تازه های کتاب برای گرگاندوستان / سه اثر دیگر از دکتر معطوفی در راه است

تا ابتدای سال 89 ، سه اثر دیگر دکتر اسدالله معطوفی محقق و گرگانشناس پرتلاش در اختیار علاقمندان به فرهنگ، تاریخ و ... این دیار قرار می گیرد.

" نوروز در ایران و گرگان " ، " امام زاده های نور و روشن آباد گرگان " ، " پل تاریخی آق قلا " عناوین سه کتاب جدید اسدالله معطوفی هستند که توسط انتشاراتی های فروهر و ابتکار نو تهران چاپخش میشوند.

" نوروز در ایران و گرگان " که در 250 صفحه عرضه میشود به ریشه یابی نوروز در ایران ، و آداب و رسوم گرگان تاریخی با مرکزیت استراباد می پردازد . بماند آنکه معطوفی در این اثر مناطق پیرامونی استراباد همچون کردکوی ، بندرگز ، شاهکوه ، افراتخته و ... را نیز از نظر دور نداشته است.

در " امام زاده های نور و روشن آباد گرگان " به ریشه های تاریخی این دو امامزاده و نیز بررسی معماری بنا و گورستان های تاریخی این دو امامزاده پرداخته شده است. این کتاب در 200 صفحه عرضه میشود.

معطوفی در کتاب " پل تاریخی آق قلا " که در 160 صفحه عرضه میشود نگاهی به تاریخ آق قلعه داشته و سپس به تاریخ ساخت پل ، نظریه پردازی درباره علت ساخت ، معماری و شیوه ساخت آن ، و ... پرداخته است. وی اعتقاد دارد این پل به جهت داشتن تزئینات آجری بر روی بدنه در بین دیگر پل های تاریخی ایران استثناست.

معطوفی علاوه بر این سه کتاب ، دو ماه پیش دو اثر دیگر تحت عنوان " معرفی دو مدرسه تاریخی ایالت گرگان ؛ عمادیه و قلیچ ایشان " و " دیوار دفاعی گرگان " را به بازار کتاب عرضه کرده بود.

این گرگاندوست گرگانشناس ، علاوه بر اینها در مدت 33 سال نگارش ، تحقیق و پژوهش در حوزه گرگان تاریخی آثار دیگری همچون اوسانه زندگی، ضرب المثلها و کنایات و باورهای مردم گرگان، تاریخ فرهنگ و ادب گرگان و استراباد، تاریخ و فرهنگ و هنر ترکمان ( سه جلدی) ، انقلاب مشروطه در استراباد ( دو جلدی) ، تاریخ چهار هزار ساله ارتش ایران ( دو جلدی) ، استراباد و گرگان در بستر تاریخ ایران، تاریخچه چهار شهر آق قلعه و گمیشان و گنبد و بندرترکمن،  سنگ مزارها و کتیبه های تاریخی گرگان و استراباد ، پیشینه تاریخی شهر جرجان را نیز نگاشته و در اختیار علاقمندان به فرهنگ و تاریخ استراباد و گرگان قرار داده است.

چندی پیش گفت و گوی انتقادی معطوفی با خبرگزاری مهر با موضوعی بی توجهی به حفاظت از میراث فرهنگی منطقه ، با جوابیه ای تند با امضا باستان شناسان و ... سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان پاسخ داده شده بود.

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
سحر

مي دانم... من دير رسيدم... خيلي دير... خيلي... يک بار ديگر بگذار بي ادعا اقرار کنم که هر روز دلم برايت تنگ مي شود. روزهايي که تو را نمي بينم، به آرزوي هاي خفته ام مي انديشم، به فاصله بين من و تو... چه بسا چيزي را ناخوش داشته باشيد وآن به سود شماباشد و چه بسا چيزي را خوش داشته باشيد و آن به زيان شما باشد و خداوند مي داند و شما نمي دانيد. سلام ... زيبايي دنيا تقديم شما حالت خوبه ؟ كم پيدا شدي بازم...دير مياي..آپ كردم يه سربزن ...راستي به لينك هاي بالاي صفحه ام هم يه نگاه بنداز چيزاي جالبي گذاشتم فكر كنم به دردت بخوره منتظر حضور هميشگي ات هستم روز خوش ... [گل]

الهه موسوی

سلام . اینقدر از هوای گرگان گفتید که بالاخره آمدم ...[گل]

akila

بیا گناه ندارد به هم نگاه کنیم و تازه داشته باشد بیا گناه کنیم نگاه و بوسه و لبخند اگر گناه بوَد بیا که نامه اعمال خود سیاه کنیم بیا به نیم نگاهی و خنده ای و لبی تمام آخرت خویش را تباه کنیم منت بزار

احسان

سلام ... آپ کردم دوست داشتی یه سری به ما بزن ...