آن مرد ژولیده

با دوستم که بعد از ازدواج ساکن گرگانجدید شده کاری دارم. هوا نسبتا خوب است پس قصد میکنم در شهر قدم زده و سلانه سلانه به سوی او روم.

از گلشهر تا گرگانجدید از کنار خانه ها و مغازه ها و آدم ها میگذرم. آدم ها ، یکی میخندد یکی سر به پایین دارد دیگری اخم کرده و آن یک دیگر سخت مشغول فکر است.

پیاده روی کمی آرامم میکند . به گرگانجدید میرسم و از کنار جگرکی و بستنی فروشی سر نبش ، کتابفروشی کوروش زاده و مسجد قائم میگذرم و روانه خیابان هفتم میشوم.

از گوشی تلفن همراهم به دوستم زنگ زده و از او میخواهم که به بیرون خانه بیاید . در مقابل اصرارش برای آمدن به درون منزل مقاومت میکنم و دقایقی بعد در داخل کوچه ای  فرعی از گرگانجدید هفت  با یکدیگر هم صحبت میشویم.

در حین صحبت چشمم به مردی که سر کوچه در درون مخزن زباله خم شده ، می افتد. ... مرد جست و جویش در درون مخزن که تمام میشود به سمت ما می آید.

- " سلام آقایون . خسته نباشید . عذر میخوام مزاحمتون شدم ، شرمنده ام . من شب ها توی یه خرابه ای همین اطراف میخوابم . هوا خیلی سرد شده و هیچی ندارم که بندازم روم. میشه اگه پتوی کهنه ای دارید به من بدهید. "

من و دوستم فرشید به هم نگاه میکنیم. به فرشید میگویم اگه پتوی اضافی یا لحافی چیزی دارین بهش بده.

فرشید به سمت خانه میرود و من سعی میکنم با مرد که لهجه ای تهرانی دارد هم صحبت شوم.

=  " رئیس کجایی هستی ؟ "

- " بچه تهرانم آقا ."

= " پس اینجا چیکار میکنی ؟ "

- " ده یازده سال پیش آمدیم گرگان برا ساخت پل هوایی روبروی .... . اینجا خاطرخواه شدم و زن گرفتم . اما پام لغزید و افتادم تو کار مواد . آلوده آلوده شدم و این شد سرنوشتم."

یک هزار تومنی به سمتش میگیرم و میگویم بگیر برای شامت . ابتدا قبول نمیکند و با اشاره به کیسه اش میگوید : " نه دو تا تی تاپ دارم . "

بالاخره در مقابل اصرارم کوتاه می آید و پس از گرفتن پول دوباره ادامه می دهد که " چندین و چند بار سعی کردم ترک کنم اما نشد که نشد از متادون درمانی و کمپ بگیر تا مامان درمانی و چلوکباب درمانی "

با خودم فکر میکنم که این دو اصطلاح آخر دیگر چه صیغه ایست که ادامه میدهد و میگوید : " حتی یکبار یک سال و نیم پاک پاک بودم اما دوباره گرفتار شدم. "

میپرسم تو جمع این گروه های NA رفته ای ؟ و طرف که گویی اطلاعات زیادی دارد میگوید : خدا بیامرزه پدر مادر فروهر ( بنیانگذار NA ایران ) را . همون دفعه هم که ترک کردم از تاثیرات NA بود.

میگم : " شما از من بزرگتری و شاید خیلی هم دنیادیده تر . شاید آخر راهی که شما گرفتارش شدی مرگ توی یکی از خرابه هایی باشه که شب توش میخوابی . اما یه تکان محکم به خودت بدی حله "

گرم همین صحبتها بودیم که فرشید با یک پتوی دو نفره آمد و آنرا تحویل مرد داد. مرد سر از پا نمیشناخت . گویی کلید آپارتمانی مبله را به او داده اند. دستهایش را رو به بالا گرفت و شروع کرد به دعا برای فرشید و من و خانواده هایمان.

مرد هنگامی که در حال رفتن بود گفت : " یک هفته دیگه میخوام برم خودمو کمپ معرفی کنم "

با خودم میگویم چرا یک هفته دیگر ، چرا فردا نه . چه توجیهی است برای نرفتن و یک هفته دیگر آواره بودن ؟

به فرشید میگویم : دمت گرم . ایول . ایشاالله ثمره اش رو ببینی.

فرشید نیز در حالی که همان لبخند مخصوص خودش را روی لب دارد میگوید : علی قسمت را میبینی ؟ تو میتانستی با تاکسی بیای و سریع منو ببینی و بری . اما پیاده آمدی و گیر دادی که بالا نمیای و دم درب میخواهی با من صحبت کنی . همون موقع این طرف از اینجا رد میشود و به ما رو می اندازد و قسمت ما این میشود که به او کمک کنیم.

میگویم : آره قسمت و تقدیر ، این یارو با هنرش میتوانست الان یک صنعتگر بزرگ و پولدار باشد با خانه ای شیک ، یک سانتافه و الان به جای همدم شدن با گربه ها و ... ،کنار بچه هایش باشد ولی حیف .

- آره حیف ، حیف که بعضی وقتها قدر خودمون رو نمیدانیم.

  

/ 6 نظر / 7 بازدید
نیمه مست (بهروز)

دلا غافل ز سبحانی چه حاصل... اسیر نفس شیطانی چه حاصل... بود قدر تو افزون از ملائک، «تو قدر خود نمی‌دانی، چه حاصل...»

بچه شهر

علی آقا شما که دست به خیرت ملسه یه لحافی لباسی چیزی برای بعضی تازه کارشناس ها بخر تا در مورد چیزهایی که از اون سر در نمی اورند نظر ندهند. از این حرفها گذشته خیلی باحالی ....

اهورا مزدا

با خواندن مطلب زیبای شما این جمله دوباره به ذهنم اومد که اکثر اوقات به خودم میگم . . . . چرا از خود نمیرویی . . . بهار است .

الهه

متاسفانه تعداد این جور افراد داره زیادتر میشه و دولت هم کاری براشون نمیکنه درسته که ما باید هر کاری از دستمون بر بیاد انجام بدیم ولی این دولت هست که باید دست این نیازمندان رو بگیره و معتادان رو هم سر و سامون بده. البته لطفی نمیکنه. وطیفه شون هست. از جیب خودش هم مایه نمیگذاره خدا به این بنده خدا هم کمک کنه

اﻣﻴﺮ ﺣﺴﻴﻦ

ﺳﻼﻣﺘﻲ ﺑﺮﻭﺑﭻ ﮔﺮﮔﺎﻥ و ﮔﺮﮔﺎﻧﺠﺪﻳﺎﺵ. ﺳﻼﻣﺘﻲ ﺑﻜﺲ ﻫﻔﺖ ﺭاﻩ