سررسید گرگانی ها می آید

گرگانی های علاقمند به فرهنگ ، تاریخ و سنن دیار خود میتوانند سال 89 را با سررسید ویژه گرگان آغاز کنند.

در سررسید فرهنگی گرگان ، روز تولد و یا مرگ بیش از 70 چهره علمی ، فرهنگی ، مذهبی ، اجتماعی و ورزشی این دیار درج شده و علاوه بر آن اطلاعات مربوط به 100 چهره تاریخی ، 100 رویداد ، 100 آئین و مناسبت محلی گرگان به همراه معرفی اماکن تاریخی این دیار آمده است.

همچنین در  سررسید مذکور علاوه بر این که تعدادی از عکس های تاریخی منطقه برای اولین بار درج می شود اطلاعات تازه ای که از نسخ های خطی مرتبط با این دیار استخراج شده نیز جهت اطلاع علاقمندان آمده است.

هرچند که شهر استراباد محور اصلی سررسید مذکور می باشد اما تهیه کنندگان آن از پرداخت به دیگر مناطق گرگان تاریخی یا همان استان فعلی نیز غافل نبوده و از این رو مسائل مرتبط با دیگر شهرستان ها نیز در کالای فرهنگی مذکور یافت میشود.

لازم به ذکر است پیش از این سررسیدهایی با نام گرگان عرضه شده بود که البته بیشتر در آن به مناظر طبیعی استان پرداخته شده بود لیکن سررسید مذکور را به جهت جامع بودن اطلاعات آن میتوان متفاوت با سررسیدهای پیشین دانست.

هر چند به علت گستردگی کار ، شاید سررسید مذکور در سال اول جامعیت کامل را نداشته و پاسخگوی همه آرمانگرایی گرگاندوستان نباشد لیکن به عنوان گام اول از سوی " موسسه انتشاراتی پیک ریحان " که تاکنون بیش از 40 کتاب مرتبط با گرگان و استان را چاپخش کرده بسیار ارزشمند بوده و بیش از آنکه نشانگر کاری تجاری باشد گویای دغدغه  تهیه کنندگان آن به فرهنگ و تاریخ این دیار است.

محمود اخوان مهدوی به همراه تیم پژوهشی 4 نفره ای در نشر پیک ریحان ، مسئولیت استخراج اطلاعات مربوط به سررسید گرگان را برعهده داشته است.

---------------------------------

*- پی نوشت بی ربط به متن : در وبلاگ " گرگان نامه " که متعلق به عبدالرضا چراغعلی عضو شورا و رئیس کمیسیون عمران ، حمل و نقل و ترافیک شهری می باشد مطلب جالبی درباره ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر گرگان درج شده که خواندن آن را توصیه می کنیم.  http://cheraghali0171.blogfa.com/

 

/ 7 نظر / 6 بازدید
patrik

کار جالبیه به شرط اینکه دارای ظاهر شکیل باشه...با ظاهری بد به جای کار مثبت کار منفی میشه!

فاطمه

سلام... مجددا خسته نباشید! اگه خدا بخواد و زنده بودیم میگیریم ببینیم چجوریه... اینجوری که شما میگید دل همه رو آب میندازین![مغرور]

فاطمه

سلام... مجددا خسته نباشید! اگه خدا بخواد و زنده بودیم میگیریم ببینیم چجوریه... اینجوری که شما میگید دل همه رو آب میندازین![مغرور]

شهروند

سلام خبر خوشحال کننده ایی بود فقط خدا کنه این سررسید به نام تاریخی گرگان باشه ، نه نام بی هویت و جعلی گلستان

پروانه

یادم باشد این سر رسید را بخرم. معمولن وقتی به گرگان می روم حتمن سری به کتابفروشیها می زنم.

رحمت اله عباسی

اقای نصیبی سلام تا به حال فکر نمیکردم هیچ کس گرگانو به اندازه من دوست داشته باشه وقتی سایت شمارو دیدم نظرم عوض شد.امیدوارم موفق باشی.

رحمت اله عباسی

سلام. امیدوارم تو تقویم گرگان روزی را بنام گرگان داشته باشیم.مثلا روز استان شدن گرگان ما