روزهای خوش روستاهای گلستان

علی نصیبی، دبیر کمیته گردشگری روستایی استان: این روزها، روزهای خوبی است. حداقل برای من. 

این روزها، علیرغم اینکه گاه 16 ساعت در شبانه روز در تکاپو از این سوی استان به آن سوی استان هستیم و گاه از لیوان غربی در نوکنده به سوی تنگراه در جوار پارک ملی گلستان و گاه از آق توقای و قره گل تخت وسط در شمالی ترین نقطه استان به سوی شاهکوه و خوش ییلاق در جنوب استان روانه می شویم لیکن باز در ابتدای صبح روز بعد با انرژی بیشتری به فعالیت می پردازیم.

چهار سال پیش در یک اقدام ابتکاری، دهیاران روستاها را در روزهای نوروز وارد فعالیت های مرتبط با گردشگری روستایی کردیم.

در بهمن و اسفند 91 کار ما با سازماندهی بهتری نسبت به گذشته انجام شد و با شکل گیری رسمی کمیته گردشگری روستایی در ستاد تسهیلات سفر، در نوروز 92 جشنواره های مختلفی را در روستاهای استان برگزار کرده و کمپ های گردشگری روستایی متعددی را در نقاط مختلف استان راه اندازی کردیم.

اما کار ما در نوروز 93، نمود بیشتری نسبت به گذشته داشت.

از مدتها پیش و علیرغم اینکه گردشگری از وظایف مستقیم دفتر امور روستایی و شوراهای حوزه معاونت عمرانی استانداری نبود اما با توجه به تاثیرات مثبت گردشگری در توسعه روستاهای استان، با تشکیل جلسات متعددی، سعی کردیم دهیاری ها و شوراها را نسبت به مقوله گردشگری روستایی حساس کنیم.

در این راستا بیش از هشت جلسه فشرده در ماه های بهمن و اسفند 92 برگزار کردیم و در این بین خوشبختانه با احساس وظیفه بسیار دهیاران، اعضای شوراها، بخشداری ها، فرمانداری ها، و نیز فعالین فرهنگی اجتماعی روستاها، علیرغم صرف هزینه بسیار کم شاهد تاثیرات مثبت اقدامات صورت گرفته در زمینه گردشگری روستایی در نوروز 93 هستیم.

 

 

نشست های هماهنگی با دهیاران، اعضای شوراها و فعالان فرهنگی اجتماعی روستاها

24 کمپ گردشگری روستایی مستقر در ورودی های استان، گردشگاه ها، مسیر جاده اصلی، و ... ضمن معرفی فرهنگ اصیل و ریشه دار روستاهای گلستان به مسافران و گردشگران و ترغیب آنها به ماندگاری بیشتر در استان، به ارائه خدمات به مهمانان پرداخته و با توجه به موضوع اقتصاد گردشگری، زمینه ساز عرضه تولیدات روستایی به مسافران و گردشگران می شوند.

امروز در کمپ گردشگری روستایی گزشرقی بندرگز

 

امروز در کمپ گردشگری روستایی سیجوال شهرستان ترکمن

همچنین در نوروز سال جاری، 60 جشنواره فرهنگ روستا در نقاط مختلف استان با هدف ایجاد شور و نشاط و همگرایی اجتماعی، احیا و حفظ و معرفی فرهنگ بومی و اصیل ریشه دار روستاهای استان اعم از سنت ها و آداب و رسوم و بازی های بومی محلی و موسیقی و غذاها و صنایع دستی و گویش و ...، در حال برگزاری است.

دیروز - جشنواره فرهنگ روستاهای بخش مرکزی رامیان در جنگل دلند

در این بین خوشحالیم که علیرغم بضاعت مالی کم، هر یک از جشنواره های ما، گاه بیش از سه هزار نفر از اهالی استان و نیز مسافران و گردشگران را گرد هم آورده و علاوه بر معرفی فرهنگ ریشه دار روستاهای استان، سبب شادی و انبساط خاطر آنان نیز می شود.

امروز در زیارت گرگان/ بازی چرخو توسط یکی از اهالی زیارت و یکی از گردشگران

 

امروز / تیرکمان بازی در زیارت

 پریروز در محمدآباد کتول، دیروز در پارک جنگلی دلند، امروز در زیارت به صورت مستقیم شاهد گوشه ای از این شور و نشاط بودیم و مطمئنیم در روزهای دیگر نوروز با برگزاری جشنواره های فرهنگ روستا در دیگر نقاط استان، این موج فرهنگی به جای جای استان تسری می یابد.

دیروز در جنگل دلند

خرسندیم که فعالان روستایی ما در کمپ های گردشگری روستایی علاوه بر پذیرایی از مسافران و گردشگران با چای دودی و نون محلی و آش سنتی، لبخند خود را نثار مهمانان دیار ما می کنند.

خوشحالیم که توانسته ایم رقابت مثبتی را در بین روستاهای استان به جهت معرفی فرهنگ ریشه دار گلستان رقم بزنیم و در این بین هر یک از دهیاران، اعضای شوراهای روستایی، فعالان فرهنگی اجتماعی و ... استان با انگیزه بسیار، هر یک به شیوه ای و با ابتکاری خاص خود تلاش می نمایند.

