گرگانی ها به گاشربروم دو هم رحم نکردند

قله 8035 متری گاشربروم دو از مرتفع ترین قله های رشته کوه هیمالیا توسط کوهنوردان گرگانی فتح شد.

حسین اصغری و محمدرضا میراحمدی که سفر خود را برای فتح گاشربروم دو ، روز سه شنبه 26 خرداد ماه از فرودگاه امام خمینی و با استفاده از مسیر پروازی "تهران به اسلام آباد پاکستان"  آغاز کرده بودند با تکیه بر سختکوشی و ممارست خود سرانجام موفق به فتح این قله که اولین بار در سال 1956 میلادی توسط اتریشی ها به تسخیر درآمد گشته تا نام فرزندان گرگان نیز در بین فاتحان رشته کوه های گاشربروم هیمالیا ثبت شود.

قله گاشربروم دو

به گزارش سایت موسسه آوای کوهستان شمال ، حسین اصغری با برقراری تماسی از اسکاردو با گرگان ضمن اعلام خبر صعود از شرایط نامناسب جوی در هنگام فتح قله خبر داده بود.

نکته جالب در صعود این دو کوهنورد به گاشربروم دو ، تعصب آنان به گرگان و حضور آنان تحت نام تیم گرگان بوده که سبب شده ، سایت ها و وبلاگ های متعدد رشته کوهنوردی اخبار صعود این دو را ، با تاکید بر نام گرگان درج کنند.

گروه گاشربروم ها توده عظیمی از قلل هستند که همچون یک نعل اسب در جنوب یخچال گاشربروم واقع شده و تاکنون افراد زیادی در مسیر فتح آنها دچار حادثه گشته و کشته شده اند.

گاشربروم دو یا "کی چهار"  با گردنه ای از گاشربروم یک جدا شده و قله اش با "گاشربروم یک " پنج کیلومتر و 530 متر فاصله دارد.

گاشربروم دو که در قراقروم مابین چین و پاکستان واقع شده ، در سال 1997 میلادی توسط تیم ملی کوهنوردی ایران فتح شد.

 

 

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

لطفا گزارش صعود را نیزارایه دهید

شهروند

آقای نصیبی عزیز سلام حدودا هفته گذشته مطلبی را به ایمیلتان فرستاده بودم ، نمیدانم به دستتان رسیده یا نه ؟ [تماس]

شهروند

چقدر خوشحال کننده است که هنوز هم مبینم تعصب نسبت به نام زیبای گرگان در بعضی از افراد وجود دارد . زنده باد

باران بی ابر ( ایمان )

ای وااااااااااااااااااااااااالله گرگانیا سلااااااااااااام خوبی منم گرگان هستم زندگي آرام است، مثل آرامش يك خواب بلند زندگي شيرين است، مثل شيريني يك روز قشنگ زندگي رويايي است، مثل روياي ِيكي كودك ناز زندگي زيبايي است، مثل زيبايي يك غنچه ي باز زندگي تك تك اين ساعتهاست، زندگي چرخش اين عقربه هاست، زندگي راز دل مادر من. زندگي پينه ي دست پدر است، زندگي مثل زمان در گذر است یا علی موفق باشی خداحافظ[گل]

patrik

ایول بابا! منکه بالاترین جایی که رفتم سپید چشمه و هزار پیچو...کلا اطراف همون گرگان بوده...راستی من ترس از ارتفاع دارم[نیشخند]

محسن

از اطلاع رسانی جالب و سریعتون متشکرم موفق باشید

باد مهربون

سلامممممممممممممممممممم خیلی وب عالی دارید با تبادل لینک موافقید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باد مهربون

آمد رمضان هست دعا را اثری دارد دل من شور و نوای دگری ما بنده عاصی و گنهكار توییم ای داور بخشنده بما كن نظری