تجلیل از پدر گرگانی علم اقتصاد ایران

شاگردان دکتر منوچهر فرهنگ پدر گرگانی علم اقتصاد ایران از مقام علمی وی و سالها تلاش او در جهت گسترش این رشته تجلیل کردند.

349197.jpg

در مراسم مذکور که با حضور شاگردان دهه های 40 و 50 استاد منوچهر فرهنگ در  دانشکده های اقتصادی کشور که اکثرا اکنون از استادان صاحب نام اقتصاد ایران هستند برگزار شد، به تلاش های این چهره علمی ایران که در طول دوران تدریس خود هزاران متخصص و استاد و دانشجو را تربیت کرده و صدها کتاب، مقاله و تحقیق علمی را به رشته تحریر درآورده است ارج نهاده شد.

مهندس اسدالله تقوی دبیر این همایش به خبرنگار «اعتماد» گفت؛ دکتر منوچهر فرهنگ دین بزرگی به علم اقتصاد ایران دارد. دکتر فرهنگ 90ساله دکترای اقتصاد خود را از فرانسه گرفت. او اولین فردی است که کتاب معروف «نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول» جان مینارد کینز را به فارسی ترجمه کرد. این ترجمه در سال 1348 عنوان جایزه بهترین کتاب اقتصادی سال را از آن خود کرد.

در مراسم تجلیل از دکتر منوچهر فرهنگ، شاگردان حاضر در ایران و در همایش به سخنرانی درباره وی پرداختند.

دکتر منوچهر دیهیم، دکتر محمد طبیبیان، دکتر مجتهد، دکتر هاشمی و دکتر رئیس دانا درباره مقام و تاثیر دکتر منوچهر فرهنگ در علم اقتصاد ایران سخنرانی کردند. در پایان مراسم، لوح تقدیری توسط دکتر فریدون تفضلی به دکتر منوچهر فرهنگ اعطا شد.

دکتر منوچهر فرهنگ که اینک بیش از نود سال سن دارد در شرح زندگی خود میگوید: وطن من گرگان بوده و در سال ۱۲۹۹ در حالی که دو سال داشتم به دلیل شغل پدر به آنجا رفته و در گرگان بزرگ شده و به تحصیل پرداختم.

وی دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس بوده و بیش از ۱۰۰ کتاب اقتصادی ترجمه و تالیف کرده است.

پژوهشگر و عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه از ابتدای تاسیس انجمن اقتصاددانان ایران عضو این تشکل بوده و به غیر از سال اول تاسیس انجمن که مسئولیت برعهده دکتر پیرنیا بوده در ادوار مختلف ریاست انجمن مذکور را برعهده داشته است.

بسیاری از اعضای این انجمن اعتقاد دارند استمرار و پایداری انجمن اقتصاددانان ایران در طول سی و اندی سال عمر خود مرهون مدیریت مناسب دکتر فرهنگ بوده است.

 دکتر فرهنگ اقتصاددان نامی ایران و غریبه‌ای در موطن خویش گرگان زمین در شعر و ادب نیز دستی داشته و اشعار بسیاری سروده که از آن جمله است؛ گر پر و بالم شکنی سربکشم بر آسمان/ ور سر و ساقم بزنی، سایه زنم بر آسمان/ بحرم و بحر موج‌زا،ابرم و ابر اوج‌گیر/از پی دانشم روان،وز پی دانشم روان.

اما گرگانی ها به جز دکتر منوچهر فرهنگ چهره نامدار دیگری نیز در علم اقتصاد ایران دارند و او کسی نیست به جز دکتر علی رشیدی معاون سابق بانک مرکزی ایران و عضو هیئت رئیسه انجمن اقتصاددانان ایران .

دکتر رشیدی استاد دانشگاه، مولف کتب اقتصادی مختلف و دارای مقالات متعدد اقتصادی در نشریات معتبر بین‌المللی ،در دوران ملی شدن صنعت نفت از فعالان سیاسی در گرگان‌زمین بوده و خود در خاطراتش بیان میدارد در دوران جوانی پس از چند سخنرانی آتشین برای مردم از بالکن ساختمان شهرداری، مخالفان که قصد سوقصد به وی را داشتند به او حمله و دکتر با تسلطی که بر محلات قدیمی گرگان داشته از دست آنها می‌گریزد.

دکتر علی رشیدی چندی پیش با حضور در لیست "خواستاران تحول " ، کاندیدای انتخابات پرحاشیه اتاق بازرگانی و صنایع معادن تهران شد و پس از آنکه مورد وثوق بازرگانان و اهالی صنعت پایتخت قرار گرفت ، به عنوان یکی از منتخبان اتاق تهران برگزیده شد.

استاد اقتصاد دانشگاههای ایران بسیار علاقمند به گرگان بوده و اظهارات او در زمینه راهکارهای رونق تجاری و اقتصادی این دیار در معدود همایشهایی که با حضور وی در گرگان برگزار شده بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

گفته میشود هفته گذشته طی حکمی از سوی ابراهیم کریمی شهردار گرگان ، دکتر علی رشیدی به عنوان عضو شورای راهبردی توسعه شهر گرگان منصوب شده است.

/ 19 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
R4500L

سلام علی جان چند وقتی هست میام وبت کلا از وب های بچه های گرگانی خوشم میاد ، وب شما هم جای خود داره غرض از مزاحمت خواستم بگم که سایت بچه های گرگان افتتاح شد شما هم که دست به قلمت خوبه و مطالب جورواجور زیاد مینویسی ، اگر تو سایت فعالیت کنی خیلی خوبه خلاصه امیدوارم یه سایت خوب واسه بچه های گرگانی بتونیم راه بندازیم آدرس سایت : www.GorganKids.co.cc

ایمان

شما تو وبلاگت شرو ور رو به سر حدش رسوندی چند وقت دیگه احتمالاً می نویسی اوباما هم گرگانی است، البته ویدونی افسانه معمولاً چه وقتی ساخته میشه، زمانی که آدما چیزایی رو شدیدن می خان ولی ندارن اونوقت مثله شما شروع می کنن به خیال پردازی و گشتن دنبال نبوده ها

گرگان نامه

برادر جان به روز نيستي !!!؟؟ نگرانتم

امین

اولا به اون آدمی که به نام گرگان توهین کرد بگم که اگه اسم وبلاگو ببینی متوجه میشی که اسمش گرگان ما است.انتظار نداری که در مورد گل دقیقه 93 بارسلونا به چلسی بنویسه.حالا فکر کنم متوجه شدی که خودت شر و ور گفتی.در ضمن دیگه این ورا پیدات نشه.تخم... خوب علی جان حالا بریم سر اصل مطلب.آقا واقعا جای تقدیر و تشکر داره که شما اینقدر پیگیر هستی و باعث میشی نام گرگان هر چه بیشتر تو آسمون ایران بدرخشه.امیدوارم که تو کارت موفق و موید باشی.به امید سرافرازی گرگان تو کشور عزیزمان ایران.[خداحافظ]

حسن

سلام.با عرض پوزش پیغام روانشان شاد برای یکی از دوستان بود که به اشتباه برای شما ارسال شد....و اما...این گنجینه های علمی میراث معنوی کشور و سرزمین ما هستند که باید قدرشان را بیش از اینها بدانیم...شاد باشید.باز هم برای پیغام اشتباهی پوزش میخواهم

انجمن هنرهای نمایشی گرگان

سلام به دنبال تصویری از تالار فخرالدین اسعد گرگانی بودیم که با وبلاگ شما آشنا شدیم ضمن استفاده از تصویر - شما را لینک کردیم لطفا برای ارتباط بیشتر ما با هنرمندان نمایش استان آدرس ما را در لینکهای خود قرار دهید پیروز باشید و سربلند

ابوطالب ندری

درود بر شما علی جان خدا قوت اقا ، مهندس رفیق مشترکمان تنهاست و رسم مردانگی نیست که هر چیزی رو به پاش ببندند و دور از انصاف هست که ادامه داشته باشه که به قول خودشان اقتدارگرایان اصلاحطلب بیش از این فرزند گرگان رو تخریب کنن! یکبار خودمان رو بزاریم جای چراغعلی ببینیم ما بودیم چه می کردیم ؟ انشاالله که هر اتفاقی می افته خیر باشه به قول پزشک ور می گفت که حالا چی میشه یکسال اینا باشن ببینیم که چی می شه کرد . نباید اینقدر به تخریب بپردازیم شاید فرجی حاصل شد ؟ کار اینا بهتر تر بود ... البته فکر نکنم که با 10 سال اینا ( منظور پزشک پور اصولگرایان هست ) شهر خراب رو درست کرد اینقدر خرابی داره که دوستان بجای درست کردن شهر به سیاسی کاری پرداختند ...

[دلشکسته]

سلام چرا سایت آپ نمی شه؟ احتمالات مختلف به فکرم می رسه! ولی امیدوارم که خیرترین باشه. منتظر مطالب خوب شما هستم. ب.پ

گرگانی نبود,گرگان درس خواند