این سه گرگاندوست

سه نفر را به خاطر گرگاندوستی شان بسیار دوست دارم . سه نفری که هر یک خود را به نحوی وقف گرگان کردند و در این بین شاید آن طور که می بایست عملکردشان به دیگران معرفی نشد و حق مطلب درباره شان ادا نگشت.

آنها در همین نزدیکی ما هستند شاید همسایه شما باشند و شاید گاه به گاه نیز با آنها چشم به چشم شوید و البته بدون اطلاع از حقی که آنها به گردن شهر ما دارند بی تفاوت از کنار آنها بگذرید.

 آن سه بزرگ دکتر اسدالله معطوفی ، مهندس محمدمهدی ایزدپناه و دکتر عبدالقیوم ابراهیمی هستند که لااقل عملکردشان برای گرگان و گذشتن از خود آنها برای این دیار ، تاثیر بسیاری بر نگارنده داشته است.

اسدالله معطوفی

معطوفی را به حق باید دایره المعارف زنده گرگان زمین نامید. گرگان پژوه بزرگی که زندگی اش را وقف تحقیق درباره فرهنگ و تاریخ گرگان کرده و روایت گر بسیاری از رویدادهای تاریخی ، فرهنگی و اجتماعی این دیار از قرن های گذشته تا به امروز بوده است.

مردی که با بیش از چهار دهه ممارست و تحقیق درباره گرگان از جنبه های مختلف ، زندگی اش را معطوف به گرگان کرده و صد البته با نگارش بیش از 20 کتاب و دهها مقاله ، نقش به سزایی در معرفی این دیار از جنبه های گوناگون چه گویش استرابادی ، فولکلور ، تاریخ ، مفاخر ، معماری ، و ... داشته است.

دکتر اسدالله معطوفی

در این بین بسیاری معتقدند که کتاب های معطوفی و نیز مقالات وی در دهه های 60 و 70 در نشریات سراسری به جهت معرفی پیشینه و فرهنگ و تاریخ گرگان یکی از علل زمینه ساز ایجاد تشکیل استان جدید در این منطقه بوده است.

اما در این بین هیچ گاه حق مطلب درباره پدر تاریخ گرگان که نوشته ها و پژوهش ها و البته سخنان شیوایش در معرفی گرگان ، نقش بسیاری در خودباوری اهل فرهنگ این دیار داشته ، ادا نشده است و این چهره بزرگ که تلاشش برای گرگان بدون دریافت کمترین کمک از ارگان ها و ادارات و نهادها بوده ، بدون های و هوی و تبلیغ ، در خلوت خویش و البته قدرناشناسی و بی تفاوتی ما و گاه ناسپاسی عده ای باز برای گرگان می نویسد و می نویسد و می نویسد.

محمدمهدی ایزدپناه

ایزدپناه ستاره بسکتبال گرگان ، کاپیتان تیم ملی ، مدیر فنی و سرمربی تیم های ملی جوانان و امید و بزرگسالان ایران و سوپر استار بسکتبال آسیا بوده است . در این بین هر چند موارد مذکور را می توان به عنوان موفقیت های ورزشی یک شهرستانی از شهر کم امکاناتی همچون گرگان آن هم در دهه 70 و اوایل دهه 80 ارزیابی کرد لیکن آنچه که ایزدپناه را ایزدپناه کرده است حس والای گرگاندوستانه وی بوده است.

ایزدپناه در سال هایی که همگان از او به عنوان یک نابغه باهوش و سختکوش در بسکتبال ایران یاد می کردند و تیم های متمول تهران و اصفهان سخت به دنبال جذب وی بودند ، علیرغم هزار نیاز مالی خود و خانواده ، حاضر نشد پیراهن تیم بسکتبال گرگان را از تن به در کند و تا زمانی که او را در گرگان می خواستند با جان و دل برای این دیار تلاش کرد و البته تلاش هایش سبب در رونق ماندن بسکتبال در گرگان و کشاندن هزاران جوان به سالن های ورزشی به جای بیغوله ها و طنین نام گرگان در آسمان بسکتبال ایران گشت.

