت نگرفته .

4)     هتل برج نور : این پروژه شامل بخش تجاری و هتل 5 ستاره بوده که در سال 85 ، مقابل پارک شهر (خیابان پاسداران) کلنگ زنی شد . اجرای این طرح در حد گود برداری رها شده است.

5)     هتل 5  ستاره : این هتل قرار بود در مقابل فرودگاه گرگان جنب نمایشگاه بین المللی استان ساخته شود ، اما تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

6)     برج میدان بسیج : سازه ایی بتنی با ارتفاع 5/57 متر از سطح زمین در ورودی شهر با هزینه بیش از 2 میلیارد تومان توسط شهرداری گرگان شامل رستوران گردان و بخش خدماتی در هفته دولت سال 85 کلنگ زنی شد و قرار بود در سال 86 به بهره برداری برسد. در حال حاضر این پروژه با پیشرفت نسبتاً کند در حال اجراست و طبق تابلوی روز شمار حدود 215 روز دیگر می بایست به بهره برداری برسد . ضمناً بنا به گفته شهردار( کریمی) در مصاحبه مطبوعاتی 14/2/87 این پروژه میبایست تا آخر سال 87 حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد که ظاهراً این امر محقق نشده است .

7)     طرح پردیسان : این طرح در خانه باقری های گرگان واقع در محله نعلبندان توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجراست که ظاهرا اولین طرح در شمال کشور می باشد و طبق آن قرار است این بنای تاریخی پس از بازسازی اصولی ، تبدیل به یک مکان گردشگری شامل اقامتگاه ، کافه سنتی و ...شود .

8)     مجموعه تله کابین : این طرح قرار بود توسط یکی از شرکت های وابسته به جهاد نصر در سایت بابا طاهر به اجرا در آید که با مخالفت های منابع طبیعی در حال حاضر  مسکوت مانده .

9)     شهربازی : این طرح که بنا بود در ارتفاعات هزارپیچ به اجرا در آید ، اما بدلیل درگیری های بین شهرداری و پیمانکار بر سر وسایل و تجهیزات مربوطه به سرانجامی نرسیده .

/ 3 نظر / 39 بازدید
احسان

با تشكر فراوان از اين همشهري عزيزمون اي كاش اين گزارش بدست مسولين شهرستاني و به خصوص استاني هم برسه تا شايد آقايون از خواب خرگوشي بيدار شن

قطع صدا

جالب اینجاست که در دهه فجر این پروژه ها کیلو کیلویی کلید می خوره و دوباره به عنوان طرحهای دهه فجر شمارش می شه و گوش فلک را کر می کنه. ازطرحهایی هم که دوبار افتتاح و خبر رسانی می شه مثل نمازخانه پارک جنگلی قرق! به عنوان یکی از طرحهای دهه فجر اعلام کردند ولی این نمازخونه خیلی وقته که ساخته شده منتهی سازمانها باید یه طوری برای خودشون بازار گرمی کنند دیگه، برای نمونه ورزشگاه شهدای گرگان هم از طرحهای دهه فجر گرگان است منتهی این ورزشگاه بیشتر از 6 ماهه که داره کار می کنه! کلنگ زنی های دهه فجر هم خیلی جالبه پارسال تالار مرکزی شهر به سرعت کلنگ خورد در حالیکه هنوز نه تکلیف زمینش معلوم بود و نه برنامه ای و نه بودجه ای به دستشون رسیده بود فقط برای اینکه از جشنواره کلنگزنی عقب نمانند یه کلنگی هم زدنند.

مهران

خانه ام(گرگان) آتش گرفت است آتشی بی رحم هر طرف می سوزد این آتش پرده ها و نقش ها را تارشان با پود