نقدی بر پنج ماه فعالیت شهردار جدید گرگان / تکرار تجربه گذشته یا نوآوری؟

علی نصیبی، وبلاگ گرگان ما: شهرداری ها به جهت ساختار، ملموس بودن خدمات، داشتن جامعه هدف گسترده، و ... عملکردشان بیش از سایر نهادها مورد ارزیابی عمومی قرار می گیرد.

شهرداری گرگان نیز از این قاعده مستثنا نبوده و از گذشته تا به حال و در زمان تصدی این منصب توسط شهرداران مختلف، در محافل گوناگون شاهد نقدها و ارائه نظرات اقشار مختلف مردم درباره شیوه عملکرد این نهاد بوده ایم.

در این بین بیش از پنج ماه  از تکیه حسین صادقلو بر این منصب می گذرد. پس از تصمیم اکثریت شورای شهر گرگان مبنی بر انتخاب ایشان به عنوان شهردار، وی بعد از ماه ها کش و قوس، از سه شنبه 8 بهمن 92 فعالیت خود را آغاز تا به عنوان متولی عمران و آبادانی شهر مستعد و ریشه دار گرگان، زمینه ساز حرکت این دیار به سوی توسعه باشد.

عکس: ابوطالب ندری / خبرگزاری مهر

هر چند که از شروع کار صادقلو در شهرداری گرگان، تنها پنج ماه میگذرد و این مدت، زمان مناسبی برای ارزیابی عملکرد وی نیست لیکن با توجه به تاثیرات فعالیت شهرداری در عمران و آبادانی و البته پویایی و نشاط شهری، نقد منصفانه عملکرد ایشان و تیم  وی، می تواند ارزیابی مناسبی را در اختیار صادقلو و تیم کاریش و نیز شورای شهر گرگان برای برنامه ریزی در ماه های آینده قرار دهد.

بماند آنکه اعتقاد داریم باید به صادقلو فرصت داده تا هر آنچه که در طی سال های گذشته آموخته در فضایی مبتنی بر آرامش در گرگان پیاده کرده تا به مدد تجربه پیشین و بهره گیری از نقدها، در آینده ای نه چندان دور، زمینه ساز آبادانی بیش از پیش گرگان شود.

از آن سو صادقلو نیز می بایست در این منصب، برخی حصارهای خیالی را از دور خود  و تیم برنامه ریزش دور کرده و با استفاده از نظرات کاربردی همه دلسوزان اهل فن، زمینه بهره گیری از خرد جمعی در اداره شهر را فراهم نماید.

در این بین وبلاگ گرگان ما به عنوان یک رسانه در فضای مجازی، بنا بر وظیفه خود به بیان برخی نقاط قوت و ضعف عملکرد شهردار گرگان پرداخته و در این مسیر از نظرات موافق و مخالف خوانندگان نیز استقبال می کند.

***

- اهتمام صادقلو به تمرکز شهرداری بر اجرای پروژه های نیمه تمام شهری همچون روگذر ترمینال "میدان شهید قندهاری" و کار شبانه روزی پیمانکار در این راستا قابل تقدیر است. از آن سو تاخیر در بهره برداری از برج گرگان میدان بسیج، عدم آغاز عملیات اجرایی پروژه تله کابین، و ... از نکات منفی در تحلیل عملکرد وی به شمار می رود.

- انتصاب یک خانم تحصیلکرده "مهندس فاطمه کاویانی" به عنوان شهردار منطقه دو گرگان نشانگر توجه وی به جامعه بانوان و سهیم کردن زنان توانمند در چرخه مدیریت شهری است.

- آزادسازی برخی املاک جهت استفاده عمومی در برخی مناطق همچون محدوده شهربازی ناهارخوران از اقدامات مثبت صادقلو بوده لیکن نگرانی هایی درباره تغییر کاربری برخی اراضی مناطق گردشگری وجود دارد.

