احسان ارشاد ،گرگان امروز و دغدغه هایی مستدل در جهت توسعه گرگان

سابقه آشنایی ام با احسان ارشاد به کامنت هایی بر میگردد که از اولین ماه های راه اندازی وبلاگ گرگان ما برایم ارسال میکرد.

آن روزها احسان، دانشجویی بود در مشهد که در مقطع کارشناسی ارشد رشته برنامه ریزی شهری دانشگاه فردوسی درس میخواند و البته با وجود کیلومترها دوری از گرگان، عشق به گرگان و دغدغه هایش برای توسعه این کهن بوم را به راحتی میشد از میان نوشته هایش دریافت.

 تیرماه 87 بود ،که اعضای شورای شهری در شرق استان در رپرتاژی که در یکی از نشریات محلی درج شده بود بی محابا بر گرگان تاختند و ضمن زیر سئوال بردن مرکز استان شدن گرگان ، از اختصاص ناعادلانه اعتبارات به گرگان سخن گفتند در حالیکه به واقع برخلاف آن هیاهوها ما معتقد بودیم این گرگان است که مظلوم واقع شده و در اختصاص اعتبارات و امکانات، نه استقرار یک چهارم جمعیت استان در گرگان ، نه سابقه تاریخی و نه ... آن لحاظ نمیشود و تازه گاه این گونه بی محابا نیز انگ ظالم بودن بر این مظلوم زده میشود.

بی تعارف آن روزها ما تنها بودیم چه در فضای مجازی و چه در تفکر این و آن مسئول و حتی شهروند، بحث های گرگاندوستانه البته با رعایت حقوق دیگران هیچ جایی نداشت و این بر مظلومیت گرگان و تنهایی آن می افزود.

احسان در آن روزها برایم کامنتی گذاشت و آن کامنت مقدمه گفت و گویی تلفنی شد و در نهایت تصمیم بر آن شد تا احسان جوابیه ای مستدل بر آن مطلب بنویسد. احسان نوشت و البته چقدر زیبا و آماری و مستند پاسخ داد و از حقوق گرگان دفاع کرد.

زمان گذشت تا اینکه روزی در حاشیه فلکه سرخواجه با شنیدن صدایی که نامم را بر زبان آورد برگشتم . از صدا شناختمش ، احسان بود ، احسان ارشاد . هر چند هر دو عجله داشتیم اما دقایقی ایستادیم و از گرگان برای هم گفتیم.

احسان ارشاد

در این بین در گذر زمان گاه احسان برایم ایمیلی ارسال میکرد و گاه من برای او و ارتباط ما تنها به همین خلاصه میشد . آخرین روزهای تیر 89 که رسید و خبر راه اندازی وبلاگ احسان " گرگان امروز " را که شنیدم بسیار خرسند شدم زیرا مطمئن بودم با حضور چهره هایی گرگاندوست و البته تحصیلکرده همچون احسان در فضای مجازی ، میتوانیم حداقل به دفاع از منافع گرگان در فضای مجازی و نیز ترویج فرهنگ گرگاندوستی بیش از پیش امیدوار باشیم.

برای اولین مطلبی که احسان با عنوان سخن آغازین نوشته بود کامنتی بدین مضمون گذاشتم : " سلام احسان عزیز . وبلاگ نویسی اگر کوچکترین نفعی برای من داشته باشد همان آشنایی با گرگاندوستان عزیزی همچون شما است . هنوز همراهی ات در قضیه دفاع از حقوق گرگان در مقابل ... را از یاد نبردم که چه زیبا با قلم شیوایت نوشتی و نوشتی . حضور چهره های بی ادعا ، فرهیخته و گرگاندوستی همچون شما در جمع وبلاگ نویسان مایه مباهات است . در اولین فرصت وبلاگ جنابعالی را معرفی میکنم.گل"

احسان ارشاد گرگان امروز

اردوی وبلاگ نویسان گرگاندوست در توسکاستان و چهارباغ، زمینه آشنایی بیشتر با دوستانی همچون احسان ، امیررضا رضایان ، حسین اصغری ، مرتضی و مجتبی ایزدی، و ... را فراهم کرد .

در این بین اکنون با ماه ها قلم زدن مستدل و مستند احسان ارشاد 27 ساله برای گرگان در وبلاگ گرگان امروز و سایت شمال فردا ،با خواندن نوشته های متعددش که عمدتا بر پایه آمار و بیان سوابق است ، از آن خرسندیم که نوشته های این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری که صدالبته امیدواریم با موفقیت وی در آزمون دکترا از سالهای بعد او را دکتر احسان ارشاد بنامیم ، سبب آن شده بسیاری از نیازها و خواسته ها و قابلیتهای گرگان با قلم زیبای او نگاشته و با رصد این نوشته ها توسط خبرنگاران و سردبیران رسانه های مجازی و نشریات مکتوب ، بازتابی مناسب بیابد و تلنگری باشد برای همه تا بیش از پیش به گرگان تاریخی و زیبا و متفاوت توجه نمایند.

احسان ارشاد در این میان دغدغه ها و آرمانش را اینگونه بیان میکند : یکی از مشغله های فکری که تاکنون با آن مواجه بوده و هستم توسعه همه جانبه گرگان زمین است. با کمال افتخار، همیشه به زادگاه تاریخی و تمامی ساکنان و مردمان فرهنگ مدار شهرم عشق ورزیده ام و آرزو دارم گرگان تاریخی را روزی به عنوان نگین شهرهای شمال کشور ببینم.

آری در این روزهای بی تفاوتی ها نسبت به سرزمینی که از هوایش تنفس میکنیم و بر خاکش پا می نهیم ، تفکر و دغدغه های جوانانی چون احسان ارشاد را باید ارج نهاد و بر همتشان که بدون هیچ اجباری از ذوق و دانش و وقتشان برای شهرشان مایه میگذارند درود فرستاد.

گرگان امروز ؛ وبلاگ احسان ارشاد

http://gorganemruz.persianblog.ir/

 

/ 0 نظر / 8 بازدید