دوره های زنانه در گرگان ظرفیتی برای توسعه شهر

چند سالیست که برگزاری دوره های خانوادگی عمدتا زنانه در گرگان رونقی بسیار یافته است .

در این دوره ها عده ای خانم که بیشتر در یک گروه سنی قرار میگیرند و دارای ویژگی های مشترک چه به جهت  ارتباط دوستانه یا نسبت خویشاوندی یا همسایگی یا ... می باشند به صورت هفتگی ، یا هر دو هفته یکبار یا ماهانه به میزبانی یکی از خانواده های عضو دوره گرد هم آمده تا دیدار تازه شود و ... .

بنا بر رسمی نانوشته بین افراد عضو گروه ، عمدتا اعضا برای برگزاری هر مراسم مبلغی مشخص به ازای هر نفر به میزبان که به صورت چرخشی انتخاب میشود پرداخت می کنند تا فشاری از لحاظ مالی به وی وارد نشود.

دوره های مذکور علاوه بر کارکردهای مختلف ، گاه کارکردهای اقتصادی نیز داشته و برخی اعضای دارای شم تجاری در آن به عرضه محصولات اعم از پوشاک ، زیورآلات ، لوازم خانگی و ... می پردازند.

 گاه نیز زنان عضو دوره به تشکیل صندوق های مالی اقدام کرده که بیشتر کارکرد پرداخت وام به صورت چرخشی بین اعضا از طریق سپرده های افراد را دارد.

در این بین نمیتوان از کارکردهای اجتماعی بسیار این دوره ها غافل شد. به دلیل محدودیت های موجود برای زنان و گذران وقت بسیاری از آنان در ساعت های مختلف روز در جمع محدود حاضر در خانه ، حضور در جمع هایی با حضور همسالان هم سبب تجدید روحیه افراد شده و هم به افزایش ارتباطات حاضرین کمک خواهد کرد.

علاوه بر ایجاد نشاط این جمع ها بین اعضا ، دوره های اینچنینی به نوعی تمرین با جمع بودن و جمعی رفتار کردن بین اعضا نیز می باشد.

در این میان هر چند نمیتوان منکر برخی آفت های دوره های زنانه نیز شد ولی با آن وجود نیز نمیتوان از ظرفیت های متعدد این دوره ها غافل شد.

گروه های مذکور به عنوان تشکل های ثبت نشده و بدون اساسنامه ، میتواند مورد توجه مسئولان شهری قرار گرفته و با برقراری ارتباط با آنان به پیشبرد برنامه های توسعه شهری گرگان از طریق جمع های اینگونه که به نحوی عصاره جامعه گرگانی می باشند همت گماشت.

برگزاری دوره های آموزشی همچون مدیریت  پسماند ، فضای سبز ، حقوق شهروندی ، مهارت های زندگی ، کارآفرینی ، بهداشت ، مدیریت خانواده و ... برای اعضای گروه های اینچنینی ، با لحاظ اصل گریز افراد از آموزش های رسمی و صد البته تقویت حس گرگاندوستی اعضای حاضر در دوره ها ، میتواند زمینه را برای توسعه بیش از پیش گرگان زمین مستعد فراهم نماید.

 

 

/ 3 نظر / 9 بازدید
نبوی

به نکته جالبی اشاره کردین .[گل]

بابکی

مطلب جالبی بود. این موضوع نکته سنجی شما را میرساند. برگزاری دوره های آموزشی در این دوره ها موضوع جالبی است که لازم است مسئولین به آن توجه نمایند. اگر نمایند!!! ممنونم که گاهی به ما سر میزنید. موفق باشی

90گرگان

مطالبی در خصوص گرگان ما +گرگان نامه +شمال نیوز برای در شهرچنارها گرگان http://90gorgan.blogfa.com/post-7.aspx