از گوشه و کنار گرگان / سیگار گرگان و همبرگر 444

*- دیوار دفاعی گرگان ، دریای گرگان ، دشت گرگان و ... شنیده بودیم "سیگار گرگان" به گوش ما نخورده بود. اما بدانید که از مهر سال ١٣١۶ که اولین کارخانه سیگارسازی به مساحت ١٠ هکتار در مرکز ایجاد شد سیگاری نیز با نام سیگار گرگان در کنار سیگارهای اشنو و فومن و افسر و تاج و اردیبهشت عرضه میشد که طرفداران خاص خود را داشت نمی‌دانم این افتخار است یا ... ؟

*- حکایت ما با این راننده های تاکسی یا آژانس تمام شدنی نیست. آژانس ب نزدیک خانه ما است و در میان همه راننگان بامعرفتش یکی است که هر وقت می فهمد مسیرت دور است یک‌جوری می‌پیچاندت حال به هر بهانه ای شده. این صحنه را فقط یک بار و دو بار سرم نیاورده ،  بلکه چند باری ضدحال‌هایش شامل من شده است. امشب بدشانسی جفت ما ، من شدم مسافر او و او هم راننده.

در راه سر صحبت باز شد. " شما تو کار ساخت و سازی ؟ " //// " نه ، برا چی ؟ " /// " برا خانه میخواستم بپرسم. اداره ای جایی هست یه ١٠٠ متر زمین به ما بده ؟ " /// " چرا ؟ " /// " ۶٨ سالم است هنوز خانه ندارم و مستاجرم. بازنشسته ... هستم موقع کارمندی که هر کار کردم نتانستم خانه ای چیزی جور کنم. الان هم که با این قیمتها اصلا نمیشه . دیگه حال و جان ندارم هر سال اسباب کشی و از اینجا به اونجا و از اونجا باز اینجا. جلو خانواده عروس و داماد و قوم و خویش خجالت میکشیم. گفتم اگه یه جایی ١٠٠ متر زمین بهم بده ، هر جور شده یه آلونکی توش بسازم . خیلی سخته به خدا ." /// " نه باباجان، فکر نکنم همینجوری به کسی تکی زمین مجانی بدن. اینقدر هستن که مثل شما مشکل دارن که . دنبال این قضیه نباش "

صحبتم با بزرگواری ساکن تهران در ظهر همین امروز یادم آمد که میگفت شاید همه ما به نفسه آدمهای خوبی بوده باشیم لیکن مشکلات زندگی و ... باعث می شود گاه رفتارهای غیرمنطقی از خود بروز داده و تنها به دنبال سود و منافع خود باشیم.

ناراحتی پیشینم از راننده مذکور از خاطرم گذشت. شاید او که بارها با گفتن دروغ سعی کرده بود منفعت‌های زودگذر خود را به خطر نیندازد حق داشت.

*- سالهایی که از گرگان دور بودم هنگام مراجعت به شهر و پیاده شدن از اتوبوس در فلکه ترمینال ، با وجود خستگی سوار تاکسی نمی‌شدم و زمان هر چه که بود ، دمدمه های صبح ، نیمه های شب یا ... پیاده از فلکه امامزاده عبدالله و خیابان شهدا و فلکه شهرداری میگذشتم تا ببینم شهر چقدر تغییر کرده ، چقدر آبادتر شده ، چقدر زیباتر شده و ... . شاید این احساس را کم و بیش خیلی از گرگانی‌های مقیم در دیگر شهرها داشته باشند.، احساس خاصی که از عشق به خاستگاه نشات می‌گیرد. پس آقایان خانم‌ها و همه مسئولان به حرمت عشق همه گرگاندوستان مقیم در غربت ، فراموش نکنید وظیفه تان برای آبادانی این دیار و حفظ و افزودن بر زیبایی‌های آن را.

*- گرگانی‌‌ها که همه میدانیم عجیب خوش خوراکند و غذاباز و یکی از گواه های این موضوع آنکه خود تاکنون ندیده ام فروشندگان خوراکی‌ها و غذاهای مختلف اعم از جیگر و ساندویچ و پلوجات و ... اگر خود خرده شیشه ای نداشته باشند از کسادی بازار گله مند باشند. در این بین و در رقابت موجود در بین اصناف مذکور غذای یکی در هر صنف از بقیه خوشمزه تر می نماید.

جگر گرگان

توصیه این است که اگر دنبال خوراک سوسیس متفاوت هستید سری به اغذیه جهان نما در روبروی سینما مولن روژ بزنید. طالبان همبرگر هم بهتر است به اغذیه ۴۴۴ روبروی بیمارستان دزیانی و سر قزاق محله بروند. توصیه ام برای چلوکباب خوشمزه هم رستوران فردوس یا همان سرحدی در نعلبندان است. کله پاچه خورهای تیر هم میتوانند به چهارفصل در جنب حوزه علمیه بروند. بارا جگر یا همون جیگر هم چون رقابت بین خوب‌ها خیلی نزدیک است سفارش فرد خاصی را نمی‌کنیم. اما از همه اینها که بگذریم هیچی جای دست پخت مادران گرگان را نمی گیرد. 

