روز گرگان

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روزهایی از سال را به نام سی استان و سه منطقه آزاد نامگذاری کرده است. برای برخی استانها روز منتخب به جهت رخداد تاریخی، فرهنگی و ... پراهمیتی که محل حدوثش منطقه مذکور بوده و برای برخی از استانها روز تولد چهره معروف علمی، فرهنگی و ... که شهرتی فراگیر داشته اما منتسب به آن استان میباشد انتخاب شده است.

در این بین 16 آذر روز تاسیس استان در سال 76 به نام روز استان گلستان نامیده شده است. نکته مهم اینجاست که استان فعلی هزاران سال سابقه تاریخی داشته و محل رخداد حوادث بسیار در زمینه های مختلف و نیز تولد و زندگی چهره های نامدار متعددی بوده است.  در این بین نامگذاری روز تاسیس استان در 11 سال پیش به نام روز گلستان، به نحوی خط بطلان کشیدن به این تاریخ و .... بوده و این نکته را به ذهن متبادر میکند که گویی این دیار تا قبل از تشکیل استان جدید هویتی نداشته است. در حالیکه در طول تاریخ از گرگان که محدوده فعلی استان را در برمیگرفته است همیشه به عنوان ایالتی مجزا از دیگر مناطق همسایه یاد می‌شده و اگر نبود این تاریخ و هویت مستقل، تشکیل استان جدید نیز مفهومی نداشت.

علاوه بر تعیین تکلیف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برای برخی استانها در تعیین روز آن استان، استانهای دیگری خود پیشگام شده و روزی را با توجه به تاریخ‌شان به عنوان روز آن استان تعیین کردند.

به عنوان مثال، همسایگان مازندرانی فارغ از نظر سازمان میراث که 15 تیر روز تاسیس مازندران را به عنوان روز این استان انتخاب کرده بود، با همکاری مورخان خود 25 رمضان 250 هجری قمری مصادف با 14 آبان 243 خورشیدی که سرآغاز اولین حکومت علویان در ایران ( که در مازندران رخ داد) بود را به عنوان روز مازندران برگزیده و شورای فرهنگ عمومی آن استان نیز با تصویب نامگذاری 14 آبان به روز مازندران، تلاش خود را به جهت گنجاندن این روز در تقویم ایران آغاز کردند.

در قزوین، شورای شهر 12 آبان ماه را که مصادف با سوم نوامبر 245 میلادی و صدور دستور بنای شهر قزوین از سوی شاپور اول شاه وقت ایران از دودمان ساسانی بود به عنوان روز قزوین انتخاب و آن را مصوب کرد.

از این رو با توجه به غنای تاریخی و فرهنگی گرگان زمین پیشنهاد میشود شورای فرهنگ عمومی استان و یا شورای شهر گرگان به عنوان نمایندگان مردم مرکز استان و دیار باهویت استراباد، با توجه به نظر مورخان و اهل فرهنگ،روزی را به نام روز استان یا گرگان برگزیده و آن روز را با برگزاری برنامه‌های خاص و باشکوه، و نیز رونمایی و عرضه نماد و سوغات فرهنگی این دیار که میتواند شکلی حجیم و ساخته شده از خاک دیوار تاریخی گرگان باشد گرامی بدارند.

مطمئنا" حرکتهای اینچنینی زمینه‌ساز معرفی هویت و تاریخ پرافتخار این دیار به نسل جوان منطقه و نیز ایرانیان گشته و با خود ثمرات پیدا و پنهان بسیاری به همراه خواهد داشت. 

در این بین رخدادهای زیر به جهت بررسی، یافتن زمان خورشیدی رخداد آنها توسط مورخان و انتخاب یکی از آنها به عنوان روز استان یا گرگان پیشنهاد میشود.

- ساخت دیوار دفاعی گرگان

- به قدرت رسیدن اشکانیان که گرگان یکی از تخت‌گاههای مهم آنها بود

- مقاومت مردم گرگان در مقابل سعید بن عاص سردار قسی‌القلب عرب ( میگویند مقاومت گرگانی‌ها در این نبرد به گونه‌ای بوده که سردار بیگانه از وحشت نماز خوف خوانده است)

- پایداری گرگانیان در مقابل حمله یزید بن مهلب

- تولد یکی از چهره‌های ماندگار این دیار همچون فخرالدین اسعد گرگانی، فضل الله حروفی، میرداماد، حکیم جرجانی و ............

-  ورود امام حسن عسگری به محله سبزه مشهد استراباد بنا بر قولی که به یکی از بزرگان استرابادی در سامرا داده بود

-  به قدرت رسیدن آقامحمد خان پادشاه گرگانی که تهران را به عنوان پایتخت خود برگزیده و مرزهای ایران را گسترش داد( تصور میکنم این پادشاه پرتلاش زاده استراباد در نگارش یکسویه تاریخ مظلوم واقع شده و البته مورخان بی غرض غیر ایرانی کاملا چهره‌ای متفاوت با آنچه که در تاریخ کشور آمده از او یاد کرده‌اند)

- حرکت شجاعانه مردم در پنجم آذر 57

 *- مطلب مرتبط در وبلاگ طبرستان http://miandareh.persianblog.ir/post/427/

/ 0 نظر / 26 بازدید