بسکتبال گرگان ؛ مستعد اما تنها

اشاره : مطلب مذکور را چند روز پیش برای گرگانشهر نوشته و اکنون پس از درج آن در این سایت خبری تحلیلی شهر ما ، آن را عینا برای مطالعه خوانندگان وبلاگ گرگان ما اینجا نیز قرار دادم.

-------------------------

از اواخر بهار و ابتدای تابستان هر سال نگرانی بزرگی به سراغ بسیاری از نوجوانان و جوانان و البته افرادی از دیگر گروه های سنی شهر گرگان آمده که هر  چند به ظاهررنگ و بویی ورزشی دارد لیک نمی­توان از نقش و اهمیت اجتماعی این دغدغه غافل شد. این نگرانی، «وضعیت تیم بسکتبال گرگان» در فصل پیش روی مسابقات است.

تیم بسکتبال گرگان در میان تیم­های حاضر در سوپرلیگ ایران باسابقه­ترین تیم است. گرگانی­ها از همان سال­های ابتدایی برگزاری مسابقات بسکتبال چه به صورت حذفی و چه دوره ای در بالاترین سطح این ورزش حضور داشته­اند و از این روست که  هر بسکتبالدوستی در هر نقطه از ایران، گرگان را به عنوان یک شهر بسکتبال خیز ایران می­شناسد و در این بین بعید است که یک گرگانی را با هر سن و سال بیابی که لااقل یک بار پا به سالن بسکتبال نگذاشته و نظاره گر مصاف جوانان این دیار در قالب تیم گرگان با تیم­های دیگر نقاط ایران نبوده باشد.

   و در این بین چه بسیار نوجوانانی که با تماشای هنرنمایی نسل پیش از خود جذب ورزش شده و با مصون ماندن از آسیب­های مختلف پله های ترقی را طی کردند و چه بسیار ساعت­های فراغتی که با رونق بسکتبال در این دیار به جای صرف در ناکجاآبادها در محیطی ورزشی سپری شده است.

در سال های تلاش برای ایجاد استان گرگان، بسکتبال به مجرایی برای ایجاد حس هویت مشترک بین اهالی شهر از محلات مختلف تبدیل شده بود تا گرگانی­ها این حس مشترک را با اتحاد حول بسکتبال استراباد و فریاد یک صدای نام گرگان در سالن ورزشی بروز دهند.

در طول فصل و در غروب­های پنجشنبه و هم­زمان با بازی­های تیم  گرگان بیم و اضطراب عجیبی شهر را فرا می­گیرد تا بازی بسکتبال به پایان رسیده و در صورت پیروزی تیم شادی و هنگام شکست اندوه نصیب جوانان گرگانی و به تبع آن هزاران خانواده شود.

از این روست که بسکتبال در گرگان  فراتر از یک ورزش بوده و گاه نقش های اجتماعی و البته سیاسی از خود بروز می­دهد.

لیکن با این همه پتانسیل و سابقه، بسکتبال گرگان هر فصل با مشکلات بسیار مالی و البته حاشیه ای روبروست تا مشتاقان بسکتبال این دیار همیشه ایام در نگرانی به سر برند.

با سرمایه گذاری باشگاه های مختلف حاضر در سوپرلیگ و صرف هزینه های میلیاردی توسط تیمهای دیگر مناطق، بیهوده است که انتظار داشته باشیم گرگان با وضعیت مالی سالهای اخیر جدالی برابر با آنها داشته باشد. بدین جهت علاقمندان هر سال دلخوش به وعده ها، انتظار جذب اسپانسری قوی و سرمایه گذاری مناسب را دارند. اما چه فایده که هر سال به مانند گذشته چراغ بسکتبال گرگان با اختصاص خرده اعتباری به حد توان از سوی شهرداری، تربیت بدنی و استانداری روشن می ماند ، چراغی که البته چندان یارای مقابله با پروژکتورها را ندارد.

بسکتبال گرگان - ابوطالب ندری

در این بین چاره چیست؟ اگر شهرداری و تربیت بدنی و استانداری نیز این اندک بودجه را از تیم دریغ کنند تکلیف چیست و چه سرنوشتی در انتظار بسکتبال گرگان با این همه سابقه است؟ بماند آنکه حاشیه ها و چنددستگی ها نیز همانند موریانه به جان بسکتبال این دیار افتاده و در رقابتی پنهان در تلاش برای به اغما بردن ورزش اول این دیار هستند.

بسکتبال گرگان هر چند این روزها در میان 13 تیم حاضر در سوپرلیگ بر رده ششم جدول تکیه زده لیکن نگرانی ها برای آن  از زمانی که با هجوم مشکلات در رده های هشتم نهم سیر میکرد کمتر نیست.

بسکتبال گرگان هر چند به قولی در سخن هزاران خدم و حشم دارد لیک این روزها تنهای تنهاست. صدا و سیمای استان در اقدامی عجیب از پخش مستقیم دیدارهای این تیم خودداری میکند ، تماشاگر با آنکه هنوز متعصبانه نام گرگان را فریاد می زند لیکن بین او و بازیکن حاضر در زمین و کادر فنی نشسته بر نیمکت فاصله است، تیم در میانه مسابقات و در هجوم دودلی ها هنوز بازیکنان خارجی خود را نشناخته است، و البته گاه و بیگاه نیز زمزمه هایی مبنی بر بی پولی تیم شنیده میشود.

  در این بین دوباره می پرسیم چاره چیست؟ نگارنده راه حل را در تغییر نگاه ها از رویکرد کوتاه نگر و حل مشکلات فصل پیش رو و آینده را به خدا سپردن به دوراندیشی  و تدوین برنامه ای هدفمند و چند ساله میبیند.

بماند آنکه تهیه برنامه ای اصولی و البته اصرار بر اجرای آن و استفاده از توان همه البته به اندازه توانایی هایشان سبب ساز دور شدن بخش اعظمی از حاشیه ها هم خواهد شد.

توجه به بسکتبال پایه و شناسایی استعدادها در سطح آموزشگاه ها و محلات و آموزش مستمر این استعدادها توسط مربیان بادانش ، برگزاری منظم مسابقات محلات و دستجات آزاد ، آموزش مستمر مربیان وآنالیزورها، داوران و همه عوامل بسکتبال شهر به جهت آشنایی آنان با جدیدترین یافته ها و قوانین و ... میتواند بخش اعظمی از مشکلات را حل کند لیک قسمت عمده مشکلات با ورود مسئولان شهرستان و استان ، و نیز نمایندگان مجلس به موضوع و همراهی آنان در جذب اسپانسر و البته پیگیری اختصاص امکانات بیشتر به چشمه جوشان بسکتبال گرگان بر میگردد.

از این رو نیاز است تماشاگر، کادر مدیریتی تیم، مسئولان هیئت بسکتبال شهرستان و استان، روسای تربیت بدنی گرگان و استان و همه و همه به سهم خود در راستای حساس کردن مسئولان و نمایندگان به موضوع بسکتبال کوشیده و موجبات همراهی بیش از پیش آنان با ورزش اول و البته دغدغه بزرگ گرگانی­ها را فراهم کنند.

و از یاد نبریم که اگر با ندانم کاری ها دیگر بسکتبالی در گرگان نباشد، هزاران نوجوان و جوان این دیار در هجوم تفریحات ناسالم و مخرب و خانمان برانداز به جای سالن ورزش راهی کجاها که نخواهند شد.

---------------------------------

مطلب مذکور در گرگانشهر

http://www.gorganshahr.com/U-News.aspx?NID=80

/ 1 نظر / 7 بازدید
جامه دران

برادر علی عزیز ما همواره ارادتمندیم و شرایط را درک می کنیم و می دانیم امروز بیشتر از گذشته من و شما در خطریم با این همه قصد فیلتر شدن گرگان ما را که حقیقتا یکی از وب های فعال استان است را نه داشته و نه خواهیم داش