ما منتظریم!!! / لطفا اعضای شورای شهر و بسکتبالدوستان به دقت بخوانند

 علی نصیبی، وبلاگ گرگان ما: اگر از دیدگاه جامعه شناسانه به عملکرد برخی از تیم های ورزشی در سطح کشور بنگریم در می یابیم تیم های مذکور گاه با کارکردی فراتر از یک گروه ورزشی، نقش آفرینی های اجتماعی، فرهنگی و ... بارزی نیز در شهر محل فعالیتشان و یا گاه کشور داشته اند.

دیدار تیم های بسکتبال شهرداری گرگان و پتروشیمی بندر امام

فعالیت تراکتورسازی در تبریز، نفت در آبادان، ملوان در انزلی، ابومسلم در مشهد، و .... طی دهه های گوناگون سبب ساز اتحاد بیش از پیش ساکنان آن مناطق حول محور آن تیم ها و ایجاد هویت مشترک برای آنان، و ... شده و از این رو بنا بر مطالعات انجام شده شاهد همگرایی اجتماعی در آن مناطق، کاهش آسیب های اجتماعی، و ... به مدد فعالیت آن تیم های ورزشی هستیم.

این گونه است که تیم های ورزشی مذکور به مثابه یک هویت مشترک برای ساکنان آن شهرها علاوه بر ایجاد همگرایی، سبب ساز معرفی بیش از پیش آن مناطق با استفاده از پدیده ورزش به سایر ایرانیان نیز شده اند.

با توجه به تاثیرات مثبت فعالیت تیم های ریشه دار و با پیشینه مذکور در آن شهرستان ها، شاهد آن هستیم مسئولان ورزشی و سیاسی آن مناطق، هویت تیم های مذکور را حفظ کرده و از این رو علیرغم ورشکستگی کارخانه تراکتورسازی و نیز مشکلات قانونی نیروی دریایی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در تیمداری، نام های تراکتورسازی و ملوان و راه آهن و ... همچنان زنده می ماند تا تیم های مذکور نه پیشینه خود را از دست دهند و نه هویت شان.

***

حکایت شهرداری گرگان در بسکتبال و ریشه و پیشینه آن در این ورزش دانشگاهی، کم و بیش مشابه داستان تیم های فوتبال تراکتورسازی تبریز، ملوان انزلی، نفت آبادان، سپاهان اصفهان، برق شیراز، شاهین بوشهر و ...، و البته گاه فراتر از برخی از آنهاست.

- این تیم با همین نام ریشه دارترین و باپیشینه ترین تیم حال حاضر لیگ برتر بسکتبال ایران و یا بهتر بگوییم لیگ های مختلف بسکتبال کشور است.

- شهرداری گرگان پرتماشاگرترین تیم ورزشی گرگان و یا بهتر بگوییم پرهوادار ترین تیم بسکتبال کشور است.

- تیم بسکتبال شهرداری گرگان، عامل اصلی همگرایی و اتحاد جوانان این دیار از محلات مختلف این سو و آن سوی شهر و البته مرکز و حاشیه و روستاهاست.

- این تیم سبب ساز معرفی ورزش گرگان به ایرانیان و یا بهتر بگوییم معرفی بیش از پیش گرگان به ایرانیان شده است.

- فعالیت این تیم در گرگان طی سال های متمادی، سبب گرایش بسیاری از جوانان نسل های گوناگون این شهر به سوی ورزش و سپری شدن اوقات آنان در میادین ورزشی به جای ناکجا آبادها شده است.

دیدار بسکتبال شهرداری گرگان و همیاری زنجان

عکس ها: حامد بارچیان

- پیروزی های تیم سبب افزایش حس غرور و اعتماد به نفس بخش کثیری از گرگانیان شده و شکست های این تیم سبب ناراحتی بخش قابل توجهی از نوجوانان و جوانان گرگان و استان می شود.

- و ...

موارد مطرح شده و نکته های دیگر مسائلی است که شاید انکار آن برای مخالفان این تیم نیز بسیار سخت باشد.

***

شورای شهر گرگان در آخرین روزهای سال 92 با هفت رای (جرجانی، هزارجریبی، پایین محلی، یوسفی، نورا، گرزین و فدوی) در مقابل شش رای مخالف (پزشکپور، ربیعی، کلاتی، کبیر، سبطی، قدس مفیدی) قطع حمایت شهرداری از تیم اول بسکتبال گرگان را اعلام کرد.

