هزینه ساخت و سازهای غیرمجاز گرگان نباید به همه شهروندان تحمیل شود

طی دهه های گذشته به جهت برخی سهل انگاری ها از سوی نهادهای متولی وقت ، ساخت و سازهای غیرمجاز بسیاری در حاشیه گرگان و مناطق پرخطر انجام شد که علاوه بر زشت کردن چهره شهر، بیم هایی نیز به جهت احتمال حوادث ناگوار پدید آورد.

در این بین شهرداری بخش قابل توجهی از بودجه خود را صرف خدمات رسانی به مناطقی میکند که پیش از این ساکنانش بعضا اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز در آن نقاط کرده و آرام آرام آن مناطق مذکور را به نقاط جمعیتی حاشیه شهر تبدیل کردند ، از سوی دیگر گویی شهرداری با دریافت تسهیلات سنگین از نهادهای فرادست قصد جا به جایی ساکنان برخی مناطق پرخطر را نیز دارد.

با آنکه اقدامات مذکور شهرداری گرگان در این راستا انسانی بوده لیکن باید به این نکته توجه داشت که هزینه کرد بخش اعظمی از بودجه شهرداری به جهت ایجاد زیرساختها در مناطقی که ساکنانش پیش از این به صورت غیرمجاز اقدام به ساخت و سازها نموده بودند این نهاد را از خدمات رسانی به افرادی که به صورت قانونی چه در بحث ساخت و سازها و چه پرداخت عوارض ها و ... عمل کرده اند باز میدارد.

از سوی دیگر از آنجا که دریافت هر تسهیلاتی بازپرداختی نیز دارد لذا اخذ وام برای جا به جایی مناطق پرخطر و سپس پرداخت آن در سالهای بعد از سوی شهرداری سبب تاثیر منفی در هزینه کرد این نهاد در عمران و آبادانی دیگر مناطق نیز میشود.

به عبارت دیگر هزینه ساخت و ساز غیرمجاز در مناطق پرخطر و سپس جا به جایی این افراد به کل شهروندان تحمیل شده و شهرداری نیز در انجام دیگر اقدامات خود همچون ساماندهی مناطق گردشگری، ایجاد مراکز تفریحی، و .... با مشکل مواجه میشود.

در این بین در زمان فعلی عدم برخورد جدی با برخی ساخت و سازهای غیرقانونی و تفکیک های غیرمجاز اراضی در حاشیه این دیار ، میتواند نسل بعدی ساکن گرگان را با فاجعه هایی بس شدیدتر روبرو کند.

/ 3 نظر / 5 بازدید
حسن

حیف از این شهر زیبا واقعا

شب بلند زمستانی

امیدوارم ساخت وساز شهرتو ن با موفقیت انجام بگیره به من سر بزنید [گل][دست]