روستاهای گرگان و روستازاده هایی که نباید از کنار آنها بی تفاوت گذشت

در چهارسوی گرگان روستاهایی پراکنده هستند که نمی توان به هیچ وجه سرنوشت آنها را از این شهر جدا دانست . روستاهایی با ریشه و اصالت بسیار که هر یک با مردمان محلی خود و خُرده فرهنگ های گاه مشترک و گاه مشابه با این دیار  نمیتوان در پرداخت به استراباد از آنها و مسائل مبتلا به آنها غافل بود.

جشن هفتادمین سال تاسیس دبستان رودکی آهنگرمحله گرگان

در این بین و در گذر زمان با مهاجرت های گاه و بیگاه نسل جدید این روستانشینان به گرگان و دیگر شهرها ، میبایست بسیار نگران خالی شدن تدریجی روستاهای گرگان از جوانان استرابادی و ... بود.

از این رو علاوه بر تلاش در جهت عمران و آبادانی روستاها ، اتخاذ تمهیدات لازم به جهت رونق فضای فرهنگی و اجتماعی روستاهای این دیار و به تبع آن رفع فاصله های عینی و ذهنی آبادی ها با شهرها و کاستن از مهاجرتی که از آن سخن رفت بسیار ضروری تلقی میشود.

در این میان نمیتوان از تلاش ها و تاثیرات مثبت  افرادی که بی هیچ منتی با وفاداری به روستاهای خاستگاه خود خالصانه در جهت پویایی آبادی ها می کوشند بی تفاوت گذشت.

اگر نومل و روستاهای شرق گرگان به واسطه تلاشی که شیخ شهید قربانعلی قندهاری در راستای تشکیل استان جدید و تلاش برای عمران و آبادانی این دیار و رفع مظلومیت گرگان انجام داد به پرورش او در دامان خود می بالند و اهالی شاهکوه در جنوب گرگان ، به دکتر علی اکبر جلالی  پدر گرگانی I T که این ماهها درصدد اجرای پروژه تاثیرگذار شهر الکترونیک گرگان است مباهات می کنند ، دو روستازاده متواضع در شمال و غرب گرگان را که با وجود مشکلات بسیار در سال های اخیر منشاء اثرات نیکو برای آبادی های خود و روستاهای پیرامون شده اند را نیز نباید از یاد برد.

عیسی اتراچالی ، عیسی اتراچالی از فرماندهان گروهان گرگانی ها در لشگر 25 کربلا در جریان تجاوز ددمنشان عراق به خاک میهن بوده و این روزها با فعالیت کم نظیر در منصب مدیرعاملی باشگاه فرهنگی ورزشی ایثار محمدآباد سبب ساز به منصه ظهور رسیدن استعدادهای جوانان این روستای شمال گرگان و دیگر روستاهای پیرامون در رشته های مختلف ورزشی شده است.

از فعالیت های اتراچالی همین بس که تیم کبدی ایثار محمدآباد گرگان با مدیریت او در روزهای آخر سال کهنه در مصاف با تیم های متمول کشور مقام اول سوپرلیگ ایران را کسب کرد و همچنین بسیاری از جوانان عضو باشگاه مذکور چه دختر و چه پسر در رشته های مختلف تحت مدیریت این باشگاه به تیم ملی راه یافته اند.

عیسی اتراچالی که باشگاه تحت مدیریت او در رشته های گوناگون ورزشی فعال است از 28 اسفند سال کهنه تا 20 فروردین سال جاری جشنواره بزرگ فرهنگی ورزشی روستا را در یازده رشته خانم ها و آقایان به پا کرده و سبب ساز شور و نشاط بسیار در روستاهای منطقه شده است.

 

وبلاگ باشگاه فرهنگی ورزشی ایثار محمدآباد گرگان

http://isarmg.blogfa.com/

 

اما چهره دیگری که علیرغم جوان بودن نمی توان از کار بزرگ او در کفشگیری و روستاهای غرب گرگان بی تفاوت گذشت امید کابلی است.

امید کابلی ، امید کابلی و جمعی دیگر از جوانان روستای کفشگیری در سال 81 تشکلی غیردولتی را در روستا بنا نهادند که به یاد و خاطره فرید کابلی برادر نخبه امید و دانشجوی کارشناسی ارشد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که به همراه جمعی دیگر از دانشجویان  آن دانشگاه در سانحه تصادف درگذشت ، نام خانه جوان فرید را بر آن تشکل نهادند.

در این بین امید کابلی و دیگر همراهان روستازاده اش با اقدامات فرهنگی اجتماعی متعدد در سطح روستای کفشگیری و روستاهای همجوار همچون اسبومحله و سرکلاته و شموشک ، سبب چنان پویایی در منطقه مذکور شده اند که به سادگی نمیتوان از نقش آنها در توسعه فرهنگی روستاهای غرب گرگان بی تفاوت گذشت.

انتشار مداوم نشریه دهکده در هفت سال ، برگزاری نشست های متعدد فرهنگی و اجتماعی و علمی با حضور صاحبنظران ، جمع آوری اسناد و تصاویر تاریخی مرتبط با روستاهای منطقه ، برگزاری همایش ها و مراسم گوناگون همچون بزرگداشت مدرسه خاقانی و نشست همکلاسی سلام و ... ، ارتباط با روستازادگان نخبه مقیم در ایران و خارج از کشور و تلاش در جهت جلب یاری آنها در توسعه فرهنگی و عمرانی روستا ، و ... تنها بخشی از عملکرد چهره جوانی است که تنها با عشق به خاستگاه خود نفس کشیده و تلاش میکند و الاحق و الانصاف نیز علیرغم تواضع ، بسیار در روستاهای غرب گرگان تاثیرگذار بوده است.

 

وبلاگ خانه جوان فرید روستای کفشگیری گرگان

http://kanounefarid.blogfa.com/

/ 6 نظر / 7 بازدید
مهران

سلام دوست عزیز با افتخار شما را لینک کردم

دائمی

ایول علی آقا سال 89 تبلیغ هم می کنی دیگه ؟ اسپانسر پیدا کردی مبارکه اقا شوخی کردم دلگیر نشی ها گرگان و گلستانیها رو عشقه

اعظم مامان سپهر

سلام آقای نصیبی سال نو بر شما و خانواده مبارک امیدوارمکه سال خوبی رو شروع کرده باشین مدتی که گرگان بودم نتونستم بیام نت و مطالب زیبای شما رو بخونم به دلیل گرفتاری مخصوص ایام عید منم واقعاً امیدوارم که از کنار این افرار شریف به اسانی نگذریم[گل]

امیر محمود

جناب آقای نصیبی باسلام اگر می خواهید در مورد مشاهیر روستاهای گرگان بنویسید کتاها خواهد شد لیکن صر نام بردن از چند بزرگوار که بحق شهره هستند ادای مطلب نیست و اجحافی است در حق همه روستاها ناحق نیست اگر بگوئیم گرگان با نام روستا زاده هایش بزرگ شده است در روستاهای سرخنکلاته ، معصوم آباد ، نودیجه ، تخشی محله ، جلین ، سلطان آباد ، زیارت ، شاهکو ووووووو