روز خبرنگار و روزنامه نگار 104ساله گرگانی

درست پنج دقیقه از هفدهم مردادماه گذشته است. هفدهم مردادروز خبرنگار، خبرنگار، خبرنگار، خبر.....

در شش و بش بودم که برای این روز مطلبی بنویسم یا نه. روزی که مرا به یاد حرفه قدیمم میندازد. حرفه ای که از آن خاطرات تلخ و شیرین بسیاری دارم و به واسطه آن با بسیاری از مسائل آشنا شدم. یاد دوستان بااستعدادی دوباره در ذهنم زنده میشود که با عشق به مردم و سرزمینشان ،و با فراموش کردن دغدغه های مالی در این حرفه مشغول بوده و تنگناها را تحمل میکردند و افسوس و صدافسوس که به دلیل شرایط نامطلوب ، امروز روزنامه نگاری را رها و به قول خود پس از چندسال فرصت سوزی مشغول سر و سامان دادن زندگی خود شده اند. یاد باد شبهای صفحه آرایی  و بیدار خوابی های آن ساعات به شوق انتشار نشریه ، و چه شوق فراموش نشدنی بود آن هنگام که مطلبت در دفاع از حقوق مردم و گرگان و استان را در نشریه میدیدی و سرخوش میشدی که به حد خود کاری کرده ای.

و البته چه تلخ بود دیدن آنانی که قلم خود را فدای .... میکردند و .... .

اما در این بین ، گاه میشد که در اوج ناامیدی از نامرادیها ،دیدن صحنه ای یا شنیدن چیزی دوباره شوق نوشتن را در ذهنت زنده میکرد و یکی از این موارد  هم صحبتی با روزنامه نگار قدیمی گرگان زمین محمد ابراهیم برادران بود.

برادران که اکنون 104 سال داشته و هنوز ساکن محله زادگاهش میرکریم است دهها سال پیش «اصناف گرگان » را منتشر میکرد و به جهت زبان انتقادیش در دفاع از مسئولان کم کار آن زمان گرگان بارها با مرارت مواجه و بالاخره نشریه اش تعطیل شد.

برادران که رئیس انجمن شهر گرگان نیز بوده یک گرگانی متعصب به معنای واقعی کلمه است. عاشق گرگان زمین که سینه اش سرشار از خاطرات دهه های پیشین استراباد است و افسوس که امروز کسی از این پیر استرابادی که به تنهایی روزگار میگذراند خبری نمیگیرد.

آری، آن روزها دیدن برادران و شنیدن خاطراتش در دفاع از حقوق گرگان ، خستگی ناشی از ناملایمات را از تن ما به در و ما را به دوباره نوشتن تحریک میکرد. و چه حیف که برادران 104 ساله اما همچنان باهوش و دوستدار استراباد، فراموش شده روزگار میگذراند و ما در انتظار رفتن او و ... .

       معرفی محمدابراهیم برادران روزنامه نگار 104ساله گرگانی و رئیس سابق انجمن شهر گرگان:
                                   #7126>http://www.golshanemehr.ir/?pageid=71#7126

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من

سلام جدا یاد اون روزها به خیر.. من چند باری برای گزارش آمدم سالن گرگان.. تنها خانم من بودم. یه بار با کمانگری هم بگو مگو کردم. گفت اجازه نداری بیای تو سالن ورود زنان ممنوع است. منم گفتم که من زن نیستم خبرنگارم.. یه آقایی همراهش بود گفت: درست با حاج آقا حرف بزن.. گفتم: ببخشید حاج آقا شمایید که ناراحت میشین جواب بشنوین. اما بازم برگشتم سالن. بلند به افشین داوری گفتم آقای داوری من آمدم که از سالن بیرونم کنن. فقط خندید. جدا یادش به خیر... گرگان خیلی تیم جرزنی بود...من هم دوبار با گزارش هایی که بردم تهران برای این تیم خاطی جریمه گرفتم. اما هرگز رابطه ام با بجه های گرگان بد نبود. مرسی به هر حال. خوشحال شدم از آشنایی با شما. شاد باشین مهین گرجی

مشارکتی

دوست عزیز روز خبرنگار تبریک... راستی کم به ما سر میزنین... گاف پژواک سخن رو خوندین...[تایید]

نادر

جا دارد نامی هم از زنده یاد صحرایی می بردید البته نام بردن از آقای برادران که یک قرن زندگی با افتخار دارند و بی شک قدیمی ترین روزنامه نگار کشور می باشد مسرت بخش است ای کاش شورای شهر و کمیسیون فرهنگی این شورا از وی تجلیل به عمل بیاورند.

جامه دران

علی جان خوشحالم که دوست مشترک من وشما امروز به رستگاری رسیده است ودیگر مجبور نیست تا نیمه های شب و یا پگاه یک بامداد پشت سیستم چشمانش را به آتش بکشد. به امید روزی که مابقی دوستان و همکاران نیز راه رهایی را بیابند...! یاحق

رفعتی

[گل] از اينكه به ياد محذوفان و فرامش شدگان هستيد سپاسگزارم. ولي يادتان باشد كه " فراموش شدگان فراموش كنندگان را فراموش نمي كنند".[گل]

مینا

سلام دوست عزیز وبلاگ گلستان آپ شد خوشحال میشم سر بزنید[لبخند][گل]

امید

آقا سلام روز خبرنگار را خدمتتتان تبریک می گویم البته با کمی تاخیر .انشا... که در همه امور زندگی موفق و پیروز باشید.

نادر

[گل]

دیاری از جنس بهشت

سلام: مطلبی در پاسخ به خبر چاپ شده در سلیم با موضوع دعوت گزینشی خبرنگاران دارم. منتظر نظر شما هستم...

سحر

شب تنهایی خوب گوش کن دورترین مرغ جهان می خواند شب سلیس است و یکدست و باز شمعدانی ها و صدا دار ترین شاخه فصل ‚ ماه را می شنوند پلکان جلو ساختمان در فانوس به دست و در اسراف نسیم گوش کن جاده صدا می زند از دور قدمهای تو را چشم تو زینت تاریکی نیست پلکها را بتکان کفش به پا کن و بیا و بیا تا جایی که پر ماه به انگشت تو هشدار دهد و زمان روی کلوخی بنشیند با تو و مزامیر شب اندام تو را مثل یک قطعه آواز به خود جذب کنند پارسایی است در آن جا که تو را خواهد گفت بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است سلام نیستی کم پیدایی[گل]امیدوارم هر جا هستی خوب و خوش و سلامت باشی[گل]