فرزندِ گرگان

برای منی که زیاد اهل فیلم و سینما نیستم شاید آثار هوشنگ گلمکانی در این زمینه برایم جذابیت چندانی نداشته باشد لیکن عشق خاص او به گرگان برایم قابل ستایش است. عشقی که سبب شده با وجود گذشت 39 سال از مهاجرت گلمکانی از گرگان زمین، وی اعتراف کند در این سالها خیلی شبها خواب گرگان را می دیده و هرگاه به یاد این شهر و خاطرات حضور 15 ساله اش در آن می افتد چشمهایش میسوزد و .... .

آری، اگر گلمکانی فارغ از شخصیت و وجهه فرهنگیش انسانی معمولی بود و باز هم این احساس را نسبت به گرگان داشت بر خود وظیفه میدانستم سپاسی نثار این حس او که البته در این زمانه کیمیاست کرده و در حد توان خویش به جهت زنده نگاه داشتن این عشق وی به خاستگاه متفاوتش بکوشم.

گلمکانی و حکایت عشق خاصش به گرگان که البته سعی میکند در نوشته های مختلفش و به بهانه های گوناگون آن را یادآوری کند، پیامهای خاصی را در خود دارد و مهمترین آن اینکه؛ میتوانی با آنکه ریشه اجدادی در این دیار نداری، و تنها تا اوان نوجوانی در این خاک سکنی گزیده ای، با وجود تکیه ات بر قله شهرت باز خاستگاه پرخاطره ات را فراموش نکنی و یا بهتر بگوییم خودِ خودت را از یاد نبری.

گلمکانی امشب پس از سالها دوری از گرگان ،در فرودگاه با هیجان خاصش میخواست بداند الان در کجای شهر قرار دارد؟ شهر چه تغییری کرده و .........؟ آهِ گلمکانی وقتی که دریافت بسیاری از خانه های گروهبان محله تبدیل به آپارتمان شده و محل قدیمیش آن شکل و شمایل دیرین را ندارد نیز بسیار جالب بود. وی که گویی انگار با دیدن شکل جدید محل کودکی و نوجوانیش تمام خاطرات گذشته اش محو میشد اعتراف میکرداصلا" دلش نمیخواهد آن تغییرات را ببیند.

و فردا چهارشنبه هوشنگ گلمکانی با این همه احساس ساعت 18 در سالن اجتماعات موسسه خیریه بانوان ، برای همشهریانش از عشق خاصش به گرگان و ....میگوید.

مطلب مرتبط گرگان ما

http://gorganma.persianblog.ir/post/313

/ 0 نظر / 4 بازدید