از گرگان ما

اواخر دی ماه سال گذشته گرگان روزهای متفاوتی را تجربه می‌کرد. ریزش برف‌های سنگینی که چندین و چند سال خبری از آن در شهر ما نبود سبب سفیدپوش شدن خیابان‌ها و کوچه ها و ... گرگان شده بود . از آن سو قطعی گاز باعث از کار افتادن نانوایی‌های گازسوز و به تبع آن پخت نان توسط ارتش و استان های همسایه و توزیع توسط کامیونها در سطح شهر، بیرون آمدن پیت‌ها از گوشه انباری‌ها و به راه افتادن صف‌های نفت در محلات مختلف، و ... گشته بود.

آری، اواخر دی ٨۶ روزهای خاصی بود که حداقل در ذهن من سالهای کودکی در زمان جنگ را تداعی می کرد. سال‌هایی که با دفترچه خانوار نفت، سیگار و ... را توزیع کرده و ما دفترچه به دست از صفی به صف دیگر می رفتیم و البته چه خاطره‌هایی که از این صف‌ها داشتیم.

در این بین، در روز بیست و پنجم از دی ماه سرد و البته متفاوت 86 ، برحسب عادت تازه گرفتار آن شده ام مشغول وبگردی‌ بودم که از سر کنجکاوی به بخش " ایجاد وبلاگ " در وب‌های پرشین بلاگ رفته و فارغ از تصمیمی از پیش اتخاذ شده، قصد کردم وبلاگی ثبت کنم. گرگان‌خبر و گرگان‌نامه دو وبلاگی بودند که آن را در پرشین بلاگ ثبت کردم لیکن به دلیل اشتباه در انجام مراحل، نمی دانم به دل خودم نچسبیدند یا آنکه قابلیت استفاده نداشتند. در نهایت نام " گرگان ما " را انتخاب و آن را ثبت و البته در همان دو ساعت اول، پنج مطلب بر روی گرگان‌ما گذاشتم.

نه، خیلی شیرین بود. حداقل برای منی که سخت به دنبال مجوز نشریه‌ای برای خاستگاه خود بوده و علیرغم پیگیری‌های بسیار، هیئت نظارت بر مطبوعات با درخواستم مخالفت کرده بود. آری در 25 دی ماه 86 صاحب وبلاگی شدم که در آن می توانستم از زادگاهم، از سرزمینم، از عشقم و از همه چیزم یعنی گرگان بنویسم.

یک سال و یک روز از تولد " گرگان ما " گذشت و در این بین نوشتن برای این وبلاگ جزئی از برنامه روزانه‌ام شده است. البته چه بهتر که به جای کلمه جزئی چیز دیگری بنویسم زیرا که با اعتیادم به وب‌نویسی چندین و چند ساعت از وقت روزها و شب‌هایم در این راستا گرفته می شود. راستش را بخواهید تا به حالا چند باری به صورت جدی، قصد کرده ام بی خیال " گرگان ما " شده تا حداقل زندگی‌ام به روال عادی برگردد لیک هنگامی که با مشاهده گزارش آماری وبلاگم در می یابم که بسیاری از همشهریان از کشورهای مختلف با جست و جوی کلمه گرگان، گرگان ما، و ... به سراغ این وبلاگ ،که البته اعتراف می کنم خالی از اشکال نبوده و نقص‌های بسیاری در خود دارد، می آیند پشیمان شده و حداقل به خاطر آنانی که در فرسنگها دور از گرگان و ایران هنوز دل در گرو این دیار دارند دلم نمی آید که بی خیال" گرگان ما " شوم.

