آیت الله نورمفیدی: گرگان حال و هوای دیگری دارد

آیت الله نورمفیدی امام جمعه گرگان در نخستین جشنواره شهروند ماندگار گفت: بارها از شخصیتها و بزرگانی که از دیگر نقاط به گرگان آمده اند شنیده ام که این دیار واقعا متفاوت با مناطق دیگر بوده و حال و هوای خاصی دارد.

نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: این نکته البته تازگی نداشته و بارها در طول تاریخ از سوی جهانگردانان و جغرافیدانان هم ابراز شده است.

وی خاطرنشان کرد: اصطخری جغرافیدان قرن چهارم هجری که در حول و حوش غیبت کبری زندگی میکرده در سال ٣۴۶ نوشته است " گرگان شهری بزرگ است و مردم گرگان مردمی خوش طبع و با مروت باشند. چون از قراء عجم گذشتی هیچ شهری جامع تر از گرگان نیست و از گرگان مردم معروف برخاسته است."

آیت الله نورمفیدی سپس به نوشته ای از ابن حوقل جغرافیدان نام آشنا اشاره کرد و گفت: وی آورده است " چنان که در مشرق ری شهری فراختر از گرگان وجود ندارد. مردم آن جوانمرد، نیکوکار و صاحب اخلاق نیک بودند ولی ستمگری سلطان حال آنان را دگرگون ساخته، از گرگان دانشمندان بسیاری برخاسته است."

نماینده استان در مجلس خبرگان افزود: همین یکی دو روز پیش احمد نجفی بازیگر سینما که به گرگان آمده بود پیش من آمده و اظهار داشت که من خیلی جاها رفتم ولی اینجا با همه جا فرق کرده و یک جور دیگری است. بعضی دوستان روحانی ما نیز که به اینجا می‌آیند میگویند ما از جرّ کلباد ( مرز استان) که میگذریم یک حال و هوای خاص دیگری را احساس میکنیم.

امام جمعه گرگان خاطرنشان کرد: این دیار آنقدر فرهنگ پرور بوده که بسیاری همچون بوعلی سینا و ابوریحان بیرونی با مشقت بسیار به این جا آمده اند و حتی میگویند که بوعلی کتاب شفا یا قانون خود را در این منطقه دانش پرور نوشته است.

وی یادآور شد: یکی از دوستان در یک کار تحقیقی تنها ٣٠٠ شاعر نامدار را از گرگان شناسایی کرده است.

آیت الله نورمفیدی سپس متذکر شد: بنده به سهم خود از تمام همشهریان گرانقدر و عزیزانی که از گذشته تا به امروز نام این دیار را در تاریخ به نیکی ثبت کردند سپاسگذارم.

وی در ادامه به ذکر نام برگزیدگان جشنواره پرداخته و چند جمله‌ای درباره هر یک از آنها اظهار داشت.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: من بسیار خردسال و دبستانی بودم که سیدرضا سیدین که این روزها در بستر بیماری است و خدا انشاالله شفایش دهد در محله باغشاه به تربیت جوانان پرداخته و آنها را به ورزش علاقمند میکرد. همچنین وقتی حاج صادق روشنی این مرد بزرگ را با این حال و  با این همه فشارهای شیمیایی که در او وجود دارد مشاهده میکنم شدیدا ناراحت شده و با سرفه‌های ایشان انگار من ناتوان میشوم اما خوشحالم که روح بلند این مرد همچنان آرام و مطمئن بوده و این ارزشی است که باید باقی بماند. شنیده ام که آقای لطفی چند شب دیگر اینجا برنامه دارد خیلی خوشحال میشدم که او نیز امشب اینجا بود و می‌دیدمش. دکتر ابراهیمی را هم که خود شاهد بودم با چه مشقتهایی دانشگاه آزاد گرگان را بنا نهاد.

امام جمعه گرگان افزود: امثال سرکار خانم مازندرانی که سه شهید را تقدیم کرده همچون ستارگانی هستند که بر آسمان شهر و استان ما میدرخشند. صادقیان را نیز از همان موقع‌ها یادم بود که شهردار خدمتگذاری است. زنده یاد مسیح الله ذبیحی هم که جای خود دارد و با نگارش تاریخ گرگان حق بزرگی به گردن این دیار دارد. مرحوم محمدتقی فلسفی هم با کار خیری که کرد و منشا اثری که با احداث دانشگاه علوم پزشکی شد نامش جاودان باقی می‌ماند. پرفسور پسرکلی نیز افتخار ما بوده و امیدوارم همان طور که گذشتگان برای ما و جنابعالی چیزهایی باقی گذاشتند ایشان هم زمینه ترویج علم‌شان در این منطقه و کشور را فراهم کند.

آیت الله نورمفیدی در ادامه گفت: به جمع که نگاه میکنم خیلی انسانهای بزرگی در بین حضار نشسته اند که من خود شاگرد آنها بوده ام. این آقای علی ترابیان ( قهرمان ژیمناستیک و چند رشته ورزشی دیگر )یک زمانی معلم ورزش ما بودند و خیلی ها در این شهر مدیون ایشان هستند. همین حاج محمد ابراهیم برادران ( روزنامه نگار، عضو انجمن شهر و تاجر خوشنام) با ١٠۵ سال سن که امیدواریم خدا حفظش کند خودش تاریخ زنده این شهر است. اصولا" انسانهای خوب در ذهنها می‌مانند و اسم شان از خاطرها محو نمیشود. من کلاس اول ابتدایی در دبستان ١۵ بهمن گرگان معلمی داشتم به نام آقای برهانی که این پیرمرد بسیار اخلاقی بود و من همیشه به یادش هستم.

امام جمعه گرگان گفت: امیدوارم دست جوانان را بتوانیم بگیریم و آنها هم احساس وظیفه کنند و در راستای سربلندی این دیار بکوشند.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید