غبار فراموشی بر پیکر کاخ موزه گرگان‌زمین

با وجود گذشت ماهها از آغاز عملیات اجرایی ترمیم و بهسازی کاخ موزه گرگان ، هنوز زمان دقیق بهره‌برداری از این پروژه مشخص نیست.

کاخ موزه  که در مرکز شهر گرگان و در داخل پارک شهر قرار گرفته ، در سال 1356 به ثبت آثار ملی رسیده و جزو معدود یادگارها و یادمانهای دارالحکومه استراباد است .

این بنای زیبا از اردیبهشت سال 1343 تا سال 58 به عنوان موزه گرگان مورد استفاده قرار میگرفته و از آن پس تبدیل به کتابخانه شهر گرگان شد. از آن سو گنجینه سنگ مزارهای گرگان که در سال 55 آغاز به کار کرده بود در بهمن 67 با افزودن اشیای باستان‌شناسی و مردم‌شناسی به عنوان موزه گرگان ادامه فعالیت داد.

با آغاز به کار کتابخانه گرگان در سال 85 درساختمان جدید، با تصمیمی به جا ساختمان کاخ از سوی شهرداری گرگان به میراث فرهنگی و گردشگری واگذار تا طبقه همکف کاخ تبدیل به موزه شهر و طبقه اول نیز به عنوان کاخ موزه مورد استفاده قرار گیرد.

با آغاز عملیات اجرایی این پروژه، ربیعی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان نیز وعده افتتاح کاخ موزه در دهه فجر سال 86 را به خبرنگاران داد.

لیکن با وجود گذشت بیش از هفت ماه از زمان مقرر شده ، و در حالی که محمود ربیعی برای شرکت در انتخابات حوزه گرگان و آق‌قلا از مسئولیت استعفا و جای خود را به فریدون فعالی سپرد، هنوز نه از میزان پیشرفت این پروژه مشخص بوده و نه از زمان افتتاح آن خبری هست.

این در حالیست که آغاز به کار کاخ موزه گرگان در دل پارک اصلی شهر و در ساختمان سلطنتی سابق، علاوه بر مزیتهای گوناگون میتواند مسافران و گردشگران را با تاریخ و فرهنگ و هنر غنی گرگان زمین که این روزها با ضعف مسئولان میراث فرهنگی کمتر اثری از آن در شهر یافت میشود بیش از پیش آشنا نماید.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
نادر

خیلی فکر جالب و قابل احترامی است .[گل]

استارباد

سلام جناب نصیبی عزیز متاسفانه دغدغه های ذهنی امثال ما هیچ مرجع و نهاد مسوولی برای وارسی و کنکاش نداره کاش میراث فرهنگی نسبت به این همه سوتفاهم پیرامونش پاسخگو بود