محرم گرگان و طوق بندان و عَلم کِشی ها

سنتهای عزاداری امام حسین (ع) در طول تاریخ با آداب و سنن مردم هر دیار آمیخته شده و از این رو اگر در شیوه عزاداری ها در محرم دقیق شویم گاه درمی یابیم روش های عزاداری در چند شهر یا روستای مجاور نیز تفاوتهایی با هم دارد.

در گرگان ما نیز محرم با سنتهای خاص مردم این دیار از جمله راه اندازی دسته های چَک چَکی و چوبی، طوق بندان، اَشوری یا همان روضه خوانی ها، مراسم آب فُرات، پرده خوانی، چهل منبره و ... همراه بود که البته در گذر زمان برخی از این سنن جذاب بر افتاده است.

یکی از ویژگی های عزاداری در گرگان زمین حرکت عَلم ها در مقابل دستجات عزا به خصوص دسته های محلات قدیمی شهر است.

این علم ها که به نوعی سند هویت و نشانه هر محله گرگان قلمداد می شود هنگام رسیدن دسته به محل دیگری از شهر، وظیفه سلام دادن و عرض ادب به پیر تکیه  آن محل را برعهده دارد. از این رو علمدار که معمولا از جوانان ورزشکار محل است علم را چند بار به حالت تعظیم بالا و پایین می آورد.

گرگانی ها اعتقاد دارند طوق یا علم هر محل هرگز نباید رها شده و به زمین بیافتد زیرا زمین خوردن آن نشانه ای از مرگ یکی از بزرگان محله است.

محرم در گرگان

اسداالله معطوفی در کتاب ضرب المثلها و کنایات و باورهای مردم گرگان می نویسد: طوق یا علم که مشخصه دسته هر محل محسوب میشد عبارت بود از مجموعه تعدادی قپه ها و اشیا فلزی و پارچه های اهدایی که بر روی اسکلت چوبی و گاه فلزی نصب میشد و سپس در زمان حرکت دسته هر محله بر دوش جوانان قدرتمند به حرکت در می آمد. در زمان طوق بندان یا علم بستن، طوق هایی که در طول سال در تکایا و گاهی مسجد محل نگهداری میشد شستشو داده و آن را مرتب می نمودند. در این زمان کسانی که نذر یا حاجت داشتند پارچه های مختلف را به طوق می بستند.

گفته میشود در زمان رضاشاه به دلیل جلوگیری از بعضی مراسم عزاداری، عده ای برای نشان دادن مخالفت خود با ماموران دولتی، طوق را آغشته به خون غیر انسان می نمودند که در این حالت اظهار میشد طوق خون گریه کرده است.

لازم به ذکر است پس از برگزاری مراسم طوق بندان در نیمه دهه محرم  که با بستن شاخه طوق یا علم بر سر درب تکایا همراه است ،حرکت دسته های زنجیر زنی و سینه زنی محلات تاریخی شهر به دیگر محل های استراباد آغاز میشود.

البته دسته های هر محل شهر در زمان خاصی از محرم اقدام به حرکت از میدانگاهی محله به دیگر مناطق گرگان میکنند. در محلاتی نیز که دسته های مختلف حضور دارند بزرگان محل قبل از حرکت توافق لازم را انجام داده و سپس دسته یکی از محل ها به سراغ دیگری رفته و بعد مشترکا به حرکت اقدام میکنند.

براساس سنتی نانوشته و از سالیان دور دسته میرکریم روز چهارم، دسته قلعه کهنه یا گرگانجدید روز پنجم، دسته های نعلبندان و پاسرو و میخچه گران روز ششم، دسته های سرچشمه و سبزه مشهد و سرپیر و دباغان روز هفتم، دسته های میدان عباسعلی و دربنو و دوشنبه ای و شاهزاده (شازده) قاسم و آلوچه باغ روز هشتم به همراه علم شان از محل حود به سوی دیگر محلات شهر حرکت می کنند.

و در این بین چه لذت بخش است دمیدن روح تازه ای که محرم با حضور فرزندان گرگان در بافت تاریخی شهر ، بر پیکره محلات قدیمی استراباد دمیده میشود.

 

/ 6 نظر / 31 بازدید
رفعتی

[گل] با متن و موزيك وبلاگت حال ميكنيم.[گل]

جامه دران

من مانده ام که حاج حسین رفعتی عزیز با کجای این موسیقی حال می کند ...![نیشخند] نه خدائیش موسیقی قشنگیست فکر می کنم پیانو و نی باشد وبا حال و هوای این روزها خیلی عجیب به دل می نشیند. این آواز هم شبیه به صدای استاد اواز ایران شجریان است که ...و الخ ...! علی جان با این کامنتی که برای ما نوشته ای به تعداد دشمنان زیبارویمان افزوده ای مرحبا اگر اشتباه نکنم نیروی انتظامی به تازگی اعلام کرده بود که با دسته جاتی که شمایل حمل کنند و یا علم کشی به راه بیندازند برخورد می کند. حالا من نمی دانم این علم کشی دسته جات گرگان هم شامل این موارد میشود یا نه ...؟! اگر اشتباه می کنم توجیه مان کن برادر ...! علی نصیبی خدا ترا حفظ کند که کامنت های دشمن شاد کن برای ما می گذاری یاحق

جامه دران

آقا شرمنده ما همزمان با وب شما زیر نورماه حاج احمد آقا رو هم باز کردیم و این صدای استاد شجریان از آنجا می آمد وبنابراین شرمنده از این سوتی راستی چرا دیگر حاج احمد نمی نویسد ؟!

سلام دوست خوب من! آقا یه سراغی هم از ما بگیر. التماس دعا داریم آقا این ایام در گرگان حتما یادی هم از ما دور از وطنان بکن! [گل][گل]

احمد

با مطالبت در باره محرم منو یاد بچگیها انداختی ، چه شورو حالی داشت اون قدیما توی تکیه رانندگان دربنو ، اون زمان که محرم توی تابستان بود ، از اون بالا جیرجیرک مینداختیم رو سر مردم بعد حجت داوودی ( خدا شفایش دهد) مارو دعوا میکرد یاد باد آن روزگاران یاد باد

حسینی

ممنون از اینکه اطلاعاتتون رو در جای قابل دسترس ثبت می کنید. بسیارممنون میشم اگه از وجود منابع نوشتاری مثل سفرنامه ها شرح احوال یا وقف نامه هایی که اشاره به مراسم محرم در گرگان قدیم و تکایای اون داشته باشه یا افراد احیانا مطلع خبر داشته باشید در اختیار من بگذارید. من در حال تحقیق روی موضوع " تکیه و هویت محله" هستم. متشکرم.