فینال جام جهانی و زلزله ای که از آن می ترسم

" فینال جام جهانی " است امشب و من نمیدانم چرا هر وقت این عبارت را میشنوم یاد جام جهانی 90 می افتم . جام روژه میلا با آن رقص سامبای اش در کنار پرچم کرنر ، جام پل گاسکوئین ، جام پیتر شیلتون ، ماتیوس ، رودی فولر و صد البته مارادونا و گویگوچه آ .

جام جهانی 90 و پول هفتگی را آدامس سین سین خریدن ، از روی پول نان خانه زدن و آدامس سین سین خریدن ، به بهانه خریدن توپ از خانه پول گرفتن و آدامس سین سین خریدن . با نیت کمک به فقیر از مادر پول گرفتن و سین سین خریدن و سین سین لعنتی که عکس فوتبالیست های مطرح دنیا را از  یک تا 120 داشت و مای نوجوان سیزده  چهارده ساله ای که به عشق تکمیل کلکسیون عکس های ما روزی ده آدامس می خریدیم و صد البته یواشکی نیز اگر پا میداد چند آدامسی نیز از مغازه های محل به خصوص حسین گرگ در مقابل بیمارستان طالقانی گروهبان محله تک می رفتیم و بعد سر پوست آدامس با بچه های کوچه بازی کردن.

و البته چه کیفی داشت برای نسل ما برنده شدن یک عکس داخل آدامس . کیفی درست به اندازه لذت برنده شدن یک سر پپسی ( نوشابه ) در سالهایی که نوشابه هم در شهر کیمیا بود و نهایت غم ما در دنیا هم باختن یک پوست آدامس یا یک سر نوشابه یا یک کوت گردو.  

درست یادم است جام جهانی 90 را . آرژانتین و آلمان در فینال و پنالتی دقایق آخر داور برای آلمان و ضربه گویی آندریاس بره مه که دست گویگوچه آ تنها یک وجب با آن فاصله داشت.

مراسم عروسی خواهرم غروب آن روز با برگزاری پاتختی تمام شده بود و البته فامیل دور و نزدیک همچنان در خانه ما در کوی گلها مانده بودند پس به ناچار تلویزیون را بر روی سکو آورده بودیم و شب هنگام آنجا بازی را میدیدیم و البته زن ها نیز در حیاط مشغول شست و شوی ظروف مهمانی.

آلمان بازی را برد و البته فردا صبح دریافتیم در آخرین دقایق اولین روز بهار سال 69 زلزله گیلان را که نمیدانم چرا اینقدر دوستش دارم ویران کرده و بنا بر آمار رسمی 35 هزار نفر مردند خانه ها ویران شدند و کودکان یتیم و ... .

از آن شب سالها گذشته است . الان که فکر میکنم چند نفر از مهمانان خانه ما در آن شب در گذر سالها به جهت بیماری ، کهولت سن و ... رفته و اکنون زیر خروارها خاک خفته اند . پسر آن خواهرم که عروسیش بود ترم دوی دانشگاهش را تمام کرده اما نمیدانم چرا من بعد آن شب دیگر همیشه از زلزله میترسم . میترسم این زلزله لعنتی گرگان مرا ویران کند.

خدایا امشب فینال جام جهانی است . گرگان ما را امشب و هر شب دیگری از شر زلزله و هر بلای دیگری در امان نگهدار.

 

 

/ 11 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
90گرگان

سلام.واقعا هر چه از ان جام بگویید کم است . ادامس آیدین رو هم اضافه کن..یادم است تمام این کارهایی رو که گفتی ما هم کردیم ، کلی آدامس خریدم و عکس های آن را جمع کردم ،ولی در آخر پسرعمویم آن ها از من تک زد و به شرکت آیدین ارسال کرد و جایزه را دریافت کرد. هنوز هم صحنه آن پنالتی در جلوی چشمانم است ، هنوز هم اشک های مارادونا و فریادهای رودی فولر را به یاد دارم. اما به فردای آن نمیخواهم فکر کنم ، چرا که یادآوری این فاجعه باز روزهای متمادی ذهن مرا درگیر خود خواهد کرد. در این دنیایی که وقتی فکر میکنم میبینم چقدر زود گذشت و به یاد آن روزهایی که ترشک و لواشک و هفت سنگ ، وسط بازی و قایم موشک تا زنگ در خونه همسایه ها را زدن ، فوتبال با توپ دولایه و عکس بازی که یادش بخیر ،شوت یه ضرب و همه و همه فکرکردنش برایم از تمام تفریحات امروزی شیرین تر است .یادش بخیر!

گرگان نامه

عزیز برادر سلام...... سالهاست که در این آب و خاک زلزله آمده... اما اینار زلزله ناتوانی برخی مدیران.... زلزله افراد مسئولی که هیچ تناسبی به مسولیت و هیچ تعصبی به این آب و خاک ندارند و فقط به چند روز ماندگاری بیشتر فکر میکنند..... زلزله ای که تخصص ها رو کنار زد و خط و خط بازی رو جایگزین کرد.... زلزله ای که فوتبال ما رو اسیر سیاست کرد و جوانان این مرز و بوم را در حسرت این عرصه بین المللی گذاشت... آری معتقدم برای مقابله با این زلزله باید اندیشه کرد...[گل][گل][گل]

سعید شهروند گرگانی

سلام و خسته نباشید.من اطلاعیه را از صفحه گرگان در فیس بوک دیدم .برای عضویت در انجمن گفته شده فقط باید اسم وبلاگ رو اینجا درج کنیم .میخواستم ببینم همین کفایت میکنه یا باید کاره دیگه ای هم انجام داد. ضمنا اونجا برای اومدن ثبت نام هم کردم

امیررضا رضایان

از شر هر گونه زلزله طبیعی و غیر طبیعی ما را در امان بدار پروردگارا آمین.

الهه موسوي

[گل][گل][گل]

ابوطالب ندری

مبارک با شد انشاالله...!!!!!!!! بعد از استانداری و مدیران کل و ... و دادن اکثر طرحهای اجرایی در استان و اینک به پزشک قانونی هم رسید. چشممان روش پزشكي قانوني مازندران به استان‌هاي همجوار نيز خدمت‌رساني مي‌كند. http://www.shomalnews.com/index.php?view&sid=30255

بابک

نگران نباش علی جان خدا با ماست.....

احسان

آمین...[گل][گل]

سعید

سلام علی جان خوب جام جهانی هم تمام شد و زلزله ای هم نیامد. خدا رو شکر ..اما علی جان آرزو می کنم یک زلزله با شدت خیلی زیاد احساسات و تعصب بعضی ها رو نسبت به گرگان آنچنان تکان بده تا دست غریبه ها از این شهر کوتاه بشه ...

وحيد

سلام وبلاگ خوبي داريد. عاشق نوشتن از گذشته و قديم هستم. من ليسلانس زبان هستم و در نشريه كندو ( سمنان ) ستون طنز دارم. البته در گلستان ساكن هستم. در ضمن زلزه سال 1990 در بازي ارژانتين و برزيل رخ داد نه فينال با عرض پوزش !