 

 

/ 12 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قهوه قجری

سلام علی آقای بامعرفت دوست داشتنی وعشق گرگان ازصمیم قلب دوست دارم وتحسینت می کنم به خاطرقلمت به خاطرمعرفتت وبه خاطر...

گرگانی

سلام آقای نصیبی، فکر کنم این خبر بسیار مهم باشه و برای اعتلای گرگان موثر، اگه می تونی کامل تر اونو منعکس کن ممنونم: با خبر شدیم شهرداری گرگان در اقدامی در خور تقدیر، جهت تدوین برنامه توسعه شهر گرگان به مدت 15 سال، شورایی را منتخب از صاحب نظران و اساتید دانشگاه و نخبگان تشکیل داده است که هر 2 هفته یکبار با حضور شهردار و اعضای شواری شهر به بحث و تبادل نظر برای تدوین این برنامه می پردازند. گفته شده است قرار است این طرح تا پاییز تصویب شده و پس از آن به مرحله اجرا در آید. اولین جلسه این شورا روز 31 فروردین در سالن اجتماعات شهرداری برگزار گردید. از اعضای شاخص این شورا می توان به دکتر رشیدی صاحب نظر در زمینه اقتصاد، دکتر جلالی صاحب نظر در حوزه IT ، دکتر مصباح صاحب نظر در زمینه عمران، دکتر رزازی صاحب نظر در زمینه معماری، آقای حسین مومنی دانشجوی دکترای کامپیوتر، خانم عادله کشمیری صاحب نظر در امور اجتماعی، اشاره نمود. این اقدام مسوولان را به فال نیک می گیریم و آن را برای پیشرفت شهرمان لازم می دانیم.

علی××××××دهکده ایرونی

سلام آقای نصیبی خسته نباشید مطالبت واقعا جالب و مفیده استفاده میکنم در ضمن اون شعر گوزه و کوزه گر خیلی باحال بود واقعا لذت بردم دستت درد نکنه یا حق[گل][چشمک]

سحر

گاهي که دلم به اندازهء تمام غروبها مي گيرد چشمهايم را فراموش مي کنم اما دريغ که گريهء ، دستانم نيز مرا به تو نمي رساند من از تراکم سياه ابرها مي ترسم و هيچ کس مهربانتر از گنجشکهاي کوچک کوچه هاي کودکي ام نيست و کسي دلهره هاي بزرگ قلب کوچکم را نمي شناسد و يا کابوسهاي شبانه ام را نمي داند با اين همه ، نازنين ، اين تمام واقعه نيست از دل هر کوه کوره راهي مي گذرد و هر اقيانوس به ساحلي مي رسد و شبي نيست که طلوع سپيده اي در پايانش نباشد از چهل فصل دست کم يکي که بهار است سلام مهربون خوبی روزت بخیر باشه...با آپ جدیدی منتظر قدمهایی هستم که با کلبه آبجی سحر آشناست.....چندوقتی خبری ازت نیست ...آپ کردم یه سر بیا به همین آدرس....منتظرتم[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

میر شرح بینهایت

با سلام به دوست عزیز جناب اقای نصیبی و همچنين ساير دوستان محترم ................................ روزی شاگردان نزدحکیم رفتندوپرسیدند: استاد زیبایی انسان درچیست؟ حکیم 2 کاسه کنارشاگردان گذاشت وگفت: به این 2کاسه نگاه کنید اولی ازطلا درست شده است ودرونش زهراست ودومی کاسه ای گلیست ودرونش آب گوارا است، شما کدام رامیخورید؟ شاگردان جواب دادند: کاسه گلی را. حکیم گفت: آدمی هم همچون این کاسه است. آنچه که آدمی رازیبامیکند درونش واخلاقش است. درکنارصورتمان باید سیرتمان رازیباکنیم. /////////////////////// اگر سفر نكنیم اگر مطالعه نكنیم اگر به صدای زندگی گوش فرا ندهیم اگر به خودمان بها ندهیم هنگامی كه عزت نفس را در خود بكشیم هنگامی كه دست یاری دیگران را رد بكنیم اگر بنده ی عادتهای خویش بشویم و هر روز یك مسیر را بپیماییم اگر دچار روزمرگی شویم اگر تغییری در رنگ لباس خویش ندهیم یا با كسانی كه نمی شناسیم سر صحبت را باز نكنیم اگر احساسات خود را ابراز نكنیم همان احساسات سركشی كه موجب درخشش چشمان ما می شود و دل را به تپش در می آورد اگر تحولی در زندگی خویش ایجاد نكنیم هنگامی كه از حرفه ی

طلوع آزادی

[زبان] به به .دهانمان را حسابی مرطوب ساختید. علی آقا جوجه طلایی و پیتزاهای باباطاهر را فراموش کردید.[خوشمزه]

محسن

سلام [گل]بر دوست قدیم و بزرگوار امیدوارم که ایندفعه که میآم ایران تغییری بجز چند آپارتمان و برج بلند ببینیم.[گل]