سهم اقتصاد گرگان از گردشگران تابستانی

شهر پر از مسافر است. شب ها در ناهارخوران، میدان بسیج، محوطه امامزاده زیارت و ... جای سوزن انداختن نیست و به سختی محوطه‌ای هر چند کوچک برای اتراق پیدا میشود.

اما آیا حضور این همه مسافر در گرگان سبب چرخش سریعتر چرخ اقتصاد این دیار نیز می گردد؟ آیا همچون دیگر شهرها ، در گرگان نیز زمینه برای هزینه کردن مسافران فراهم است؟

تصور میکنم پاسخ این سئوالات " نه " باشد. آری ما چندان یاد نگرفته ایم که از مسافر و گردشگر سود اقتصادی ببریم و از این رو نصیب ما از صنعت گردشگری ،  مسافرانی هستند که یا از شرق به قصد استفاده از دریا و ... عازم سواحل گیلان و مازندران میشوند و یا آن عده که از مرکز و ... جهت زیارت حرم امام رضا (ع) از این دیار میگذرند و با شبی اقامت ساده و کم هزینه در کنار پارکی جنگلی و ... ، و بر جا گذاشتن مقداری زباله و ... از منطقه می روند.

عدم ایجاد تاسیسات تفریحی و گردشگری مناسب در منطقه علیرغم وجود زمینه های کافی ، عدم معرفی شایسته و بایسته این دیار به هموطنان با وجود اقلیم های متنوع  ، و ... سبب شده مسافر به گرگان و استان تنها به عنوان یک معبر گذر از سر اجبار و نه مقصد جهت ماندگاری نگاه کرده و بدین خاطر ، استان حداقل نصیب اقتصادی را از گردشگران می برد.

سالهاست که از زبان این و آن وعده راه اندازی " تله کابین ناهارخوران " ، " شهربازی مجهز" ، " باغ گل و پرندگان " ، " دهکده صنایع دستی "  ، " احیای خانه های تاریخی " و ... را می شنویم که در صورت تحقق ، میتواند گردشگر اهل هزینه کردن را به حضور لااقل یک شبانه روزه در گرگان ترغیب کند. حضوری که میتواند در رونق فعالیت آژانس های مسافرتی ، هتل ها ، سالن های غذاخوری ، شبکه حمل و نقل و ... گرگان بسیار موثر باشد.

شاید تعجب کنید اگر بدانید که درآمد سالانه استان همجوار مازندران از گردشگری 350 میلیارد تومان و به ازای هر گردشگر 58 هزار تومان است،توجه کنید 350 میلیارد تومان. در حالی که به گواه بسیاری از هموطنان ، منش اجتماعی، فرهنگ و ... گرگانیان در برخورد با گردشگران و مسافران ، بسیار پسندیده و شایسته یک میزبان ایرانی بوده که این به خودی خود به همراه تنوع جاذبه ها ، یکی از پیش زمینه های لازم جهت توسعه گردشگری است.

/ 3 نظر / 7 بازدید
شهروند گرگانی

سلام جناب آقای نصیبی عزیز ببینید بحث سر این است که یک عده ای از عمد و با هدفی مشخص نمی خواهند و نمی گذارند که گرگان پیشرفت کند (در همه زمینه ها) چرا ؟؟ چون اگه قرار باشه مثلا مواردی که عرض کردید در گرگان احداث شود پس از کجا 350 میلیارد تومان را در بیاورند . آنها حتی حاضرند با هزینه کردن از جیب خودشان ، ناهارخوران و هزارپیچ را در آتش بسوزانند یا جلوی اجرایی شدن طرح های گردشگری گرگان را بگیرند (به هر بهانه ایی) تا مبادا 350 میلیارد درآمدشان بشود 300 میلیارد تومان . حیف از این مناطق گردشگری و حیف از این تاریخ و فرهنگ گرگان ....

patrik

من یه جنوبیم...چهار سال متوالی هست که میان گرگان و متوسط 3 تا 1 هفته میمونم...تو این چهار سال این شهر تغییر چندانی نکرده!مکان تفریحی کمه...در واقع نیست..سینما و پارک چیزی نیست که یه گردشگر دنبالش باشه!بقول خودت اگه یه تله کابین رو ناهار خوران بود!!!هر سال من میان ناهار خوران هیچی عوض نشده!!امسالم مهر میان و میدونم این شهر همونی هست که بود!حتی نمیشه 4 تا سوقاتی محلی تهیه کرد!من امسال با دوستام میان ولی دریغ از یه هتل متوسط که ببرمشون اونجا!خوشحال میشم به وب من بیاید و به صورت کامنت خصوصی با من تبادل نظر کنید

سلام آقای نصیبی : با نظرتون کاملا موافقم.ولی باید دید ریشه عدم پیشرفت در استان چیست و چه می توان کرد؟شاید نادیده گرفتنها توسط مسوولین عزیز استان و... [متفکر] این را می دانم که در کشور عزیزمان فقط انسانها زنده اند و بویی از زندگی گردن نمی آید.