- استفاده از نیروهای شهرداری در مناصب مدیریتی از اولویت های صادقلو بوده که به نظر مناسب می نماید. لیکن شایسته است صادقلو استثنائاتی را نیز در این زمینه قائل باشد. بماند آنکه در انتصاب های ماه های گذشته شهرداری، گاه شاهد استفاده از برخی چهره های سنتی امتحان پس داده بودیم که می توان از آن به عنوان  واپس گرایی یاد کرد.

شهرداری گرگان

- اقدامات شهرداری در جهت زیباسازی شهری بیشتر از قبل بوده لیکن تا رسیدن به نقطه مطلوب شاهد فاصله هستیم.

- جدیت و پشتکار دو مولفه مثبت صادقلو می باشد لیکن باید به گونه ای رفتار شود که از جدیت به بسته بودن تعبیر نشود.

- حضور شهردار در رویدادهای مرتبط با گرگان، شهر محل فعالیت وی کمرنگ است. هر چند شاید ایشان مدعی صرف تمام وقت خود به کار در شهرداری و تمرکز خدمت به شهروندان باشد لیکن ایشان باید بداند حضور وی در رویدادهای مهم فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و ... گرگان، به شناخت وی از شهر و به تبع آن اداره بهتر شهر کمک شایانی خواهد کرد.

- هنوز تکریم شایسته ارباب رجوع و شهروندان در شهرداری صورت نمی پذیرد.

- شهرداری همچنان در جذب سرمایه گذار پروژه های شهری ضعیف عمل می کند.

- هنوز کارشناسان و واحدها و نواحی و ... شهرداری، فاقد برنامه تعریف شده کاری (سه ماهه، شش ماهه و یک ساله) برای بهبود شاخص های شهری در طی دوره های زمانی مشخص بوده و در عین آنکه ارزیابی مناسبی از عملکرد نیروها صورت نمی پذیرد بیشتر تمرکز کاری بر روی فعالیت های روزانه یا بهتر بگوئیم روز مره است.

- تمرکز شهرداری در دوره جدید کاری بیشتر بر روی مباحث عمرانی بوده که قابل تقدیر است لیکن از آن سو شهردار نه به حد معمول بلکه بسیار کمتر از متوسط به مباحث فرهنگی توجه داشته که این در مقایسه با گذشته نقطه ضعفی در کارنامه شهرداری است. 

- اهتمام به اجرای پروژه های زیربنایی همچون دیواره سازی رودخانه ها از اقدامات اصولی ابراهیم کریمی در زمان تصدی مدیریت شهرداری بوده است. هزینه کرد در جهت اجرای پروژه های این چنینی هر چند که شاید به چشم نیاید لیکن با توجه به ضروری بودن این اقدامات، از کارهای ماندگار شهرداری است که امید داریم صادقلو در این منصب، علاوه بر فعالیت در جهت زیباسازی شهری و ...، از اجرای پروژه های زیربنایی و ... غافل نشود.

- شهرداری نتوانسته ارتباط لازم را با نخبگان شهری برقرار نماید. برگزاری جلسات منظم و مستمر با نخبگان شهری در زمینه های مختلف و استفاده از نظرات آنان در رابطه با مباحث توسعه شهری از جنبه های گوناگون میتواند یاریگر صادقلو در اداره شهر باشد.

- صادقلو برای ایجاد تحول، نیازمند بهره مناسب از تجربه مدیران شهری گذشته بوده و از این رو بدون توجه به حرف و حدیث ها، برگزاری جلسات با شهرداران گذشته گرگان همچون ابراهیم کریمی با بیش از 10 سال سابقه فعالیت به عنوان شهردار، اعضای سه دوره پیشین شورای شهر، شهرداران گذشته مناطق، و ... را می بایست در دستور کاری خود قرار دهد.

علیرغم همه نقاط قوت و ضعف صادقلو در ماه های گذشته، اعتقاد داریم ارزیابی ها از عملکرد وی چه مثبت چه منفی، مقطعی بوده و برای اعلام نظر درباره شیوه کار وی باید بسیار بیش از این به او فرصت داد.

/ 0 نظر / 24 بازدید