معطوفی این بار با "سنگ‌مزارها و کتیبه‌های تاریخی گرگان و استراباد" آمد

"سنگ‌مزارها و کتیبه‌های تاریخی گرگان و استراباد" کتاب جدید دکتر اسدالله معطوفی به بازار آمد.

معطوفی محقق پرکار گرگانی در این کتاب 1290صفحه‌ای که توسط انتشارات حروفیه منتشر شده به معماری آرامگاهی و شیوه‌های تدفین در ایران و گرگان پرداخته است.

 وی در این کتاب پنج بخشی براساس تحقیقات چندین و چندساله‌اش که در جای‌جای گرگان تاریخی صورت گرفته، حتی بررسی سنگ‌مزارها و کتیبه‌های گورستان‌های متروک، کوهستانی و .... را نیز از قلم نینداخته تا در ادامه کتابهای قبلی‌اش ، از بخش دیگری از فرهنگ‌و تمدن پرراز و رمز گرگان تاریخی دیروز و گلستان امروز پرده بردارد.

اسدالله معطوفی متولد 1335 در محله سرچشمه گرگان، تاکنون کتابهای اوسانه زندگی(گویش و مختصری از فولکلور مردم استراباد)، استراباد و گرگان در بستر تاریخ ایران(تاریخ و تمدن 5هزار ساله گرگان و استراباد و نظری بر تاریخ ایران از دوره باستان تاکنون)، ضرب‌المثل‌ها و کنایات و باورهای مردم استراباد و گرگان(شامل 3هزار ضرب‌المثل،کنایه،تشبیه،منوگرافی،باورها و آداب و رسوم مردم منطقه گرگان)، تاریخ، فرهنگ و ادب گرگان و استراباد(معرفی صدها تن از ادبا، شعرا،بزرگان علم و دانش و معرفی تاریخ آموزش و پرورش این منطقه از قرن دو هجری تاکنون)، تاریخ 4هزارساله ارتش ایران( تاریخ جامع جنگ و جنگ‌آوری در ایران از زمان حضور بومیان ایرانی بر محوطه‌های باستانی فلات ایران تا پایان دوره رضاشاه)، تاریخ، فرهنگ و هنر ترکمان( نگاهی به تاریخ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تراکمه از دو هزار سال پیش)، و انقلاب مشروطه در استراباد را نگاشته است.

نویسنده پرتلاش گرگانی همچنین دهها نگاشته و مقاله در نشریات ملی در جهت شناساندن تاریخ، باستان‌شناسی، فرهنگ و مردم‌نگاری منطقه گرگان و استراباد داشته و از این رو به سبب معرفی پیشینه تاریخی و فرهنگی این دیار از طریق نوشته‌های وی در سطح ملی، بسیاری نقش او در تبدیل گرگان تاریخی به استان فعلی را غیرقابل انکار میدانند.

اسدالله معطوفی کتاب "معماری استراباد و گرگان" را آماده چاپ دارد.

/ 2 نظر / 8 بازدید
ع.سروش

سلام جناب نصیبی! خبر خوشحال کننده ای بود... به وبلاگ ما هم سر بزنین منتظر نظرات قشنگتون می مونم. موفق باشین[گل]

بهترین نامه به پدر جانبازم

ایگاه فرهنگی دیار رنج به منظور بزرگداشت مقام والای جانباز میلاد ابوالفضل العباس تا هفته دفاع مقدس جشنواره بزرگ ادبی ؛ بهترین نامه به پدر جانبازم را برگزار میکند . همیشه آرزو داشتم به تو بگویم لا لائی خس خس سینه ات چقدر برایم آرام بخش است همیشه آرزو داشتم جای دست و پا ئی که برای امنیت و آسا یش من داده ای باشم . همیشه آرزو داشتم … ولی هیچ وقت نتوانستم ، حالا هرچه آرزو دارم را برایت مینویسم … پدرحکایت کن ازخمپاره های که من خواب بودم افتاد. از گونه های که من خواب بودم وتر شد. بگو چند پرستو ازپشت خاکریزها پرکشیدن … (جانبازان پدران شرفت و غیرت ما هستن برایشان نامه خواهیم نوشت) 1-آخرین مهلت ارسال آثار یکم مهرماه مصادف با هفته دفاع مقدس ۲- نامه های خود را لطفا از طریق پست الکترونیک به اندازه یک صفحه A۴ بفرستید. ۳- نام ونشانی و رده سنی میزان تحیصیلات خود را بطور دقیق حتما بنویسید . ۴- آثاربرگزیده درمجله امتداد نشریه فرهنگ وپایداری دفاع مقدس منتشرخواهد شد. ۵- آثاری که در بخش نظرات یا با نام مستعار ارسال گردد در جشنواره ترتیب اثر ندارد ۶- آثار خودرا فقط ازطریق پست الکترونیک ارسال کنید: diareranj@gmail.com