آقا پونزده متری ...........

در حال گذر از دور فلکه شهرداری هستم که با سئوال فردی که یک فلاسک و یک ساک کوچک در دست دارد مواجه میشوم : " آقا پونزده متری از کجا میرن؟ "

تا قبل از این که من جوابش را بدهم عابر دیگری که سئوال او را شنیده است به او نشانی میدهد: " برو اونور خیابان ، بیست متر که رفتی اینور ، اون خیابان رو که میبینی؟ اونجا پونزده متریه "

عابر نشانی را میدهد و می رود . فرد قصد حرکت کرده که به او میگویم : " اینجا دو تا پونزده متری داریم ها ، شما پونزده متری پاسرو میخوای بری یا مهرآئین ؟ "

- " اون پونزده متری میخوام برم که مسافرخانه داره ... "

از اینجا به بعد را میانسال مردی که او نیز مانند ما قصد عبور از خط سفید ابتدای خیابان امام خمینی را دارد میشنود و او هم وارد بحث میشود .

- " آهان ، پونزده متری مهرآئین میخوای بری . دنبال مسافرخانه میگردی ؟ میخوای من بهت چند جا دیگه رو هم آدرس بدم تا اگه خیام و رازی جا نداشتن بری اونجا ؟ "

- " نه ، ممنون ،زن و بچه ام اونجائن . من ماشین رو بردم بذارم تو پارکینگ اما برگشتن کوچه رو گم کردم "

همان مرد میگوید : " اشکال نداره ، با من بیا ، من خودم تا اونجا میرسانمت "

اینها را که از همشهری ام میشنوم خیالم راحت میشود و از آن مسافر و آن مرد جدا میشوم لیکن صحبت های آن دو را که در پشت سرم در حال حرکتند میشنوم : " خب آقا، گرگان جایی رو بلدی یا بهت نشانی جاهای قشنگ این دور و بر رو بدم . تا سه چهار روز هم اینجاها رو بگردی باز جای دیدنی برای گشت و گذارت وجود داره ها .... "

بر سرعت قدم هایم می افزایم و فاصله ام با آن دو زیاد میشود اما خوشحالی کار زیبا و احساس مسئولیت آن همشهری در مقابل آن مسافر سرگردان همچنان همراهم است.

سه دقیقه بعد که با خرید روزنامه از مطبوعاتی اول خیابان شهدا در حال برگشت به سوی فلکه شهرداری و ... هستم ، مرد را میبینم که با پایان ماموریت خودساخته اش از پله های پل هوایی ابتدای شهدا پائین آمده و به سوی خیابان امام خمینی حرکت میکند.

ممنون همشهری که تنها با کج کردن راهت و سه دقیقه صرف وقت ، خاطره ای خوب از گرگان و گرگانی ها در ذهن یک هموطن ساختی . سپاس .  

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیاوش

ما هم از شما تشکر می کینم همشهری که این مطلب زیبا رو برای ما گذاشنی و امید وار شدیم چون شنیده بودیم شهر خالیست زعشاق بود کز طرفی مردی از خویش برون آید و کاری بکند

پسرگلم

آن گاه که این گرگان خالی شود از گرگان/// آسوده بخوابم من در شهر مه وباران خوشحالم که هنوز کسانی هستند که نام گرگان رو زنده نگه دارن

مصطفی م

آقا ما 5 سال تو گرگان زندگی کردیم یک نفر آدرس بد به مانداد یک نفر با ما بحث و دعوا نکرد همه دوستی بود و خوبی البته بعضی جاهای کوچک را خود بچه های گرگان به ما آمار می دادن که حواستان باشد...

reza

در عوض من سر چهار راه تابلو یادمه چند ماه پیش یکی از این همشهری ها،وقتی پشت ماشین مسافر نا آشنا به خیابان های پیشرفته گرگان که مجبور شده بود چند ثانیه آخر چراغ سبز رو بایسته، تا مستقیم بره،بوق رو یکسره کرد وپیاده شد و دادوفریاد.همونجا آرزو کردم همسن و سالش بودم و پیاده میشدم و یه فصل کتک میزدمش تا از دل این مسافره در بیاد که آقا همه گرگانی ها اینطوری نیستن!

نیشخند

جغدی با یک کبوتر رفیق شده بود، بهش گفت؛ بیا با هم بریم روی یک درخت بزرگ لونه بسازیم، تو تخم بگذار، من میرم گوجه فرنگی میارم املت بخوریم! [نیشخند]

جعفر صیدانلو

عاشق پل های هوایی مکانیزه هستم...

محیا

چقدر حس فوق العاده ایه که اسم خیابون های شهرتو ببینی اونم توی یه وبلاگ! با خوندن این متن احساس کردم منم اونجا بودم ایول گرگان ایول گرگانی!