ایزدپناه در چند سال گذشته علیرغم پیشنهادات متعدد مالی در عرصه سر مربیگری ، باز نیز نیمکت گرگان را انتخاب کرد لیکن در این بین حاشیه ها ، مشکلات کمرشکن مالی ، عدم تحقق وعده ها و .... در برهه هایی سبب نتیجه نگرفتن تیم شد و در این میان عده ای تازه به میدان آمده بی خبر از تلاش های ایزدپناه برای گرگان ، بدترین توهین ها را به وی کرده و از سویی دیگر ، ایزدپناه با این همه تجربه و دانش بین المللی بسکتبال امروز حتی عرصه ای برای آموزش نونهالان و نوجوانان گرگانی نیز نمی یابد.

هر چند که نقدهایی به ایزدپناه وارد است ، لیکن با او که هم صحبت میشوی چنان عشق به گرگان را در او شعله ور می بینی که با وجود این همه تلاش برای سرآمدی بسکتبال گرگان و زنده نگهداشتن چراغ این رشته دانشگاهی در این دیار ، باز از دِین و بدهی خود به گرگان دم میزند.

عبدالقیوم ابراهیمی

وی در سال 66 ، با کمک خیرین و نیکوکاران گرگانی و مسئولین وقت استارت فعالیت دانشگاه آزاد گرگان را در دو اتاق کوچک در ساختمان میرصادقی واقع در فلکه مازندران با پذیرش 60 دانشجو زد و در این بین با پیگیری و تلاش بسیار ، در گذر زمان ساختمان های اداری و آموزشی و رفاهی و ... دانشگاه را در خرگوش تپه ساخت.

دکتر ابراهیمی در سال هایی که دانشگاه آزاد گرگان بسان نهالی نوپا می مانست با وجود مدارج علمی از هیچ تلاشی برای بالندگی دانشگاه فروگذار نبود و در این بین گاه در غروب های پنجشنبه او را میتوانستی در امام زاده عبدالله بلندگویی در دست مشغول جمع آوری کمک از همشهریان برای تکمیل دانشگاه ببینی و گاه نیز مشغول حمل آجر و مصالح به دانشگاه با پژوی شخصی خود.

دکتر عبدالقیوم ابراهیمی موسس و بنیانگذار دانشگاه آزاد گرگان

یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه از روز اول تحصیلی اش می گوید که فردی را در حال رسیدگی به گل های محوطه دانشگاه دیده ، لیکن همان فرد را روز بعد در جلسه توجیهی دانشجویان جدید الورود با کت و شلواری در ردیف اول دیده و این سئوال برایش پیش می آید که " باغبان دانشگاه را به اینجا چه کار ؟ " و در این بین با پشت تریبون رفتن دکتر در لحظاتی بعد در می یابد که او دکتر ابراهیمی نامدار رئیس دانشگاه بوده است.

آری ، دکتر خود را وقف دانشگاه آزاد گرگان و علم آموزی فرزندان گرگان و ایران کرد و دانشگاهی که با تلاش های او و چهره هایی هجون زنده یاد رضایانی ها و ... نیات خیرخواهانه نیکوکاران شهر همچون ریحانی ها و ... بنا شد امروز علاوه بر تحویل هزاران تحصیلکرده به جامعه ، 8 هزار دانشجوی در حال تحصیل را در مقاطع کاردانی تا دکترا دارد و اینها محصول تلاش دکتر ابراهیمی و همراهانش بود که بی هیچ ادعایی عشق به سرزمین مادری شان گرگان در کلام و رفتارشان موج میزد و می زند.

پی نوشت یک : در دوره فعالیت مطبوعاتی ام با هر یک از این سه چهره گرگاندوست ، گفت و گوهای مفصلی داشته ام که از تولد تا به آن زمانشان را در بر می گرفت.

