ناصر حجازی، غلامرضا تختی، امامعلی حبیبی و گرگان

- گرگان اولین شهری بوده که ناصر حجازی دروازه بان نامدار تاریخ فوتبال ایران ، پس از تهران در آن به میدان رفته است.

رشته اصلی حجازی که متولد 18 آذر 28 می باشد بسکتبال بوده و وی حتی به تیم ملی جوانان ایران در این رشته نیز دعوت شده بود. حجازی در سال 44 روزی با هم‌کلاسی‌هایش به تماشای مسابقات فوتبال منطقه 8 تهران می‌رود و از آنجا که دروازه بان اصلی تیم مدرسه آسیب دیده بود با تصمیم حسین دستگاه مربی مدرسه و خبرنگار کیهان ورزشی، او درون دروازه قرار میگیرد.

در این بین حجازی دو ماه بعد در 16 سالگی با تیم کیهان ورزشی که در آن غلام وفاخواه، مهدی مناجاتی و مجید حلوایی نیز حضور داشتند جهت انجام مسابقه به گرگان می‌آید. حجازی اولین بازی خارج از تهرانش و نیز نخستین بازی در رده بزرگسالان را در گرگان انجام داده و علیرغم پذیرفتن شکست یک بر صفر تیمش در مقابل گرگان، این بازی آغازی برای حضور جدی وی در سنگر تیم‌های بزرگ میشود.

- غلامرضا تختی متولد سال 1309 و دارنده 9 مدال طلا و نقره المپیک و جهان، به جهت فعالیتهای سیاسی با حکومت دچار مشکل بسیار بود و از این رو برخی وعده‌ها به وی همچون ریاست فدراسیون کشتی و نمایندگی مجلس نیز نتوانست باعث جذب تختی مردمی به سوی حکومت شود.

پس از کسب یکی از قهرمانی‌های تختی، رژیم قصد میکند به نفرات اول، دوم و سوم در دشت گرگان 30 ، 20 و 15 هکتار زمین اهدا کند.

در این بین تختی با تحقیقی که از گرگان میکند درمی‌یابد در زمینهای مذکور خانواده های بسیاری ساکن بوده و دریافت زمینها سبب بی‌خانمان شدن آنها میشود و از این رو از دریافت هدیه مذکور سر باز میزند. به تبع تختی صنعتکاران و سیف پور هم از دریافت زمینها خودداری می کنند و این اقدام کشتی گیران نامی ایران به دهن کجی به رژیم پهلوی تعبیر و سبب افزوده شدن خشم حکومت نسبت به تختی می گردد.

- امامعلی حبیبی موسوم به ببر مازندران متولد 5 خرداد سال 1310 بوده و تا قبل از گذراندن خدمت سربازی در گرگان، به کشتی محلی لوچو می‌پرداخته است.

حضور حبیبی در گرگان جهت خدمت سربازی، سبب یادگیری فنون کشتی در این شهر و آغاز رسمی حضور وی در مسابقات این رشته و در نهایت کسب 4 طلای جهان و المپیک می شود.

/ 4 نظر / 4 بازدید
سحر

صبح گاهان با خیالت با دلی پراز رمز و راز با نسیم خوشبوی جانت در بستری که بوی ترا دارد نفسی که عطر ترا دارد آغاز میکنم بودنم را گل یاس نگاهت در جانم خانه کرده رنگ چشمان تو رنگ آسمانم شده عطر جانم بوی گلهای تن ترا دارد حرف اولم، حرف آخرم تویی صدایم صدای توست خانه ام ترا فریاد میکند چشمانم ترا جستجو میکند دستانم ترا می کاود نگاهم به در مانده گریه ام رود خانه نامت شده خنده ام ترا صدا میزند من در وادی تنهاییم ترا می خواهم آیا یاد داری مرا آنزمان که دل را بتو باختم آنزمان که ایمانم را در گرو چشمانت گذاشتم سلام روزت بخير باشه....عالي...گلم آبجي سحر موقتاً به كلبه جديدش رفته( گفتم موقتاً) دعوتت مي كنم به كلبه جديدم يه سر بزني...با مطلبي جديد در كلبه اي جديد...مسلما اومدنت مثل هميشه خوشحال مي كنه روزت قشنگ و دلفريب مهربانم[گل][هورا]

جامه دران

سلام برادر علی با مهدی هفته قبل ذکر خیرت بود برادر فکر کنم شما هم برای ما عکس گذاشته بودی اما به دلیل سرعت پایین نت رویت نشد ...! یاحق

GorganX

سلام. فوق العاده وبلاگ خوبي داري. تشكر صميمانه من رو بپذير...[گل]

رضا

داداش رضا سوخته سرایی که گلستانی بودو نمیگی