رقص عفریت آتش در هزارپیچ گرگان

بخش عمده‌ای از جنگلهای هزارپیچ گرگان بعد از ظهر دیروز در آتش سوخت.

آتش‌سوزی مذکور از حدود ساعت 16 در یال هزارپیچ آغاز و با همکاری مردم، آتش‌نشانی و نیروی انتظامی در ساعت 17 و 30 دقیقه در حالی مهار شد که براساس نقل‌قولهای مختلف بین 4 تا 7 هکتار از این جنگلهای دست‌کاشت زیبا که مشرف به شهر گرگان است در آتش سوخت.

مسئولان در اظهارنظرهای اولیه آتش‌سوزی را عمدی دانسته و برخی شاهدان عینی انگشت اتهام را به سوی چند موتورسوار نشانه رفته‌اند.

نیروی انتظامی نیز چند نفر مظنون را دستگیر و تحقیقات از آنها ادامه دارد.

ارتفاعات زیبای هزارپیچ در ضلع شرقی شهر گرگان قرار گرفته و علاوه بر جنگلهای کاج دست‌کاشت دارای تپه‌ها و دشتهای زیبا و سرسبز، و ... می‌باشد.

جنگلهای هزارپیچ با آنکه در محدوده شهر گرگان قرار دارد و مسلما اداره آن نیز میبایست بر عهده شهرداری باشد در اختیار منابع‌طبیعی بوده و البته اداره مذکور نیز علیرغم استقبال گسترده گرگانیان و گردشگران از آن، نه تنها هیچ تاسیسات مرتبط با گردشگری در آن ایجاد نکرده، بلکه با آتش‌سوزی گسترده دیروز ثابت شد در انجام وظیفه عادی خود یعنی حفاظت از این جنگل هم ضعف دارد.

این در حالیست که با توجه به افزایش جمعیت گرگان در سالهای اخیر، دیگر ناهارخوران ،النگ‌دره و ....  ظرفیت گردشگران را نداشته و از این رو ساماندهی دیگر گردشگاه‌های پیرامون شهرستان مبتنی بر توسعه پایدار و حفظ محیط زیست ضرورت دارد.

با لحاظ عدم وجود اقدامی خاص برای رونق گردشگری این تفرجگاه زیبا از سوی میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری، و منابع طبیعی و زخمهای وارده بر این منطقه همچون آتش‌سوزی، عدم ایجاد زیرساختهای گردشگری در آن و به تبع ایجاد خسارت خواسته و ناخواسته... ،از هزارپیچ میتوان به عنوان مظلوم‌ترین گردشگاه استان نام برد.

در رابطه با ارتفاعات زیبای هزارپیچ همچنین باید گفت، چندین و چند تعاونی بزرگ مسکن ادارات از سالها پیش در این منطقه دارای زمین بوده‌ و بعضا پیگیر کسب مجوز برای شروع ساخت و ساز هستند، در این بین با پیگیریهای صورت‌گرفته هیئت دولت با فروش اوراق مشارکت به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال جهت آزادسازی اراضی هزارپیچ در سال ۸۷ موافقت کرده و از این رو زمینه برای رفع مظلومیت این گردشگاه با همکاری تعاونیهای مسکن و ادارات ذیربط فراهم است.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید