یادکردی از دکتر مسکوب پزشک مردمی گرگان زمین

قدیمی های گرگان ما گاه در صحبت هایشان، باهزاران احترام از پزشکی سخن بر زبان می رانند که گویی در سالیان دور حکم معجزه گر این دیار را داشته و با استفاده از علم، هوش و البته ابتکارخود سبب درمان بیماران می شده است.

آری این طبیب کوشا در روزگارانی که به جهت سطح سواد نسبتا" پایین جامعه و کمبودپزشکان متخصص ، بیماری های متعدد و بعضا" عجیب و غریب بیداد میکرده، با اقدامات ویژه و نیز دلسوزی خاص یاریگر اهالی این سامان و سبب ساز کاسته شدن از آلام مردم بوده است.

سخن از دکتر مسکوب است. پزشکی که در سالیان دور مطبش در کوچه زرین گل خیابان امام خمینی گرگان  ملجاء بیماران این دیار و ولایتهای اطراف بوده است. شهرت این پزشک مردمی استراباد چنان بوده که هنوز گاه پیرزنان و پیرمردان با وجود گذشت چندین دهه از مرگش، در هنگام گفتن مقصد به تاکسی یا دادن نشانی به کسی، از محدوده محل کار وی به نام " کوچه دکتر مسکوب " یاد می کنند.

گرگانیان خاطرات بسیاری از ابتکارات این پزشک بادانش که از تجربه و علم در درمانش بهره می گرفت دارند. میگویند خانمی که به جهت مشکلات خانوادگی و در هنگام فریاد دستانش در کنار سرش بی حرکت مانده بود را جهت درمان خدمت دکتر می آورند. وی پس از ارجاع همراهان بیمار به بیرون اتاقش، و در خلوت خود با بیمار درحرکتی تصنعی و نمایش گونه به جهت به پایین کشیدن شلوار آن خانم به سمت او هجوم می برد و وی نیز ناخودآگاه برای نگهداشتن شلوار خود دستانش را به پایین حرکت داده و البته مشکلش مرتفع میشود.

نقل است که فرد دیگری به جهت قفل شدن برخی عضلات صورتش، دهانش باز مانده بود و دکتر به مانند بیمار قبلی ناخودآگاه نشان میدهد که میخواهد آب دهان خود را به دهن وی بریزد. این عمل دکتر سبب میشود که بیمار در حرکتی واکنشی و به جهت جلوگیری از این حرکت، دهانش را ببندد.

این چنین است که با وجود گذشت سالیان متمادی از درگذشت این پزشک بادانش گرگان زمین هنوز در گفت و گوهای شفاهی نسل های پیشین این دیار، به پاس تلاش و دلسوزیش برای اهالی این شهر و ولایتهای اطراف، با نیکی از او یافت میشود و البته چه میراثی بهتر از این!!!

 

/ 19 نظر / 48 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید علی

سلام دوست عزیز خسته نباشید و ممنون ازینکه یادی کردید از کسی که نامش همواره در اذهان مردم باقی خواهد ماند .دکتر مسکوب واقعا بی نظیر بود و من از طرف پدرم و بزرگترها مطالب و تعاریف زیادی ایشان شنیدم روحش شاد[گل]

علی

با سلام من مدتها درمورد ان بزرگوار جستجو کردم و ارادت زیادی به ایشان دارم.بعنوان یک پزشک میتوانم بگویم او عارفی مهربان بود که خدا برای اسایش دلهای مردمان فقیرتر ان روزگار او را پزشک کرده بود.حیف که مزار ان بزرگوار که خود انسان بزرگی بود چون از بستگان نامعلوم امامی نبود با سیمانی پوشانده شده و عکسش هم برداشته شده است.گر چه نمیرد انکه دلش زنده شد به عشق!