از " گرگان ما " در این یک سال و یک روز خاطرات بسیاری نیز دارم. یک هم خدمتی در دوره آموزشی سربازی در پادگان آیت الله خاتمی یزد، با جست و جوی نام این پادگان در گوگل به این وبلاگ رسیده و پیغامش در " گرگان ما " سبب پیوند دوباره ما پس از سالها شد. یا آنکه هوشنگ گلمکانی منتقد نامی سینما و سردبیر ماهنامه فیلم در 27 سال گذشته، هنگامی که با مشاهده گروهبان محله به عنوان محل سالهای کودکی ام در بخش " مشخصات نویسنده " وبلاگ ، برایم از خاطرات خود از آن محل نوشت دریافتیم هر دو ساکن یک خیابان بوده و البته والدین ما نیز با هم آشنایی دیرینه داشته اند. مکاتبات بنده و جناب گلمکانی و البته حس نوستال‍ژیک ایشان نسبت به گرگان سبب شد وی پس از سالها به این شهر آمده و پس از چند روز اقامت پرخاطره‌اش در این دیار، با دوستان قدیمی اش قرار  بگذارد حداقل از این پس سالی دو بار به گرگان آمده و البته ماهی یک بار نیز از این شهر بنویسد.

در این بین و به لطف دوستان، گرگان ما گاه تا 256 بازدید در روز نیز داشته و هفته ای نیز نبوده که مطالبی از آن در نشریات استانی چاپ نشده باشد و از این رو از آن جهت که وبلاگ با وجود همه کاستی های مشهود، به حد خود توانسته مفید واقع ، و بخشی از تعهد نگارنده نسبت به گرگان پرخاطره را ادا کند شادمانم.

-----------------------

گزارش آماری بازدیدهای وبلاگ گرگان ما

http://www.persianstat.com/Results.aspx?id=1114150&mode=7

/ 5 نظر / 6 بازدید
استارباد

سلام دوست خوبم آقای نصیبی! بسیار تبریک می گم اولین سال تولد وبلاگ پربار و پرطرفدار گرگان ما رو! انشاءالله رفع کسالت بشه! پیروز و پاینده گرگان و گرگانی![گل][گل]

محسن

سلام تبریک ما را هم پذیرا باش.بیشک از آن همه تجربه چنین انتظاری از علی نصیبی پر تلاش می رفت.سرزنده باشی.[گل]

ب پ

با سلام یک سالگی وبلاگ را تبریک می گم! یک ساله که وبلاگ شما به وبلاگهای محبوب کامپیوترم اضافه شده. گرگان ما رو بعد از چک کردن اغلب به حال خودش می گذارم تا از موسیقی دلنشین آن بهره ببرم به این همه حسن سلیقه شما تبریک می گم واقعا خسته نباشید در این یکسال خبرهای جالبی هم در وبلاگ شما دیدم که نشون می ده شما چقدر شم روزنامه نگاری قوی دارید و استعداد شما از بهره بردن از سوژه ها و عکسها را به توانایی ها شما اضافه می کنم. امیدوارم که همیشه گرگان ما که برای گرگان حکم خبرگزاری این شهر را داره مستدام بماند و راهی را که آغاز کرده بتدریج ادامه بدهد و یک توصیه دوستانه هم دارم اگر آنطور که می گویید و باید هم باشه خیلی وقت شما را این کار می گیرد یک کم وبلاگ نویسی را کم کنید چون مرگ وبلاگ ها یه اپیدیمه. هرچند نمی دونم متوسط عمر وبلاگ نویسی در دنیا چندساله ولی خیلی از وبلاگها بعد از مدتی به دلایل مختلف از جمله وقت گیری به خاموشی و تعطیلی کشیده می شه که این اتفاق رو برای گرگان ما هیچ وقت آرزو نمی کنم. برقرار و سرفراز – ب پ

سموئیل

یک سالگیت مبارک. امیدوارم سالیان دراز به وبلاگ گرگان ما بیایم و همیشه خبر از گرگان عزیز داشته باشم.

شب بلند زمستانی

سلام من چند سال با خانوادم تو گرگان زندگی کردم و از نهار خوران خیلی خاطره دارم هنوزم دوستای خوبی اونجا دارم که کم و بیش ازشون خبر دارم شهر قشنگی دارید موفق باشید به منم سر بزنید[گل][خداحافظ]