بار دیگر {گرگان} شهری که دوست می‌داشتم

پدر، من باغهای نارنج شهرم را دوست دارم. .........در! بگذار به شهری بازگردم، که نخستین خندیدن‌های شادمانه را به من آموخت و نخستین گریستن‌های کودکانه را، شهری که مرا به خویش می‌خواند. همچنان که فانوس‌فروش دوره‌گرد کودکان را.


هر چند که نادر ابراهیمی، ناشر برگزیده آسیا و نخست‌جهان از جشنواره‌های آسیایی و جهانی تصویرگری کتاب کودک، برنده جایزه نخست تعلیم و تربیت یونسکو در زمینه ادبیات کودکان، نویسنده برگزیده ادبیات داستانی بیست سال بعد از انقلاب، نویسنده صدها مقاله تحقیقی و نقد، و دهها داستان و رمان و نمایشنامه، در کتاب بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم  به نام گرگان اشاره نکرده، لیکن هر که این عاشقانه آرام را میخواند درمی‌یابد که داستان متعلق به شهر زیبا و پر راز و رمز گرگان است.


آلوچه باغ ،خیابان ملل شده است. دوست‌داشتن در خیابان ملل چقدر مشکل است. .....دیگر باران بر سفالها صدا نمی‌کند. زنی بچه‌اش را ایستاده کتک می‌زند، خیابان ملل در تصرف پنجره‌های نو، از درختان نارنج جدا میشود.

paint12.jpg

نادر ابراهیمی در فروردین ۱۳۱۵ در تهران دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرهای گرگان، مشهد و تهران گذراند و سرانجام به دانشکده حقوق تهران راه یافت. ولی پس از مدتی تحصیل در این رشته را رها و به سراغ رشته زبان و ادبیات انگلیسی رفت.ابراهیمی زندگی پرفراز و نشیبی داشته و مشاغل گوناگونی را تجربه کرده است. تعمیرکار، خواننده، نقاش، ایرانشناس، ویراستار، کوهنورد، آهنگساز، مشاور وزیر، مدیرعامل شرکت، سریال‌ساز، کتابفروش، صفحه بند، محقق، لباس‌فروش،آوازخوان، استاد دانشگاه و ... . و در این بین وی در دیار ما گاه بر سر مزرعه‌ای کارگری کرده و گاه در اوایل انقلاب در مقابل محل نمازجمعه گرگان کتابش را عرضه میکرده است.

 اما به اذعان بسیاری، شاهکار بزرگ ابراهیمی همان کتاب بار دیگر شهری که دوست‌میداشتم است. عاشقانه‌ای که در جای‌جای آن میتوان عشق زیبای نگارنده به این دیار و نیز هلیا نامی‌را یافت.کتابی که به چاپ بیستم نیز رسیده و بسیاری از ایرانیان در سایت‌ها و وبلاگ‌ها از آن به عنوان مورد علاقه‌ترین کتاب خود نام برده‌اند.nader1.jpg

نادر ابراهیمی در این کتاب از عشقی سخن میگوید که در این راه حاضر است همه آنچه را که فداکردنیست در این راه فدا و همه چیز را تحمل کند، اما حقارت را نمیپذیرد و برای هیچکس زانوان خود را خم نمیکند. 

اما نادر ابراهیمی، آنکه از فحوای کلامش در بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم بر‌می‌آید عشقی بسیار به گرگان و فضای خاص پیشین آن داشته، چندین سال است که به دلیل ابتلا به بیماری آلزایمر خانه نشین بوده و مجالی برای به پایان رساندن دهها کار نیمه‌تمامش ندارد.

/ 10 نظر / 13 بازدید
حسین اکبری نودهی

بسم رب الحسین ( این الطالب بدم المقتول بکربلا ) اللهم عجل لولیک الفرج -------------------------- سلام و عرض ادب به محضر شریف شما امیدوارم همواره در راه ترویج اندیشه های ناب گام برداشته و در این مسیر موفق و پاینده باشید . ----------------------------------------------------- چند نکته قابل تأمل : زنگ تفریح دنیا ؛ گذرا می باشد . زنگ بعد ؛ حساب داریم !! در طوفان حوادث ؛ با خدا بودن کارگشاست نه (ناخدا بودن) امروز اولین روز از باقیمانده عمر ماست ... قاضی روز جزا ؛ خود ؛ شاهد اعمال ماست . -------------------------------------------------------- و یک نکته ی دیگر : ( فاطمیه وعاشورا مولود به فراموشی سپردن غدیر خم است . ) اگر غدیر خم .... ای کاش ..... ---------------------------------------------------------- به کلبه فرهنگی ام بیائید و با نظرات ارزشمندتان راهگشایم باشید . www.nodehaki.blogfa.com یاعلی ... و همواره با علی بدرود تا درودی دیگر --------------------------------------------

نگار نوجوان

شهری که مرا به خویش می خواند، همچنان که فانوس فروش دوره گرد، کودکان مشتاق را... شهر آواز نیست که رهگذری به یاد بیاورد، بخواند و بعد فراموش کند. انسان در خاک می روید چون گیاه و در خاک می میرد ... هلیا! خشم زمان من بر من مرا منهدم نمی کند. من روحِ جاری این خاک ام. من روان دائم یک دوست داشتن هستم.

نگار نوجوان

این کتاب که محبوب من هم هست را دو تا دارم. یکی گرگان و یکی هم برده ام انجا. که با خواندنش خودم را در گرگان حس کنم. شهر ها را نبود ما غریب نمی کند. شهرها در فقدان انسان امتداد می یابند. اما حس می کنم وقتی که نیستم گرگان هم برای من دلتنگ میشه!!

جامه دران

علی عزیز دردوره جوانی تمامی آثار نادر ابراهیمی را مطالعه نموده ام ضمن احترامی که برای نظر شما پیرامون کتاب بار دیگر شهری که دوست می دارم و این که کتاب فوق شاهکار ابراهیمی است . باید به اطلاع شما برسانم آتش بدون دود از کتاب های ماندگار ادبیات ایران است . اگر چه در این روزهای سخت و طاقت فرسا دیگر کسی کتاب نمی خواند اما ...اگر وقت داشتی هفت جلد آتش بدون دود را بخوان برادر ...!

یاسر انصاری

[گل]

الهه موسوی

و چه زیبا ابراهیمی وصیت کرده که پس از مرگش او را در ناهارخوران گرگان , زیر قطعه سنگی سیاه و ساده و نیز یک درخت بهار نارنج دفن کنند . عمرش طولانی و پرعزت باد...[گل][گل][گل][گل][گل]

الهه موسوی

راستی آقای نصیبی عزیز , کتاب یک عاشقانه آرامش را خوانده اید ؟ هر چند به بار دیگر شهری... نمی رسد اما در جای خود شاهکاری است .[گل]

مهدی

بارها این شاهکار را خواندم و چه زیباست این عشق من با تو عاشق شدم نادر ابراهیمی ای استاد بزرگ..اینک در میان ما نیستی ولی یاد و آثارت همیشه کنار ماست روحت شاد

حميد

نادرابراهيمي درگذشت