در زمینه چرایی این مصوبه در محافل غیررسمی، علت های مختلفی همچون تصدی برخی هیئت های ورزشی توسط بعضی اعضای شورای شهر و علاقه آنان به هدایت بودجه ورزشی شهر به سوی آن هیئت ها، انشقاق فکری دو گروه موجود در شورا و تاثیرگذاری آن بر تصمیم مذکور، اختلاف نظر برخی اعضای شورا با مسئولان هیئت بسکتبال گرگان و استان و سرمربی تیم و قربانی شدن تیم بسکتبال شهرداری در پس این اختلاف نظر، و ... مطرح می شود که امیدواریم با توجه به مسئولیت خطیر اعضا و به دوش کشیدن بار امانت رای مردم توسط آنان، علت های کودکانه مذکور که به صورت غیررسمی مطرح می شود، شایعه ای بیش نباشد.

در این بین اما رای دهندگان به لایحه قطع حمایت از تیم بسکتبال شهرداری، در گفت و گو با رسانه ها دلایلی همچون حرکت بسکتبال گرگان به سوی خصوصی سازی، حمایت همه جانبه از دیگر تیم های ورزشی را از اصلی ترین دلایل این تصمیم مطرح کرده اند.

اما در این باره در عین احترام به اعضای شورای شهر باید گفت دلایل مطرح شده هر چند در سخن زیبا می نماید اما در عمل با توجه به وضعیت گرگان و بسکتبال آن، و برخی شواهد و مستندات موجود، منطقی نمی نماید.

در این باره باید گفت:

الف- هزینه کرد مستقیم انجام شده برای بسکتبال در سال 92 مبلغ  870 میلیون تومان بنا به گفته یکی از اعضای شورا بوده و طبق خبر درج شده به نقل از دیگر عضو شورا و سرمربی تیم، 30 درصد مبلغ قرارداد بازیکنان نیز پرداخت نشده است. این در حالی بود که تیم بسکتبال شهرداری علیرغم اعتبارات مذکور، از امکانات شهرداری همچون منزل مسکونی برای اسکان بازیکنان غیربومی، خودروی درون شهری جهت انتقال بازیکنان در درون شهر، اتوبوس جهت سفرهای برون شهری، ساختمان تهران شهرداری گرگان جهت بعضی بازی های خارج از خانه، و باقی امکانات شهرداری نیز استفاده می کرده است. لذا با توجه به اینکه در سال 93 مبلغ 400 میلیون تومان برای حمایت از بسکتبال گرگان و 200 میلیون تومان برای حمایت از دیگر تیم ها و هیئت های ورزشی گرگان {مجموعا 600 میلیون تومان در سال 93} در نظر گرفته شده است، باید گفت مبلغ اختصاص یافته برای حمایت از ورزش گرگان در سال 93 بسیار کمتر از مبلغ اختصاص یافته برای بسکتبال و دیگر رشته های ورزشی در سال 92 بوده است و از این رو اعضای شورای شهر در دوره کنونی برخلاف گفته های شان بسیار کمتر از همتایان خود در دوره گذشته قصد هزینه برای ورزش گرگان را دارند. این در حالیست که بودجه شهرداری جهت سال 93 رشد 81 درصدی نسبت به بودجه سال 92 داشته که علیرغم این افزایش بودجه در سال 93، میزان حمایت از ورزش نسبت به سال 92 اُفت محسوسی داشته است.

لذا اعضای شورای شهر و شهردار با توجه به رشد 81 درصدی بودجه می توانستند هم بودجه تیم بسکتبال شهرداری را افزایش داده و هم حمایت مطلوبی از دیگر رشته های ورزشی گرگان زمین به عمل می آوردند.

لیکن آنان نه تنها بودجه بسکتبال را به شدت کاهش دادند بلکه تنها 200 میلیون تومان برای کمک به دیگر رشته های ورزشی اختصاص دادند که هر عقل سلیمی در می یابد با توجه به استعدادهای گوناگون ورزشی گرگان در بین بانوان و آقایان و در رشته های مختلف و متعدد همچون کبدی، کشتی، هاکی، اسکواش، شطرنج، رزمی، اسکیت، جودو، و دیگر رشته ها این مبلغ نیز کفاف خودنمایی آن رشته ها در سطح کشور را نیز نداده و این گونه هم با اضمحلال تیم بسکتبال شهرداری، آن گونه که باید و شاید نمی توانیم شاهد افتخار آفرینی ورزشکاران دیگر رشته ها نیز باشیم.

