تالار فخرالدین اسعد گرگانی جامه نو می‌پوشد

  تالار فخرالدین اسعد گرگانی که در زمینی به مساحت یک هکتار حدود ٣٠ سال پیش احداث شده و به نوعی نماد فرهنگی گرگان زمین محسوب میشود این روزها وضعیت چندان مساعدی ندارد.             

تالار شهر گرگان علاوه بر اینکه با برگزاری متعدد همایش‌ها و سمینارهای ادارات از سویی و نیز برگزاری معدود برنامه‌های فرهنگی در آن کاربری اصلی خود را از دست داده است ،نیاز به تعمیرات و نیز تجهیز به فناوری‌های جدید هم دارد.

                         

تالار فخرالدین اسعد گرگانی که با کنسرت جواد داوری نوازنده گرگانی چیره‌‌دست سنتور فعالیت خود را آغاز و سپس یک سال بعد با اجرای برنامه محمد رضا لطفی و شهرام ناظری به طور رسمی افتتاح شد، به قولی استانداردترین سالن تئاتر ایران در کنار تالار وحدت تهران است.

گفته میشود به جهت فرهنگ‌خیز بودن گرگان زمین و نیز موفقیتهای پی در پی هنرمندان گرگانی در جشنواره‌های مختلف ، این تالار در رقابت شیراز با گرگان در شهر ما که آن سالها حتی مرکز استان هم نبود ساخته شد.

زمین تالار فخرالدین اسعد گرگانی که در نزدیکی دروازه زیبای لشگر گرگان قرار دارد پیش از این به عنوان زمین کشاورزی ارتش مورد استفاده قرار میگرفت و البته خانه‌هایی نیز به صورت پراکنده در آن ساخته شده بود.

تالار استراباد دارای امکانات کامل دکور، سیستم نورپردازی و صوتی استاندارد، جاسازی برای استقرار گروه‌های بزرگ کنسرت، عمق 17 و ارتفاع 15 متری صحنه،  530 نفر ظرفیت، طراحی داخلی بسیار زیبا با استفاده از لوسترهای فرانسوی و آینه کاری و ...، طرح باغ حیاط، و ... محیطی شکیل و در خور شان گرگان زمین است.

چند سال پیش نیروی انتظامی قصد داشت در مقابل نمای ساختمان تالار فخرالدین اسعد گرگانی اقدام به ساخت پاسگاه نماید که البته با پیگیری برخی نشریات و خبرگزاریها و نیز همراهی برخی مقامات محل ساخت پاسگاه تغییر تا از بروز فاجعه‌ای جلوگیری شود. هر چند که محل فعلی پاسگاه مذکور هم تا حدودی نمای تالار فخرالدین اسعد گرگانی را کور کرده است.

لازم به ذکر است در سفر دوم هیئت دولت به استان،سه میلیارد ریال برای بازسازی تالار گرگان زمین مصوب شد. در این بین با وجود گذشت بیش از شش ماه از این مصوبه، منتظری مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان از آغاز عملیات بازسازی تالار از فروردین 88 خبر داده است.

گفته میشود بازسازی صحنه، دکور، تجهیز سالن آمفی تئاتر، راه اندازی سیبستم پخش سینمایی، بازسازی نمای بیرونی، و ... از پروژه‌های مدنظر است.

البته با واگذاری زمینی در بلوار شهید صیاد شیرازی گرگان به ارشاد جهت ساخت تالار بزرگ فرهنگی هنری گرگان، اهالی این دیار انتظار دارند هر چه زودتر عملیات ساختمانی این مجتمع هم آغاز شود.

 

/ 0 نظر / 24 بازدید