پیام های تلخ مرگ نا به هنگام یک سالمند / شهروندان ارشد دیار ما را دریابیم

علی نصیبی، وبلاگ گرگان ما: خبر مرگ یک پیرمرد در یکی از خانه های سالمندان گرگان، پیام های تلخ بسیاری با خود به همراه دارد.

بر اساس آنچه که در رسانه های مجازی انتشار یافته، فردی که بدون مدرک دانشگاهی، کار پرستاری در آن مرکز را انجام می داده، شبانگاهان در قبال رفتار پیرمرد واکنش نشان داده و با عَصبیت، به ضرب و شتم سالمند بی گناه و بی دفاع پرداخته و موجبات مرگ او را فراهم کرده است.

در این میان واکاوی موضوع و بررسی علت های آن از جنبه های مختلف، میتواند در جلوگیری از بروز مجدد رویدادهای این چنینی و موارد مشابه آن در آینده و در هر نقطه جغرافیایی از کشور، موثر باشد.

علی نصیبی

- علیرغم آنکه نگهداری از سالمندانی که گاه با بیماری های جسمی، ضعف حرکتی، عدم  کنترل ارادی، آلزایمر، اختلال حواس، و ... مواجه هستند سختی های خاص خود را برای خانواده ها به همراه دارد، چه بهتر که با اتخاذ تدابیری همچون به کارگیری پرستار خانگی و ... تلاش شود از سالمندان در خانه ها نگهداری شده و آنان را از کانون گرم خانواده ها دور نکرد.

- نهادهای ذیربط همچون بهزیستی و ...، در صدور مجوزهای مراکز نگهداری سالمندان، مراکز ترک اعتیاد و ... دقت کافی را داشته و با بازدیدهای دوره ای و نظارت کافی، بر رعایت استانداردهای خدمات ارائه شده، میزان فضای فیزیکی این مراکز به نسبت تعداد افراد، و ... نظارت نمایند.

- برخورد با سالمندان ظرافت ها و تدابیر خاص خود را می طلبد. ضرورت دارد افرادی که در مراکز سالمندان فعالیت می نمایند افرادی مطلع به روانشناسی سالمندان، صبور، دارای انگیزه خدمت، و ... بوده و پیش از این خود از آزمون های روانشناختی و ... موفق بیرون آمده باشند.

- سالمند بیش از هر فرد دیگری به هم صحبتی، سرگرمی، ورزش سبک، مراقبت پزشکی و ... نیاز دارد. دستگاه های ناظر بر فعالیت خانه های سالمندان، مدیران این مراکز و ... مطمئنا اذعان دارند نگهداری طولانی مدت سالمند در یک چهار دیواری بسته و ...، عدم حضور دوره ای آنها در فضای باز و تفرجگاه ها {البته با رعایت الزامات}، و ... در دراز مدت موجب تشدید بیماری ها، مشکلات عصبی و ... آنها می شود.

عکس تزئینی است

- شایسته است سازمان های مردم نهاد (سَمن ها) و فعالان فرهنگی اجتماعی و نیکوکاران دیار ما با توجه به نیازهای روحی و ... سالمندان، در فاصله های زمانی مختلف و ... با حضور در مراکز مذکور، عیادت از سالمندان و گفت و گو با آنان، اجرای برنامه های شاد جهت آنان، و ... موجبات انبساط روحی آنها را پدید آورند. البته در این میان نیاز است بهزیستی و مدیران مراکز خدمات رسان، با گریز از نگاه بسته و امنیتی، از حضور گروه های این چنینی در مراکز استقبال کرده نه آنکه با ایجاد موانع و بوروکراسی های پیچیده، به گونه ای عمل نمایند که نیکوکاران اجتماعی عطای همکاری در این زمینه را به لقای آن ببخشند.

- ضمن تقبیح عمل زشت و ناپسند برخورد با سالمندان و ضرورت برخورد با مسببان این حادثه تلخ، باید روی دیگر سکه را نیز دید. لذا ضرورت دارد مسئولان و رسانه ها با بررسی همه جانبه موضوع و گفت و گوی دوسویه با مدیران مراکز اینچنینی، تا حد امکان در جهت نظارت بهینه و البته رفع نیازهای این مراکز (نیروی انسانی آموزش دیده، امکانات فیزیکی، هزینه جاری و ...) کوشا باشند.

- در صورت عدم نظارت کافی ممکن است مشابه این اتفاق در مراکز ترک اعتیاد، مراکز نگهداری زنان آسیب دیده، مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست، و ... نیز رخ دهد. لذا ضرورت دارد توجه لازم در زمینه های مختلف به این مراکز نیز صورت پذیرد.

- با بروز این اتفاق نباید همه را با یک چوب راند و از زحمات بسیاری از کسانی که به نیت خدمت مراکز این چنینی را راه اندازی کرده یا آنکه عاشقانه با دریافت حق الزحمه ای بسیار کمتر از معمول به کار مراقبت از سالمندان و ... اشتغال دارند بی تفاوت گذشت. بماند آنکه علیرغم باز بودن باب نقد به عملکرد بهزیستی همچون هر سازمان دیگری، نمی بایست بسیاری از اقدامات مثبت این نهاد را نیز نادیده گرفت.

- نهادی همچون بهزیستی با توجه به جامعه هدف گسترده و متنوع اعم از معلولان، نابینایان و ناشنوایان، کودکان کار، زنان خیابانی، کم توانان جسمی و ذهنی، افراد بد سرپرست، معتادان به مواد مخدر، متکدیان، سالمندان، و ... چه در سراسر کشور و چه در استان گلستان نیازمند توجه خاص و اعتبارات ویژه به جهت انجام برنامه ریزی اصولی در راستای بهبود شاخص های مرتبط با جامعه هدف خود می باشد.

/ 0 نظر / 26 بازدید