امروز / جشنواره غذاهای محلی و لباس های سنتی در زیارت گرگان

به عنوان نمونه زیارتی ها در نوروز 93 موزه روستایی خود را راه اندازی کردند، اهالی گز شرقی بندرگز و القجر مینودشت و ....، خانه های روستایی زیبایی را به عنوان محل کمپ خود ساخته اند، شاهکویی ها در روزهای بارانی سال همت به خرج داده و مسافران و گردشگران در راه مانده بسیاری را در خانه های خود اسکان دادند، و .... .

امروز/ بازدید از موزه مردمی فرهنگ روستا در زیارت

 

امروز/ عرضه صنایع دستی در کمپ گردشگری زیارت

***

من متولد شهر گرگان و فارس هستم اما خوشحالم که دوستان روستایی بسیاری در جای جای استان و از قومیت ها و طوایف مختلف اعم از ترکمن، قزلباش، کتولی، فندرسکی، تبری، کوهساری، و .... دارم. خدا را شکر می گویم از این جهت که به من لطف کرده و زمینه یک دهه فعالیت اینجانب در امور مرتبط با توسعه روستاها را فراهم کرده است.

علی نصیبی

امروز/ در کنار نعمت علاالدین از فعالان فرهنگی روستای زیارت

 باید اعتراف کنم که شادمانم از اینکه با همت دوستان و همکاران ما و البته دهیاران و شوراهای روستایی، ظرفیت ناشناخته ای به نام گردشگری روستایی که پیش از این در استان توجه لازم به آن صورت نمی گرفت اکنون به عنوان یک ظرفیت قابل توجه در استان مطرح و گلستان با توجه به ظرفیت موجود و جاذبه های فرهنگی، طبیعی، تاریخی و ... روستاها می رود که پایتخت گردشگری روستایی ایران لقب گیرد.

پی نوشت یک: رحمانی فضلی وزیر کشور در بازدیدی که در روزهای ابتدایی نوروز از گلستان داشت فعالیت ابتکاری صورت گرفته در حوزه گردشگری روستایی را ستود. متن خبر مذکور را از اینجا بخوانید.

امروز / جشنواره زیارت

پی نوشت دو: ضمن تشکر از آقایان بخشی و نوروزی مدیران کل اسبق و سابق دفتر امور روستایی و شوراها و دادبود معاون سابق عمرانی استانداری به جهت حمایت های صورت گرفته آنان از مقوله گردشگری روستایی، می بایست سپاس ویژه ای نیز از سمیعی مدیرکل فعلی دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و البته مهندس رضا مروتی معاون عمرانی استانداری داشته باشم که به واقع اگر پشتیبانی خاص آنان در ماه های اخیر نبود شاهد موفقیت های بیش از پیش در نوروز سال جاری و در حوزه گردشگری روستایی نبودیم.

پی نوشت سه: با تعامل صورت گرفته با صدا و سیمای استان، از پنجشنبه شب {از ساعت 21} به مدت هفت شب، مستندهای  گوناگونی به جهت تشریح فعالیت های نوروز 93 در حوزه گردشگری روستایی با عنوان بهار روستا از شبکه گلستان پخش خواهد شد. همچنین از ابتدای نوروز همه شب از ساعت 23 تا نیم بامداد در برنامه زنده هفت سین اهالی یک روستای استان مهمان برنامه شده و به معرفی فرهنگ و ... خود خواهند پرداخت. پریشب اهالی شاهکوه سفلی مهمان برنامه مذکور بودند و دیشب {چهارشنبه شب} اهالی شفیع آباد فندرسک در برنامه مذکور حضور یافتند. همچنین رادیو استان در برنامه عصرگاهی خود با ارتباط زنده با دهیاران روستاهای مختلف، فعالیت های صورت گرفته آنان در حوزه گردشگری روستایی را منعکس خواهد کرد. همچنین هنرمندان جوان استان یک مستند داستانی در حوزه گردشگری روستایی و دو کلیپ از برنامه ها تولید خواهند کرد.

پی نوشت چهار: بسیار علاقه دارم که زمینه ای فراهم شود تا مشابه اقدامات فرهنگی مذکور را در شهر گرگان و دیگر شهرهای استان انجام دهیم لیکن گویی بخت یار ما نبوده و زمینه انجام این خدمت فراهم نیست.

 

وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم / که در طریقت ما کافریست رنجیدن

- - - - - - - - - - - -

برنامه جشنواره های فرهنگ روستا در جمعه هشتم فروردین 93

ساعت 8:30 صبح در سوسرا بخش چشمه ساران آزادشهر

ساعت 9 صبح در پلنگر بخش کوهسارات مینودشت

ساعت 9 صبح در الازمن بخش مرکزی علی آباد کتول

ساعت 9 صبح در سرکلاته بخش مرکزی کردکوی

ساعت 9 صبح در یانپی بخش مرکزی آق قلا

ساعت 9:30 صبح در میان آباد بخش بهاران گرگان

ساعت 10 صبح در شاهکوه سفلی بخش مرکزی گرگان

ساعت 10 صبح در نودیجه بخش مرکزی گرگان

ساعت 10 صبح در لوه بخش لوه گالیکش

ساعت 13:30 در خوش ییلاق بخش چشمه ساران آزادشهر

عکس ها: سیدحامد حسینی

 

/ 0 نظر / 57 بازدید