پی نوشت دو : مطمئنا به غیر از این چهره های گرگاندوست ، هستند افراد دیگری که هر یک با عشق شان به این دیار در جهت توسعه و پیشرفت گرگان از جهات گوناگون تلاش کرده لیکن حق مطلب درباره آنان نیز ادا نشده است.

پی نوشت سه ( بی ربط به متن ) : خدا را شکر که باران آمد.

 

 

/ 12 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امید اقبال

سلام اشاره جالبی بود.ایزدپناه ستاره همیشه درخشان بسکتبال ایرانه.این افتخار رو داشتم که دوران دانشجوییم باهاش همکلاس بودم و البته هر دومون زیر سایه دکتر ابراهیمی ریاست وقت دانشگاه درس خوندیم.زحمات جناب معطوفی هم بر کسی پوشیده نیست. تشکر از شما بابت این پست.

دائمی

سلام علی اقا ایول از معرفی این سه نفر راستی کاش می گفتی مهندس ایزدپناه فارغ التحصیل دانشگاه ازاد گرگان در رشته کشاورزی می باشد و یکی از هزاران و شاید دهها هزار شاگرد دکتر ابراهیمی دوهفته پیش مصاحبه مفصلی کردیم با دکتر ابراهیمی راجع به شکل گیری دانشگاه ازاد گرگان که قرار است در کتاب تاریخچه دانشگاه ازاد گرگان چاپ شود

گرگان امروز

از خدا می خواهیم این ستارگان تابناک گرگان زمین را حفظ نماید .... مستدام باد سایه ی ایشان بر سر این شهر و دیار....و ممنون از شما بخاطر اینکه همواره در قدردانی از بزرگان شهرمان کوشا هستید.[گل]

گنجي

سلام جناب نصيبي گرامي خوشحاليم كه دوستناني چون شما هر از چندگاهي يادي از افراد تلاشگر استان مي كنيد و آنها را به جامعه مغرفي مينماييدو يا بهتر بگويم ياد آورميشويذ از همينجا خسته نباشيد به همه خدمتكاران استان عرض كرده و توفيق همگان را خواستارم.

آقا بزرگ

سلام علی جان: همه ما خاطرات خوب و شیرینی از این سه تن داریم. به خصوص از دکتر ابراهیمی عزیز که هنوز وقتی از دانشگاه آزاد گرگان صحبت میکنه انگار داره از یک فرزند عزیزش حرف میزنه. هر چی حرف و کلمه هست بقای عمرشون.

گرگان نامه

از اینکه گنجینه های گرگان زمین را بیشتر معرفی می کنید ممنونم ........[گل][گل][گل]

گرگان نیوز

خیلی عالی بود[گل] درود بر شما و گرگان دوستان عزیز

سعید

کاشکی روزمرگی های بی پایان ما اجازه می داد واقعیتها را بهتر ببینیم . کاشکی همین روزمرگیها اجازه می داد قدر سرمایه های شهرمان را بیشتر بدانیم و دست آنهایی که در صدد ریشه کن کردن تاری گرگان را دارند را با تبر تعصب قطع کنیم . راستی شاید بی ربط باشد ولی باید گفت عجب کاری کرد باران که نگذاشت بی کفایتی خیلی ها در مورد خاموش کردن آتش شهره عام و خاص شود....

مصطفی محمودی

در آزمایشگاه بیماری های گیاهی یادم هست هروقت زیر میروسکوپ تصویر درستی از یک عامل بیماری پیدا می کردیم دکتر ابراهیمی را صدا می کردیم می آمد می گفت: فتبارک الله احسن الخالقین شما امروز دلت پاک بوده که این و دیدی!! وقتی هم در کلاس گیاهشناسی می خواست اسمهای علمی رو به ما یاد بده با مثالهای طنز و با مزه اسم اون گیاه و به یک اسم یا اصلاح فارسی یا محلی ربط می داد... تنش به ناز طبیبان نیازمند مباد.