گرگانیان نامدار عالم موسیقی و سینما در سرزمین مادری

گرگان در این روزهای گرم و کشدار تابستانی میزبان محمدرضا لطفی و هدیه تهرانی دو فرزند پرآوازه خود در عالم موسیقی و سینما بود.

محمدرضا لطفی گرگان

 

هدیه تهرانی گرگان

محمدرضا لطفی استاد نامدار موسیقی سنتی ایران نزدیک به پانزده روز است که در گرگان حضور دارد لیکن به دلیل آنکه به گفته خود این روزها در استراحت به سر می‌برد از انجام فعالیت‌های کاری خودداری و حتی پیشنهاد روزنامه نگاران گرگانی جهت گفت و گو را نپذیرفته است.

لطفی که در سال 1325 در گرگان متولد شده به تشویق برادر بزرگترش آموزش تار را در گرگان آغاز و در سال 1342 استعداد خود را با کسب جایزه نخست در جشنواره موسیقیدانان جوان نمایان ساخت.

نوازنده تار و سه تار، نواساز و مدرس، محقق و مولف که اعتقاد دارد گرگان او را موسیقیدان کرده در سال 1364 در اوج شهرت در بین ایرانیان ، به خارج از کشور مهاجرت و زمینه ساز آشنایی جهانیان با موسیقی سنتی ایران شد.

وی که در سال 1384 پس از بیست سال دوری از وطن به ایران بازگشت بارها در گفت و گوهای متعددش ابراز علاقه کرده در گرگان شهری که طبیعت و مردمانش بر او تاثیر بسیاری گذاشته اند به فعالیت هنری بپردازد لیکن این موضوع به دلایل مختلف از جمله عدم پیگیری مسئولان به تاخیر افتاده و لطفی تنها در سال ٨٧ به همراه گروهش به اجرای چند شب برنامه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی پرداخته است.

هدیه تهرانی بازیگر سرشناس سینمای ایران که ریشه‌ای گرگانی دارد نیز هفته پیش چند روزی را در سرزمین مادری خود گرگان سپری کرد.

 هدیه تهرانی با وجود آنکه سعی بسیاری در حضور بی سر و صدا و ناشناس‌گونه در این دیار داشت لیکن ترددهای وی در خیابان های شهر از چشم گرگانیان تیزبین پنهان نماند.

ولی‌الله‌خان جوادیه تهرانی پدربزرگ هدیه تهرانی (از سمت پدر) که مکانیک ماشینهای سنگین بود سالها پیش به گرگان مهاجرت و در این شهر رحل اقامت می‌افکند. رضا جوادیه تهرانی پدر هدیه در گرگان چشم به جهان گشوده و در عنفوان جوانی و سکونت در باغشاه گرگان با خانواده میرزایی که از گرگانیان اصیل بودند وصلت میکند.

پس از مدتی این خانواده به تهران مهاجرت و در سال 1351 هدیه در پایتخت متولد میشود.

با بروز مسائلی پدر هدیه به گرگان بازگشته و دوباره در این دیار ساکن و ازدواج مجدد نموده و اکنون نیز در گرگان روزگار میگذراند.

خانم میرزایی مادر هدیه از سالهای دور سالی دو تا سه بار به جهت دیدار با آشنایان و بستگان در خاستگاه خود گرگان حضور می‌یابد.

در این بین در سال ‌های اخیر رفت و آمد هدیه تهرانی به گرگان نیز افزایش زیادی یافته و وی هراز چند گاه یکبار به صورت ناشناس در این دیار حضور یافته و چند روزی را در سرزمین مادری خود سپری میکند.

هدیه تهرانی که بازی در فیلمهای سینمایی سلطان، غریبانه، شوکران، پارتی، آبادان، دنیا، قرمز، دختر ایرونی، چهارشنبه‌سوری و ... را در کارنامه دارد در سال 77 سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فیلم فجر را به جهت بازی خیره‌کننده در قرمز دریافت کرد. کسب جایزه از جشنواره پیونگ یانگ به خاطر بازیش در پارتی در سال 81، و کسب سیمرغ بلورین جشنواره چهاردهم فیلم فجر و تندیس زرین دهمین جشن خانه سینما برای بازی در چهارشنبه‌سوری طی سالهای 84 و 85 از دیگر افتخارات اوست.

عکاسی ، ساخت جواهرآلات، دکور صحنه و مهارت در رشته‌های ورزشی همچون شنا و سوارکاری از دیگر توانایی‌های هدیه تهرانی است.

/ 7 نظر / 29 بازدید
RaSo0l

خط اولتون رو که خوندم فکر کردم اسم هدیه تهرانی رو اشتباه نوشتید یا منظورتون یه هدیه تهرانیه دیگست !!!! جالب بود !! نمیدونستم هدیه تهرانی اصالتا گرگانیه !!

مهران

آقا ما خیلی مخلصیم . نگی به یادتون نیستیم . هر جا هستید موفق باشید . مطمئنم که به این دو هنرمند خیلی خوش میگذره [گل]

اهورا مزدا

شنیده بودم خانم هدیه تهرانی هرازچندگاهی تشریف میارند گرگان ولی نمیدونستم دلیلش اینه . . . . . فکر میکردم دلیل دیگه ای داره . . . . [چشمک]

عبدالله شاهینی

[گل]

جامه دارن

علی جان خوشحالم که حامد حسنی خورشیدی عکاس برگزیده کشوری شد . این افتخاریست برای ما که چند صباحی با او بوده ایم...