2000

با سلام درباره دکتر مسکوب مطالب بیشتری میخوام مشخصات کامل ،بیوگرافی، زندگینامه.با تشکر

علی اکبر فرقانی

سلام به عنوان یک گرگانی که در تهران زندگی می کنم اتفاقی این مطلب را مطالعه و یاد گذشته های شهرم افتادم. بسیار جالب بود. موفق باشید.

علی اکبر فرقانی

سلام به عنوان یک گرگانی که در تهران زندگی می کنم اتفاقی این مطلب را مطالعه و یاد گذشته های شهرم افتادم. بسیار جالب بود. موفق باشید.

مامان پریا

سلام از اینکه در مورد این دکتر خوب و دوست داشتنی نوشتید ممنون . مادر منم از مریضهای این دکتر خوب بود اگه دکتر مسکوب نبود مامان منم بعلت بیماری که داشت الان در قید حیات نبود. خدا رحمتش کنه . به مادر منم گفت سبوس گندم با شکر بخوره اونموقع مامانم 24 ساله بوده.

مامان پریا

با سلام مجدد . من با اجازه شما رو لینک کردم. اگه دوست داشتین شما هم به وبلاگ ما سر بزنید.مخلص همه همشهریهای خوب گرگتنی هستم.

پاستور کاویانی

باسلام. خواستم عرض کنم دکتر مسکوب که بنده درنوجوانی چندین بار مورد علاج ایشان قرار گرفتم از دکتران حاذق و مردم دوستی بود که در همان زمان هم مانند ایشان نادر بود. بنده در کوچه مصدق خیابان شاه رضا در خانه پدری مرداد1344 موقع بدنیا آمدنم مشکلی برای مادرم بوجود آمد که دکتر فلسفی را بالای سر مادرم آوردن ایشان گفت بچه مرده ومادر باید بیاد بیمارستان .مادر بزرگم خواست که دکتر مسکوب را صدا کنند ایشان امد وپس ازمعاینه با لهن مخصوص خودش چند بار پشت سرهم تند گفت (دو ساعت دیگه میاد) وهمینطورهم شد.ایشان به همه توسعه میکرد سبوس بخورند. امروز بنده هر صبح مقداری سبوس خورد شده را با شیر میخورم وندرت مریض میشوم. روحش شاد یادش گرامی باد

علی جلالی

سلام دوست عزیز زمان نوزادی مادرم من رو یک بار پیش ایشان بردند و از دانش ایشان خیلی داستانها شنیدم ، یادم هست موقعی که 7 ، 8 سال سن داشتم و قبر ایشان هنوز خاکی بود در امزاده عبدالله گرگان مردم می آمدن و از قبر ایشان تربت بر می داشتن من شنیدم که فرزند ایشان نیز پزشکی در آمریکا خوانده اند در هر صورت خدایش بیامرزد

دانشجو

مادر منم اهل گرگان هستن و پدرم تهرانی هستن. زمانی که با هم ازدواج میکنند از آنجایی که همیشه ذکر و خیر این دکتر در خانواده مادرم بود، پدرم نیز مشتاق دیدار این دکتر میشن. اگرچه تهران زندگی میکردند ولی وقتایی که به دیدن اقوام مادرم به گرگان میرفتند نزد این دکتر هم میرفتند و این قدر شیفته علم و حکمتش شدند که هنوز هم با وجودی که سی سال از ازدواجشون میگذره از این دکتر تعریف میکنند. پدرم میگن برخلاف اکثر پزشکان که درمان با داروهای شیمیایی رو به هر دلیل و عمدتا بخاطر گرفتن حق ویزیت از مریض ها ترجیح میدن، این آقای دکتر، تا جایی که ممکن بود از روش های غیردارویی جهت درمان بیمارانشون استفاده میکردند، تا جایی که از برخی افراد حتی حق ویزیت نمیگرفتند چون اصلا نسخه ای نمی نوشتند. برام جالبه که این دکتر رو اکثرا میشناسند. روحش قرین رحمت پروردگار.