پیمایش دیوار بزرگ گرگان توسط گرگاندوستان

جمعی از گرگاندوستان برای رفع مظلومیت از دیوار بزرگ و تاریخی گرگان ، قصد پیمودن سراسر مسیر این دیوار در استان را دارند.

در حرکت مذکور که که بنا بر احتمال بسیار ، نیمه دوم اردیبهشت ماه انجام می شود افراد با پیمودن 200 کیلومتر مسیر دیوار و نیز انجام فعالیت های حاشیه ای ، سعی دارند ارزش تاریخی دیوار مذکور را که سند مقاومت گرگانیان و ایرانیان در برابر مهاجمان بوده به هموطنان و جهانیان بشناسانند.

دیوار بزرگ گرگان در دوره ساسانیان و نزدیک به 1700 سال پیش در طی دوره ای 90 ساله ساخته شده و طولانی ترین اثر معماری ایران باستان می باشد.

دیوار دفاعی گرگان بعد از دیوار چین با شش هزار کیلومتر طول و دیوار سمیز آلمان به طول 548 کیلومتر ، سومین دیوار بزرگ جهان است.

به گفته کارشناسان علت ساخت این دیوار حمله اقوام مهاجری به نام هپتالی ها بود. این قوم مهاجم به دلیل طبیعت زندگی شان که تابع قواعد ایلی بود به دنبال مراتع بهتر، مرزهای شمالی ایران را مورد تهاجم قرار می دادند. به همین علت فیروز پادشاه ساسانی برای جلوگیری از هجوم هپتالی ها به کشور دستور داد تا طولانی ترین دیوار دفاعی کشور در مرز شمال شرقی ایران، شبیه به دیوار چین برای مقابله با ورود این قوم مهاجر ساخته شود. همان قومی که چینی ها نیز برای جلوگیری از هجوم آنها دیوار چین را ساختند.

 هرچند دیوار گرگان برای ثبت جهانی در یونسکو معرفی شده است اما همچنان نبود اعتبار برای تهیه نقشه های توپوگرافی و کاداستر جهت تعیین عرصه، نبود حریم استحفاظی و عدم رعایت حریم منظری دیوار و تاسیسات وابسته و داشتن عرصه و حریم مصوب که یکی از اساسی ترین موارد احراز شرایط ثبت در فهرست آثار جهانی است، روند ثبت جهانی این اثر باستانی را با مشکل روبه رو کرده است.

دیوار تاریخی گرگان همچنین به جهت عدم شناساندن مناسب آن به ایرانیان و نیز حفاظت صحیح آن ، اکنون دلخوش به خاطرات مقاومت جانانه گرگانی ها و ایرانی ها در برابر متجاوزان ، در برزخ فراموشی و بی توجهی ، غریب و تنها در شمال سرزمین تاریخی گرگان ، روزگار میگذراند.

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دائمی

سلام علی این خبر تا چه صحت داره ؟ میخام بفرستمش خبرگزاری ایسکانیوز تهران ضایع نشم یه وقتی تا فردا صبر می کنم رو بچه های دانشگاه هم برای پیاده روی حساب کن

اهورا مزدا

پیشنهاد خوبیه . . . . ولی امیدوارم بعدا مدیران از این اقدام بی سابقه برای منافع شخصی و رسیدن به اهداف خودشون استفاده نکنن . . . . موفق باشید [گل][گل][گل]

دائمی

سلام علی جان شاید اومدم شاید تونستیم بچه های دانشگاه رو هم هماهنگ کنیم مثلا زنجیر انسانی راهپیمایی و ..... تشکیل بدیم

سکینه

سلام سلام امیدوارم خوب خوب باشین یه خبر, ما بچه های گلستانی هم به خودمون اومدیم و وبلاگ دانشگاهمونو راه اندازی کردیم به ما سر بزنید خوشحال میشیم www.software88eng.blogfa.com

محمد بهفر

جای بسی تشکر و قدردانی دارد که پس از سالها(شاید هم قرنها) تاریخ گرگان زمین رو به شناخته شدن نهاد. باشد که عزیزانی دیگر در جهت رشد و تعالی این سرزمین کهن گامهای موثرتری بردارند.

محمد

سلام اگه از یه مقدار جلوتر خبر بدین و اطلاع رسانی کنین منم خودمو می رسونم گرگان و شرکت می کنم

برنا

خیلی کار قشنگیه...موفق باشید...

رحمت اله عباسی شاهکوه

باسلام وعرض خسته نباشید خواهشمندم زمان دقیق این حرکت زیبا اعلام شود

رضا فومنی

با سلام من و دوستانمان تازه از وجود این دیوار آگاهی پیدا کرده ایم و بسیار علاقه مند شده ایم و این وظیفه شما گرگانیهاست که این دیوار را اول در ایران و سپس در جهان معرفی کنید