لذا با اسم حمایت از ورزش، هم تیم ریشه دار شهر ما نابود می شود و هم آنکه در عمل با توجه به اختصاص تنها 200 میلیون تومان برای دهها رشته ورزشی، افتخارآفرینی خاصی تحت لوای نام گرگان رخ نمی دهد.

ب- اعضای شورای شهر همچنین با بیان واژه زیبای خصوصی سازی، علت تصمیم خود را تفسیر می کنند.

علاقه مندان به بسکتبال و نیز منتقدان مصوبه اخیر شورای شهر، خود کاملا به نحوه تیمداری سنتی شهرداری و روش اداره تیم در سال گذشته و سال های پیشین اعتراض دارند و عدم استفاده از افکار مدرن در باشگاهداری و نیز هیئت بسکتبال را یکی از علت های عدم کسب نتیجه مطلوب می دانند.

ما خصوصی سازی را مطلوب می دانیم لیکن معتقدیم رها کردن یکباره تیم توسط شهرداری به اینگونه سبب نابودی این تیم ریشه دار خواهد شد.

ما معتقدیم خصوصی سازی در طی یک دوره زمانی سه یا پنج ساله و براساس برنامه مدون شده صورت گرفته و با توجه به هویت تیم {بنا به همان دلایلی که در ابتدا بیان شد}، این مجموعه همچنان با نام شهرداری به میدان برود.

ما پیشنهاد می دهیم برای اداره بهتر این مجموعه، هیئت مدیره ای برای باشگاه با حضور دو نماینده از شورای شهر، یک نماینده از اداره کل ورزش و جوانان استان یا اداره شهرستان، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، دو نماینده از پیشکسوتان بسکتبال، یک نماینده از استانداری یا فرمانداری گرگان، یک نماینده از هیئت بسکتبال استان یا گرگان، دو نفر از فعالان اقتصادی گرگان، یک نماینده از هواداران بسکتبال، دو نماینده از سوی هر یک از نمایندگان گرگان در مجلس، با شرح وظایف مشخص برای هر یک از اعضا تشکیل شود.

هیئت مدیره مذکور، ضمن برنامه ریزی برای حضور قدرتمندانه تیم در مسابقات لیگ برتر، انتخاب کادر فنی کاربلد، جذب بودجه لازم از شهرداری و دیگر نهادهای دولتی و خصوصی استانی و کشوری، تشکیل تیم های پایه، انتخاب مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره و خزانه دار و سخنگو، و ... زمینه لازم را برای شکل گرفتن باشگاه واقعی و در حد نام و پیشینه گرگان و بسکتبال این شهر انجام دهد.

سخنی با اعضای شورای شهر

شاید نیت شمایان از مصوبه مذکور، نیک بوده اما مشفقانه می گویم اتخاذ تصمیم اینگونه و بدون لحاظ نظرات کارشناسان و علاقمندان به بسکتبال و ورزش، و صدالبته رها کردن ضربتی این مجموعه سبب نابودی تیم شهرداری {به جهت نبود فرصت لازم به جهت جذب اسپانسر و شکل دادن باشگاه واقعی} خواهد شد.

بماند اینکه عده ای با سو استفاده از مصوبه مذکور از هم اکنون درصدد مصادره تیم ریشه دار شهرداری که در حقیقت مالک اصلی آن مردم گرگان هستند می باشند.

نگذارید در دوران مسئولیت شما بسکتبال گرگان نابود شود و تاثیرات منفی این تصمیم تا سال ها با نام شما گره بخورد.

دیدار تیمهای بسکتبال شهرداری گرگان و صنایع پتروشیمی ماهشهر

ما انتظار داریم بدون تاثیرپذیری شما از یک یا دو چهره خاص، از ویرانی بسکتبال گرگان که عامل همگرایی و اتحاد مردم این دیار است، جلوگیری کنید.

باز پس گرفتن مصوبه مذکور و یا ارائه متمم یا اصلاحیه بودجه، نه تنها چیزی از شما نخواهد کاست بلکه نشانه بزرگی شمایان و احترام تان به خواست عمومی می باشد.

ما منتظریم!!! ما منتظریم با تدبیر شمایان که به نمایندگی از مردم دیار تاریخی، مستعد و متفاوت گرگان بر کرسی تصمیم گیری تکیه زده اید هم بسکتبال گرگان احیا شده و هم زمینه افتخارآفرینی دیگر تیم های ورزشی این دیار فراهم شود.

 

/ 0 نظر / 18 بازدید