بازار نعلبندان گرگان بیش از هزار سال قدمت دارد

مقدسی در کتاب " احسن التقاسیم فی معرفت الاقالیم" (سال ٣٧۵هجری)، مینویسدمسجد جامع گرگان در میان بازاریست که .... .

اسدالله معطوفی محقق گرگانی با ذکر این مطلب میگوید: از این رو با توجه به نوشته مقدسی بازارچه نعلبندان گرگان حداقل بیش از هزار سال قدمت دارد.

پژوهشگر گرگانی به سند دیگری اشاره و اظهار میدارد: در انتهای وقفنامه شاه طهماسب که متعلق به سال ٩۵٢هجری است از شخصی به نام کربلایی پسر بابا عزیز نعلبندانی نام برده شده و در گزارشی تاریخی متعلق به سال 1232 و زمان فتحعلیشاه نیز به بازارچه نعلبندان اشاره شده است.

وی خاطرنشان میکند: بازار نعلبندان گرگان ویژگی خاص دیگری نیز داشته و آن معبر عمومی بودن برخی راسته‌های آن است.

اسدالله معطوفی میگوید: راسته‌های شهر استراباد همچون شیرکش، سرچشمه و ....، در گذشته همه به بازار نعلبندان منتهی میشده است.

این نویسنده گرگانی اظهار میدارد: ویژگی دیگر نعلبندان قرار گرفتن آن بین دو دروازه از چهار دروازه شهر فوجرد( پوکرد- حول و حوش امامزاده‌عبدالله فعلی) و بسطام( فلکه کاخ فعلی) بوده است.

                           
با بی‌توجهی به ویژگیهای تاریخی نعلبندان، بسیاری امروز آن را تنها به عنوان محل فروش گوجه و خیار و سبزی و ماهی میشناسند.
عکس: ابوطالب ندری، خبرگزاری مهر

وی متذکر میشود: براساس نوشته مقدسی، نهری از درون شهر استراباد گذر و پس از عبور از بازار ،از دروازه‌چه دنکوان خارج میشده، که براساس تحقیقات این نهر همان خاصه‌رود زیارت بوده که از نعلبندان هم میگذشته است.

مدرس دانشگاه‌های استان میگوید: نام بازار نعلبندان نیز از رسته نعلبندها که در بخشی از این بازار قرار داشته، گرفته شده است.

اسدالله معطوفی به بازار دیگر استراباد نیز اشاره کرده و اظهار میدارد: بازار کهنه گرگان که مجموعه میدان عباسعلی (چهارراه میدان) تا سه‌راه میرکریم و اطراف را شامل میشده قدمتی به مراتب بیشتر از نعلبندان داشته که متاسفانه امروز اثری از این بازار تاریخی نیست.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

پی‌نوشت: افسوس که میراث فرهنگی و گردشگری استان، هیچ طرحی برای احیای بافت تاریخی بازار نعلبندان مشتمل بر کاروانسرا، تکیه‌ها، حمام، محوطه بازار و .... نداشته و اکنون در گذر زمان با بی‌توجهی‌های صورت گرفته، بسیاری نعلبندان را تنها به عنوان محل فروش گوجه و خیار و سبزی میشناسند.

 

/ 5 نظر / 21 بازدید
الهه موسوی

[گل]در گلستان با "آن صداقت های سخت " بروزم.

مشارکتی

ایمیل فرستادم لطفا یه نگاهی بندازین...

منصور

سلام یک مطلب قشنگ در مورد آیت الله نورمفیدی دارم حتما به وبلاگ ما سر بزن ضرر نمی کنید منتظر شما هستم نظر هم حتما بگذارید با تشکر

روح الله هراتی

سلام سرپرست فعلی میراث فرهنگی و گردشگری گلستان هنوز نمی داند کی حکم مدیریت خود را می گیرد و یا کی از کار برکنار می شود. بنده خدا در دو راهی مانده است . مسوولان استان هم که همش از وحدت به عنوان سرمایه استان یا می کنند ماهها است که دارند تلاش می کنند سرپرست فعلی را کنار بگذارند و در واقع خودشان دارند به اختلافات دامن می زنند. باید منتظر بود ببینیم اول تکلیف این سازمان در استان گلستان چه می شود بعد انشاالله طرح ها یکی پس از دیگری اجرا می شود.